sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonautika pomáhá – boj se zápachem nohou

Přínosy kosmonautiky najdeme doslova na každém kroku a je potřeba si připomínat nejen ty velké, ale i ty na první pohled nenápadné. Dnes se podíváme na příběh o vložkách do bot, které využívají kosmické technologie. Všechno začalo, když si jednaa absolventka vysoké školy zula boty a ukázalo se, že ji trápí odér nohou. Její kolega se rozhodl využít svých zkušeností s aerokosmickými technologiemi, aby tento problém vyřešil. Výsledek dostal jméno Zorpads – vložka do bot, která využívá tkaninu s extrémně porézním aktivním uhlím pro pohlcování pachu. Tyto vložky se začínají uplatňovat také ve sportovních taškách, odpadkových koších a dalších místech, ze kterých se může linout nepříjemný odér. Aktivní uhlí se přitom používá ve všech pilotovaných lodích, k úpravě dýchatelné atmosféry – najdeme ji třeba ve filtrech na kosmických toaletách.

Zkušenosti s využíváním aktivního uhlí za tímto účelem jsou desítky let dlouhé a sahají až do programu Mercury,“ říká Jay Perry, který pracuje na Marshall Space Flight Center v alabamském Huntsville na filtračních technologiích. Kabiny kosmických lodí jsou relativně malé uzavřené prostory, do jejichž atmosféry uvolňují lidé i přístroje látky, jejichž koncentrace se musí korigovat. Aktivní uhlí je běžnou součástí standardních filtračních systémů – ať už na Zemi, nebo v kosmickém prostoru.

Filtry s aktivním uhlím jsou nezbytnou součástí systémů pro úpravu vzduchu na kosmických lodích i stanicích.
Filtry s aktivním uhlím jsou nezbytnou součástí systémů pro úpravu vzduchu na kosmických lodích i stanicích.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V rámci většiny svých aplikací využívá NASA granulované aktivní uhlí, povětšinou vyrobené z kokosových skořápek, které se zahřejí na velmi vysokou teplotu bez přístupu vzduchu, takže při procesu zvaném pyrolýza zuhelnatí. Aktivní uhlí použité v Zorpads je unikátní v tom, že používá materiál z umělého hedvábí získaný z buničiny. Na rozdíl od jiných látek s aktivním uhlím, které se vyrábí aplikací aktivního uhlí na běžnou tkaninu, tento materiál je stoprocentní uhlík. V roce 2015 NASA porovnávala několik různých látek s několika směsmi granulovaného aktivního uhlí. Šlo o výzkum zaměřený na to, jak z atmosféry ISS odstranit látky zvané siloxany (též silikony). Ty se nachází v plastech používaných v tištěných spojích, odkud se pak uvolňují do atmosféry stanice.

Ve filtračních systémech umožní tkanina s aktivním uhlím atmosféře snáze projít i při vyšším průtoku ve srovnání se stlačeným granulovaným aktivním uhlím. Tým expertů z NASA, ve kterém byl i Jay Perry, chtěl zjistit, jestli více vrstev tkaniny s aktivním uhlím navrstvené na sebe dokáží pohltit a odfiltrovat siloxany stejně dobře jako granulované aktivní uhlí aniž by kladly proudící atmosféře velký odpor. Pro tuto aplikaci granulované aktivní uhlí vykazovalo lepší výsledky než tkaniny a NASA na ně proto vsadila pro používání na ISS. Ale tkanina se stále ukazovala jako extrémně savá a tedy ideální pro jiné situace.

Sestava, na které NASA testovala vlastnosti různých filtrů s aktivním uhlím.
Sestava, na které NASA testovala vlastnosti různých filtrů s aktivním uhlím.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Před nástupem na Harvard Business School, kde spolu se čtyřmi dalšími spolužáky vyvinul Zorpads jako součást úkolu, se Taylor Wiegele věnoval studiu aktivního uhlí. Konkrétně to bylo na stáži ve firmě Brita, která se věnuje na čištění vody. Ale měl také stáž ve firmě SpaceX. Tady konzultoval s několika inženýry z NASA, včetně Perryho, možnosti čištění atmosféry kosmické lodi. „Setkal jsem se s mnoha opravdu zajímavými materiály, ale tenhle mi zůstával v hlavě,“ vzpomíná Wiegele a dodává: „Když jsem později začal vyvíjet vložky do bot, tak mi došlo že je to perfektní materiál pro tuto aplikaci. NASA tento materiál hodně testovala výsledky těchto zkoušek nám pomohl určit, že tohle je ten pravý materiál.

Studijní skupina to sice nečekala, ale na škole jejich projekt získal velké uznání. Wiegele se svou spolužačkou, Sierrou Smith, založili v roce 2016 společnost. Poté ještě vyhráli investici ve výši 150 000 dolarů. Zúčastnili se totiž v televizní show „Shark Tank“, ve které podnikatelé prezentují své nápady investorům. Jak Wiegele, tak Smith nyní pracují jinde, ale pořád propagují Zorpads, jak jen mohou. Podařilo se jim vyvinout efektivnější lepidlo, které udrží vložku v botě a určili také, kam je v různých botách vhodnější vložky vkládat.

Samozřejmě tu již dříve byly k dispozici možnosti, jak eliminovat zápach z obuvi, ale Wiegele, Smith a jejich spolužáci zjistili, že buďto nepracují dobře, nebo jsou pro většinu bot příliš objemné, shrnují se, nebo jsou celkově nepohodlné. S pomocí materiálu, který NASA testovala pro čištění atmosféry na kosmické stanici se Zorpads podařilo tyto problémy vyřešit, jak říká Wiegele: „mnohem efektivněji, než to dělají všechny ostatní produkty na trhu.“

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/zorpads-heels_product_web.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/zorpads_1_card.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/zorpads_2.png

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vreckam
vreckam
3 let před

Lze to někde koupit pro českého občana? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  vreckam
Ivo
Ivo
3 let před

Nejsem si jistý, jestli je pojem aktivované uhlí správně. Znal jsem vždy jen aktivní uhlí a pak jsem našel aktivovaný uhlík. Otázka je jak je to vlastně správně. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Ivo

Ze stejného důvodu jsem v článku raději desetkrát použil slovo aktivní a desetkrát aktivované. 😉

v600
v600
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Aktivní uhlí je správný název.
Je to obsah filtru plynové masky a má i mnoho dalšího využití.
Není to nový vynález, používalo se v maskách už ve WW1.
Zde ovšem bude extra čisté a v jemném provedení…

Vyrobit si ho může člověk doma sám.
Velmi kvalitní dřevěné uhlí se vypírá v kyselině sírové tak dlouho, dokud se v ní něco rozpouští…
Vznikne extrémně porézní převážně uhlíkový materiál, který je schopen v sobě uložit téměř jakoukoli chemikálii. Jen nedokáže navázat oxidy uhlíku (CO2 a CO) – proto hasiči spíš než plynové masky používají dýchací přístroje.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  v600

Díky, opravil jsem to.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.