Poprvé opakovaně použitá komerční pilotovaná loď a také první opakovaně použitý stupeň komerční rakety použitý při pilotované misi – tak se dá ve stručnosti (a možná i lehce nepřehledně) charakterizovat start mise Crew-2, tedy druhé operační mise lodi Crew Dragon od SpaceX. Ta má na oběžnou dráhu dopravit čtyřčlennou posádku – Shane Kimbrough a Megan McArthur jsou z USA, Akihiko Hošide z Japonska a Thomas Pesquet pochází z Francie. Start z floridské rampy 39A je momentálně plánován na 23. dubna ve 11:49 SELČ.
Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 11:30 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Zdroje informací:
https://forum.kosmonautix.cz/
https://www.nasa.gov/
https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/SpaceX_Crew-2_crew.jpg
Drzim palce.
Neví někdo, pokolikáté je použit první stupeň a jaká je jeho historie?
Podruhé. Letěl na Crew-1.
Díky, takže je to ten, co dorazil do přístavu tenkrát trochu našikmo:-)
Je známo jakou cenu si SaceX uctuje za tento start? Zajímalo by mě porovnání s prvním startem Crew 1 , který byl na nové lodi a novém nosiči, resp.s cenou za Sojuzy. Diky
Cena je 55 milionů dolarů za sedadlo. V Sojuzu stojí NASA křeslo přes 70 milionů dolarů.
Zná někdo jednotlivé body co se dějí např.hodinu před startem. Např. Kdy se uzavře průchod mezi astronauty a pracovníky?
Třeba tohle? Snad ten odkaz bude fungovat.
Chci se zeptat na to hlášení „one bravo“ během Max Q, dle Wiki jde o abort mode při výšce od 3-30km, zároveň to před touhle hláškou vypadalo, jako by se začal „šířit oheň“ směrem nahoru. Proběhlo vše v normálu? Jsem laik, tak sorry možná za blbý dotaz 🙂 Možná ta hláška jen znamená, že raketa překonala hranici, kdy je možné tento abort provést?
Díky!
1B alias One Bravo je jedním z asi šesti abort režimů, které má CD k dispozici. Záleží totiž ve které fázi mise by k abortu došlo – hlavně výška a rychlost by ovlivňovaly parametry provedeného abortu. Proto má abort různé režimy – od sezení na rampě až po dosažení oběžné dráhy. Při přechodu mezi jednotlivými režimy to obsluha zahlásí. Ale nejde o nic nebezpečného. Je to spíše ve stylu: Pokud by teď byl abort, jelo by se podle scénáře číslo XY … Jinak CD je schopen abortu ve všech fázích letu.
Díky moc za poctivou odpověď 🙂 Starty SpaceX sleduji a nikdy jsem tohle hlášení nezaznamenal, tak mě to trochu vylekalo …
Ať se daří!
J.
Ono se to hlásí jen u Crew Dragonů a těch zatím moc neletělo. 😉
Taky mě to trochu vyděsilo.
Asi už to markeťákům přijde nudný, tak to chtěli okořenit. Nebo někomu ruply nervy. Těžko říct. Naštěstí inženýři a technici ve SpaceX fungují pořád na 1*.
Není k dospozici mapa kde je právě crew-2?
Proč vlastně se celá posádka ISS obmění během jednoho měsíce? Proč nedochází k obměně co čtvrt roku polovina posádky, jak to většinou dříve bývalo, když létaly jen Sojuzy?
Jedním z důvodů může být to, že se při příletu a odletu lodí od stanice naruší prostředí ideální mikrogravitace a tak je lepší to naakumulovat do krátkého časového období.
U ISS je teď pět lodí, od zítřka šest. Každé připojení a odpojení způsobuje v celém komplexu rázy a vibrace, které trvají hodiny až desítky hodin a mohou velmi negativně ovlivňovat některé experimenty. Jestli dochází k obměně čtvrtletně nebo pololetně, ovšem s odstupem několika dní, nehraje žádnou zásadní roli.
A mimochodem, k ovlivnění gravitace opravdu nedojde, ta je tam pořád zhruba 8,75 m/s2. To co je na ISS velmi malé a v některých případech zanedbatelné není gravitace, ale tíže. Stačí si otevřít libovolnou učebnici fyziky.
Gravitace tím opravdu ovlivněna není, ale prostředí ideální mikrogravitace ano, jak jsem psal.
To byste nám mohl popsat, jak se takové ovlivnění „prostředí ideální mikrogravitace“ liší pro experimenty spojené se samotnou stanicí ovlivněné vibracemi a pro ty , které se jen tak „vznáší“ někde uvnitř. Nebo pro experimenty orientované podél a napříč „osy“ stanice. A taky v různých částech stanice.
A tím popsat myslím ne promluvy, ale vzorce a čísla. Protože kecy Vám nakonec nebudou k ničemu, když neumíte nic změřit ani spočítat, natož pak vyrobit.
Trochu mi uniká důvod nadřazeného a namyšleně povýšeného tónu, který jste zvolil na konci svého komentáře. Pokud vás téma zajímá, pak je vše velmi podrobně popsáno v této obsáhlé přednášce. Konkrétně jde o pasáž od času 2:25:45. Dále se pak toto téma rozvíjí v této přednášce (od času 18:30). V obou přednáškách jsou jak čísla, tak i grafy, snad vám to bude stačit.
Problém je jediný: Jiný Honza buď neví, nebo „nechce vědět“, že v češtině se pojem mikrogravitace používá pro prostředí s velmi nízkou tíží, a hádá se o slovíčka.
Střídání celé posádky naráz po půl roce nemá technický, ale psychologický význam. Ti lidé si prostě na sebe zvyknou. Pracují pak jako sehraný tým a nemusí si v polovině pobytu zvykat znovu.