Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.
Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.
Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.
Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.
Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.
Kanadská společnost Kepler Communications 14. května oznámila, že poprvé úspěšně demonstrovala optické datové spojení mezi prototypem družice na nízké oběžné dráze Země (LEO) a pozemní stanicí partnera.
Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.
Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.
NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.
Vítejte u dalšího pokračování fotoseriálu z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Uvnitř najdete opravdu nádherné pohledy skrze nové okno modulu Nauka. Pobaví vás nález nečekaného dárku v mrazicím boxu dovezeném nákladní lodí Cygnus NG-16. Zúčastníte se s Akim módní přehlídky a samozřejmě se budete moci kochat nádhernými pohledy na planetu Zemi. Doporučit můžeme jeden opravdu netradiční záběr na část stanice i Zemi a to i s astronautem za okny, nebo nezvykle nasvícenou scenérii oblasti, kam řada lidí míří v létě na dovolenou. Někteří se možná dozví, že nedaleko francouzské pevniny je řada britských ostrůvků, nebo že v Evropě žijí volně ptáci, které by leckdo čekal pouze v ZOO.
Poznáváte tento záliv? Tyrkysově modrá voda, oblíbené místo jachtařů. Už jsme tu jednou byli. Jde o Cannes na jihu Francie. Zdroj: twitter.com
Krásný snímek jižního pobřeží ostrova Jersey, jednoho z britských území poblíž břehů Normandie. Jde o největší a nejjižnější z tzv. Normanských ostrovů (anglicky Channel Islands). Vidíme zde dobře i město Saint Helier. Ostrov přibližně obdélníkového tvaru je díky rozměrům 9×5 mil přezdíván „nine by five“. Zdroj: twitter.comZde máme další z Normanských ostrovů, Guernsey. Nachází se nedaleko, směrem na severozápad od Jersey, a my jsme vám jej zde složili ze dvou Thomasových snímků. Dole snímku dominuje letištní ranvej a vpravo je největší město St. Peter Port. Zdroj: twitter.comNa tomto neobvyklém záběru z oblasti Středomoří jistě poznáváte Apeninský poloostrov a vlevo od něj ležící Sardinii a Korsiku. Netradiční atmosféru snímku dodává záře Měsíce kolem úplňku. Zdroj: twitter.comVýrazná červená barva v oblasti Camargue na jihu Francie vás zaujme okamžitě. Jde o pestrou mozaiku písečných dun, rákosin, brakických jezer (kombinace slané a sladké vody), salin (umělých nádrží k získávání soli z mořské vody), lužních lesů a pastvin. Nachází se zde i největší populace plameňáků, čítající až 20 000 jedinců. No řekněte sami, věděli jste, že žijí volně i v Evropě? 🦩 Zdroj: twitter.comDieppe v Normandii. Thomas ho fotografoval už při své první misi v roce 2017 a jak říká, vždy se musí usmát, když nad ním letí. Prý má prostě moc hezké vzpomínky na své dospívání, které zde prožíval 😉 Zdroj: twitter.comPoznáváte nejvyšší sopku Evropy při západu Slunce? Dobře vynikají kouřící sopouchy. Díky aktivitě v posledních měsících vyrostla Etna o 30 metrů. Zdroj: twitter.comThomas zmiňuje, že měl velké štěstí, když se vyskytnul v Cupole, aby mohl zamávat, právě v tu chvíli, kdy vznikl tento snímek. Není třeba litovat, že už nikdy na ISS neuvidíme modul Pirs, když jej nahradila Nauka s jejími úžasnými velkými okny. Zdroj: twitter.comLife Sciences Glovebox v akci. Nyní zde Thomas a Megan pracují na experimentu Cardinal Muscle, který studuje procesy, které se podílejí na úbytku svalové hmoty s věkem. Zdroj: twitter.comKdyž přivítáte novou nákladní loď, vaše lednice se často zaplní vědeckými experimenty, ale tato loď (Cygnus NG-16) pro nás měla připravené ještě jedno velké překvapení… SÝR! Zdroj: twitter.comThomasův a Akiho výraz nad nálezem sýra v mrazicím boxu. Zdroj: twitter.comMark Vande Hei (vlevo), Megan McArthur a Akihiko Hošide zde provádí fit-check (test oblékání skafandru) před chystanou sérií výstupů do volného kosmu za účelem instalace dalších panelů iROSA. (Ironií osudu byl nakonec výstup přesunut na poslední chvíli až na září kvůli drobné zdravotní indispozici Marka). Zdroj: twitter.comAki se u testu skafandru očividně baví. Jak by ne, když právě předvádí vesmírnou obuv z letošní kolekce oblečení na ISS. Zdroj: twitter.comTo zíráš co? Zní to futuristicky, ale ano – dnes už je běžnou součástí příprav na výstup do kosmu i set pro virtuální realitu. Zdroj: twitter.com
Závěrem nabízíme pohled na Zemi očima Olega Novického. „První fotografie naší překrásné planety z okna nového modulu Nauka“, říká Oleg. Okno bylo poprvé otevřeno 21. 8. 2021, shlédnout můžete také video z prvního otevření tohoto okna.
The first photos of our beautiful planet from the new window of the new Russian #Nauka module.
A úplně na konci nechybí naše anketa, ve které vybíráme nej- snímek dnešního dílu. Věřím, že byste opět potřebovali alespoň tři hlasy, ale prosím, nepodvádějte, jde nám jen o zábavu a názor většiny. Díky, že nás čtete a hlasujete.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.