sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Start lodi Šen-čou 13

Dnes nás čeká významná mise. Na 18:23 SELČ je ze vzletové rampy 43/91 kosmodromu Ťiou-čchüan naplánován start nosné rakety CZ-2F ve verzi G určené pro pilotované kosmické výpravy. Na oběžnou dráhu bude dopravena kosmická loď Šen-čou 13. Posádku tvoří velitel Čaj Č‘-kang, který se již účastnil mise Šen-čou 7, letová specialistka/pilotka Wang Ja-pching se zkušeností z mise Šen-čou 10 a nováček Jie Kuang-fu na pozici letového specialisty. Na čínské kosmické stanici stráví minimálně 5 měsíců. Na nadirový stykovací uzel modulu Tchien-che se Šen-čou 13 připojí 16. října okolo 01:00 SELČ.

Nosná raketa CZ-2F ve verzi G pro loď Šen-čou 13
Nosná raketa CZ-2F ve verzi G pro loď Šen-čou 13
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

A hlavním úkolem posádky bude ověřit systémy stanice pro bezpečný pobyt a práci dlouhodobých posádek v průběhu plnohodnotných šestiměsíčních misí. Dále provádět vědecké, zejména biomedicínské, experimenty v podmínkách mikrogravitace. V průběhu 2 až 3 výstupu do volného kosmického prostoru bude připraven modul Tchien-che na připojení dalších modulů a druhého robotického manipulátoru. Kosmonauti také při pobytu vyzkouší přesun nákladní kosmické lodi Tchien-čou 2 mezi jednotlivými dokovacími porty stanice. Tento způsob bude využit při rozšiřování stanice o další moduly v roce 2022.

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FBujKc4WUAArRaI?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/FBujGRlWEBYXP3N?format=jpg&name=medium
https://pbs.twimg.com/media/FBujGRlWEBYXP3N?format=jpg&name=medium

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libor Lukačovič
2 let před

Odkaz na oficiálny priamy prenos v angličtine:
https://www.youtube.com/watch?v=jhWobpDgihk

vik_tor
vik_tor
2 let před
Odpovědět  Libor Lukačovič

Dekuji za odkaz na prenos

Libor Lukačovič
2 let před
Odpovědět  vik_tor

Rado sa stalo!

Kamil
Kamil
2 let před

Z toho vyplývá, že brzo se držitelkou čínského rekordu v délce pobytu ve vesmíru stane žena. Sice jí to asi dlouho nevydrží a příští rok jí někdo překoná, ale i tak je to zajímavé. Americký rekord taky drží žena, Peggy Whitson

https://kosmonautix.cz/2021/10/15/start-lodi-sen-cou-13/