sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda Psyche se posouvá vstříc startu

Nový příspěvek do bohatého amerického programu Discovery, který má prozkoumat planetku bohatou na kovy, je na nejlepší cestě ke startu v srpnu 2022. Jelikož sondě Psyche zbývá do startu méně než rok, začíná růst nervozita a očekávání. Příští rok na jaře bude plně dokončená sonda odeslána z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii na floridské Kennedyho středisko. Startovní okno pro vybranou raketu Falcon Heavy se otevře 1. srpna 2022. Začátkem roku 2026 pak sonda Psyche dorazí ke svému cíli – stejnojmenné planetce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Vědci se domnívají, že tento objekt o šířce zhruba 226 kilometrů je převážně tvořen železem a niklem. Mohlo by se jednat o jádro dávné planety.

Sonda Psyche by měla na oběžné dráze planetky strávit 21 měsíců. Během této doby bude pořizovat vědecká data pomocí magnetometru, multispektrálního snímače a spektrometrů gamma neutronového spektrometru. Data z těchto přístrojů jednak pomohou vědcům porozumět tomuto konkrétnímu objektu, ale navíc také přinesou cenný pohled na to, jak se kdysi dávno formovala Země a další kamenné planety.

Sonda Psyche v čisté místnosti JPL vyfocená 18. srpna 2021.
Sonda Psyche v čisté místnosti JPL vyfocená 18. srpna 2021.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Je úžasné být teď v téhle fázi u velké sondy, která se postupně skládá a do startu jí zbývá jeden rok,“ říká Lindy Elkins-Tanton z Arizona State University, hlavní vědecká pracovnice mise a dodává: „Tak jako všichni po celém světě se i náš tým musel postavit mnoha výzvám spojeným s pandemií Covid-19. Věnujeme teď maximální úsilí tomu, abychom projekt dostali přes cílovou čáru. Jsem velice hrdá na tuhle úžasnou skupinu lidí.

V březnu doručila firma Maxar do JPL hlavní konstrukci celé sondy, která se označuje jako Solar Electric Propulsion Chassis. V konstrukci byla již osazena většina hardwaru pro elektrický systém, pohonné systémy, systém pro hospodaření s teplem a navigační systém. Psyche využije vysoce efektivní iontový pohon vyvinutý firmou Maxar, s jehož pomocí se bude pohybovat v meziplanetárním prostoru. Zmíněné doručení těla sondy souviselo se zahájením fáze označované jako činnosti sestavovací, testovací a startovní.

Modrá záře xenonového plazmatu Hallova motoru, který bude použit na sondě Psyche.
Modrá záře xenonového plazmatu Hallova motoru, který bude použit na sondě Psyche.
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

Mise Psyche také otestuje novou sofistikovanou technologii laserové komunikace DSOC (Deep Space Optical Communications), která byla nedávno dokončena v JPL. Tento technologický demonstrátor se zaměří na využívání laserů ke zlepšení přenosových rychlostí. Jde o důležitou přípravu pro budoucí datově náročné přenosy. Pokud se technologie osvědčí, mohli bychom se jednou dočkat i živě vysílaných videí přímo od nějakých budoucích sond. Ale to je zatím ještě daleko.

Inženýři již úspěšně dokončili instalaci magnetometru a komunikačního zařízení DSOC do těla sondy. K instalaci spektrometru by mělo dojít za několik měsíců společně se snímacím přístrojem. Jakmile bude sonda kompletně sestavena, bude usazena na velký vibrační stůl v akustické komoře, aby bylo možné nasimulovat účinky, které zažije při startu. „Všichni jsme sledovali, jak se sonda na podlaze v čisté místnosti postupně skládá dohromady. Po všech těch letech tvrdé práce při navrhování systému, stavbě a testování nesčetných komponent je to nesmírně vzrušující,“ přiznává Henry Stone, projektový manažer mise Psyche a dodává: „V tuto chvíli je potřeba dokončit montáž a testování sondy před jejím odesláním na Mys Canaveral. Pro všechny zúčastněné je to zároveň vzrušující a stresující. Mám však naprostou důvěru ve schopnost tohoto týmu, že zvládne dokončit práci včas před startem. Do toho, Psyche!

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/image/PIA24473/PIA24473~large.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-pia24787-1041.jpg
https://images-assets.nasa.gov/image/PIA23879/PIA23879~orig.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.