sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Srdce lunárního senzoru

Na náhledovém snímku vidíte srdce přístroje EMS (Exospheric Mass Spectrometer), který bude studovat množství vody na Měsíci. Spektrometr byl včera doručen do NASA jakožto součást přístroje PITMS. Nyní se začne chystat na svůj start k Měsíci. EMS je založen na tzv. iontové pasti, což je chytré detekční zařízení, které výzkumníkům umožňuje identifikovat a kvantifikovat atomy a molekuly v plynném vzorku a určit odpovídající spektrum. Vědci z The Open University a RAL Space vyvinuli EMS v rámci kontraktu s agenturou ESA. Lunární molekuly po vstupu do senzoru budou bombardovány elektrony z ohřátých drátů, čímž vzniknou ionty. Ty pak budou udržovány pomocí elektrického pole, které vytvoří precizně tvarované elektrody. Ionty pak budou z této pasti uvolněny, když se zvýší jejich poměr hmotnosti vůči náboji. Zamíří pak do detektoru, který identifikuje a kvantifikuje jejich chemické složení.

Iontová past přístroje EMS.
Iontová past přístroje EMS.
Zdroj: https://scitechdaily.com/

To umožní přístroji během lunárního dne sledovat vodu a další molekuly ve velmi tenké atmosféře Měsíce, čímž dojde ke zpřesnění současných představ o lunárním „koloběhu vody“. Přístroj PITMS bude usazen na lunární lander, který má k Měsíci vypravit společnost Astrobotic.  ESA sice ve své zprávě uvádí, že přistání s komerčními lunárními náklady v oblasti Valles Mortis je plánováno na rok 2021, ale premiérový start rakety Vulcan právě s tímto landerem již sklouznul na příští rok.

Podobný hmotnostní spektrometr se chystá pro evropský projekt Prospect, která má pátrat po lunárním ledu na palubě ruské sondy Luna-27, která má startovat v roce 2025. Platforma odebere zajímavé vzorky, aby bylo možné se připravit na budoucí udržitelný průzkum Měsíce. „Evropský přístroj Exospheric Mass Spectrometer nebude pouze sbírat vědecká data, ale také vyzkouší naše nejnovější technologie k monitorování okolního prostředí,“ říká Roland Trautner, projektový vedoucí EMS a dodává: „Přístroje jako EMS umožní detekci důsledků činnosti lidí v lunárním prostředí. Porozumění těmto změnám nám umožní zlepšit náš vědecký výzkum a také zjistíme, jak chránit přirozené prostředí na kosmických tělesech. Malé a lehké detektory jako EMS se mohou stát standardním vybavením budoucích lunárních landerů.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23385047-1-eng-GB/The_heart_of_a_lunar_sensor.jpg
https://scitechdaily.com/images/Ion-Trap-Mass-Spectrometer-777×518.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.