sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda Lucy už je na Floridě

První sonda určená k průzkumu Trojských asteroidů dorazila 30. července na floridské Kennedyho středisko. V současné době už je v čisté místnosti Astrotechu, kde se vše schyluje k zahájení závěrečných příprav před říjnovým letem. Startovní okno trvá 23 dní a otevře se 16. října. Do té doby se musí sonda Lucy otestovat, naplnit pohonnými látkami a přepravit ke vzletové rampě na Cape Canaveral Space Force Station. „Pandemie koronaviru si vynutila změny způsobu, jakým provádíme sestavení, integraci a testy,“ říká Donya Douglas-Bradshaw, projektová manažerka mise Lucy z Goddardova střediska v Greenbeltu, stát Maryland a dodává: „Když si vzpomenu, kde byl projekt před rokem a jakým výzvám jsme čelili, tak jsem na celý tým maximálně pyšná. Skutečnost, že sonda je bezpečně na KSC je důkazem obětavosti a úsilí, které ukazovali všichni členové týmu i jejich rodiny.

Vykládka kontejneru se sondou Lucy na Floridě.
Vykládka kontejneru se sondou Lucy na Floridě.
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

Lucy bude první sonda, která má prozkoumat rozličnou skupinu malých těles, která známe pod označením Trojské planetky Jupiteru. Tato malá tělesa jsou pozůstatky z dob mladé Sluneční soustavy, které jsou dnes zachyceny na stabilních oběžných drahách spojených s obří planetou Jupiter. Vznikly tak dva „roje“ – jeden obíhá kolem Slunce před Jupiterem a druhý za ním. Tyto roje se nachází v okolí stabilních bodů gravitační rovnováhy, kterým se říká librační (též Lagrangeovy) body.

Během své dvanáctileté primární mise má Lucy prozkoumat rekordní množství planetek. Proletí totiž kolem jedné planetky v hlavním pásu planetek a hlavně kolem sedmi Trojánů. Sonda kromě toho provede také tři gravitační manévry u Země, aby se dostala ke zmíněným rojům a mohla tak provést naplánované průlety. Sonda byla přepravena ze základny Buckley Space Force Base v coloradském městě Aurora pomocí dopravního letounu C-17 amerického letectva. Návrh a stavbu sondy měla na starost firma Lockheed Martin Space ve svém areálu v coloradském městě Littleton.

Kontejner se sondou Lucy se přesunul do čisté místnosti.
Kontejner se sondou Lucy se přesunul do čisté místnosti.
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

Bylo zapotřebí hodně koordinace a pečlivého plánování, aby se tahle sonda dostala na místo startu. Jsem velice hrdý na tým, který neúnavně pracoval i během celosvětové pandemie na tom, abychom se dopracovali k tomuto momentu,“ říká Rich Lipe, programový manažer mise Lucy z Lockheed Martin. Sonda dorazila na Floridu v pátek a během víkendu ji tým přesunul do čisté místnosti Astrotechu. Tady mohly proběhnout nezbytné inspekce po převozu, které potvrdily, že Lucy dorazila v dobrém stavu.

Sonda je tak připravena na zahájení závěrečné fáze testů a předstartovních kontrol, které obnáší zkoušky softwaru, palubních přístrojů, zkoušky fungování rozvodů elektřiny, zkušební plnění pohonnými látkami, testy komunikace a také automatické testy prováděné sondou samotnou. „Je těžké uvěřit, že jsme po sedmi letech tvrdé práce konečně tady,“ říká Hal Levison, hlavní vědecký pracovník mise Lucy ze Southwest Research Institute v coloradském Boulderu a dodává: „Nedokázali bychom to bez extrémně talentovaného a odhodlaného týmu. Je čas poslat Lucy k obloze, aby nám přinesla revoluční poznatky o původu našeho planetárního systému.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/51353421379_620c214322_o.jpeg
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20210730-PH-KLS01_0170~orig.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20210730-PH-KLS01_0170~orig.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
3 let před

Ten rychlý vývoj této sondy mě fascinuje. Výborná práce celého týmu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.