sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Důležitý návrat evropské rakety se povedl

Ve čtvrtek 29. dubna ve 01:50 UTC se raketa Vega společnosti Arianespace úspěšně vrátila do služby. Startovala z Guyanského vesmírného střediska, evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně (Jižní Amerika). Je dost dobře možné, že právě tento start byl pro Vegu zatím vůbec tím nejdůležitějším. Vega totiž při svém předposledním letu již podruhé selhala. Poprvé to bylo 11. července 2019. Zmíněné nehody měly dopad také na harmonogram nasazení nového nosiče Vega-C, a tak bylo opravdu důležité, aby to tentokrát vyšlo. V sázce byla nejen reputace tohoto nosiče, ale také společnosti Arianespace. Primárním nákladem byla snímkovací družice nové generace Pleiades Neo 3 jejímž provozovatelem je Airbus.

V plánu je vynést ještě další 3 stejné družice, které nahradí starší generaci a nabídnou zákazníkům nové spektrum služeb. Na palubě byla ovšem i řada malých cubesatů. Čtyři z nich byly vyneseny pro operátory Eutelsat, NanoAvionic, Aurora Insight a Spire. Dalším zákazníkem byla Norská vesmírná agentura, která si nechala vynést NorSat-3. Což je civilní 15 kg družice. Kombinace detektoru navigačního radaru a přijímače AIS potenciálně zajistí mnohem lepší přehled o námořním provozu pro norskou pobřežní správu, ozbrojené síly a další námořní orgány. Tyto menší družice byly přidělány na dispenzer od brněnské firmy SAB Aerospace. Teď už ale pojďme nahlédnout za oponu této důležité mise, která vrátila raketu Vega do služby. Za povšimnutí stojí například krátký pohled na transport aerodynamického krytu pomocí speciálního tahače TITAN, který je vidět v úvodním obrázku, a povedené jsou také zpomalené záběry na samotný start.

Ještě dodám, že VV18 je třetí mise Arianespace v roce 2021 a následovala pouze 72 hodin po startu Sojuzu 26. dubna z kosmodromu Vostočnyj od stejné společnosti.

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2020/06

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
3 let před

Mám dvě otázky.Už se ví nějaký termín letu Vegy-C?Kolik ještě bude startů v současné variantě?Předpokládám,že dispenzer z Brna se bude používat i na Veze-C.Jinak děkuji za hezký článek a odpovědi!

Štěpán
Štěpán
3 let před
Odpovědět  tonda

Dispenzer z Brna je plánován hlavně na Vegu-C 🙂

Michal Václavík
3 let před
Odpovědět  tonda

1. čtvrtletí 2022

Martin Gembec
Administrátor
3 let před

Karle díky, že sis našel čas na souhrn tohoto mediálně ne tak pokrytého startu, ale pro nás velmi zajímavého 🙂

Jiny Honza
Jiny Honza
3 let před

Letos by podle wiki měla letět ještě dvakrát, Vega C příští rok šestkrát. V porovnání se nejmenovanou americkou soukromou společností je to dost katastrofa. A platíme to i z našich daní.

Ale na druhou stranu z našich daní platíme i …
tady si dosaďte svůj oblíbený segment. S těžkým srdcem dávám palec hore.

Jiny Honza
Jiny Honza
3 let před
Odpovědět  Karel Zvoník

Tak spíš jde o procento úspěšnosti. S ohledem na to, že nešlo o první starty. A taky cenu za kg. S přihlédnutím k těm tunám marketingových „kydů“ o nadřazenosti Fran… tedy pardon Evropské technologie.

Na druhou stranu, v porovnání užitečnosti a nejnižších cen za „cokoli“ to překonává rekonstrukci D1 několikanásobně. Takže dobrý.

Radek
Radek
3 let před
Odpovědět  Jiny Honza

Cena za Kg je vám jaksi k ničemu, když pak tu samou zakázku realizuje SpaceX 3x dráž.

Radek
Radek
3 let před
Odpovědět  Jiny Honza

Je to skutečně znechucující číst pod každým tématem o kosmonautice blitky fanoušků oné nejmenované společnosti.

https://kosmonautix.cz/2021/05/06/dulezity-navrat-evropske-rakety-se-povedl/