sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Seminář ve Valašském Meziříčí zve návštěvníky

Na otázku: „Kde je možné v České republice strávit celý víkend přednáškami o kosmonautice?“ existují dvě odpovědi. První možností je navštívit pardubickou Kosmos-News Party, která se koná na jaře. Druhou významnou akcí je seminář o kosmonautice a raketové technice, který se koná koncem listopadu na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Železná pravidelnost obou akcí v poslední době utrpěla vlivem pandemie, ale letos bychom se měli dočkat právě zmíněného semináře. Ten byl vloni pouze online, ale letos se připravuje tradiční formát přednášek od pátečního odpoledne do nedělního oběda. V tomto článku bychom Vás chtěli na akci pozvat, protože přednášky opravdu stojí za to a navíc osobní setkání s podobně zaměřenými lidmi nenahradí nic.

Pátek
16:00 – 17:00 Příjezd účastníků a prezence, případně ubytování
17:00 – 17:15 Slavnostní zahájení semináře a úvodní slovo pořadatelů
17:15 – 18:15 TRADICE A POVĚRY V PILOTOVANÉ KOSMONAUTICE – Ondřej Šamárek, Kosmonautix.cz
18:40 – 20:00 SPACE SHUTTLE 40: ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY Z PROGRAMU RAKETOPLÁNŮ – Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně

Sobota
09:00 – 10:00 SPACE SHUTTLE 40: COLUMBIA POPRVÉ, COLUMBIA PODRUHÉ… – Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně
10:20 – 12:00 NOVINKY A ÚSPĚCHY ČÍNSKÉ KOSMONAUTIKY – Michal Václavík, Česká kosmická kancelář
12:00 – 14:00 Oběd (organizátoři nabízí možnost hromadného zajištění oběda)
14:00 – 16:15 KALENDÁŘ PILOTOVANÉ KOSMONAUTIKY 2020-2021 – Milan Halousek, Česká kosmická kancelář.
16:45 – 18:00 5 MOMENTŮ SPACEX V ROCE 2021 – Dušan Majer, šéfredaktor portálu kosmonautix.cz
18:15 – 19:00 OD STRATOSFÉRY NA OBĚŽNOU DRÁHU – Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity

Neděle
09:00 – 10:30 PLANETA MARS – SOUČASNÉ VÝZKUMY, SONDY A OBJEVY – Michal Václavík, Česká kosmická kancelář
10:50 – 12:00 JOHN GLENN A POČÁTKY AMERICKÉ PILOTOVANÉ KOSMONAUTIKY – Milan Halousek, Česká kosmická kancelář
12:00 – 12:15 Ukončení semináře

Seminář, na kterém budou přednášet hned čtyři tvůrci obsahu našeho webu, proběhne na hvězdárně ve Valašském Meziříčí mezi 26. a 28. listopadem letošního roku. Zájemci o účast se dozví bližší informace na webu hvězdárny, kde najdou také online přihlášku. A pak nezbývá než doufat, že se epidemiologická situace v ČR nezhorší, aby se mohl seminář bez problémů uskutečnit.

A mimochodem, pravidelní čtenáři našeho webu už vědí, že jsme už vloni v září spustili subdoménu prednasky.kosmonautix.cz zaměřenou výhradně na přednášky o kosmonautice. Jiří Hadač od té doby pravidelně aktualizuje informace o všech kosmonautických přednáškách, které se v ČR konají. Máte tak možnost se včas dozvědět o akci, která se koná v okolí vašeho bydliště. V článku zmíněný seminář ve Valašském Meziříčí je tam již poctivě doplněný. Kromě toho také Jiří Hadač na tuto subdoménu vytrvale přidává záznamy přednášek, které již proběhly. Máte tak na jednom místě zajímavý program na mnoho dlouhých zimních večerů.

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…Mezi%C5%99%C3%AD%C4%8D%C3%AD.JPG

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.