ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus o start GRBAlpha

Kdo v sobotu ráno vstával kvůli přímému přenosu ze startu rakety Sojuz 2.1a s druhou slovenskou družicí, ten nakonec svůj spánek přerušil zbytečně. Start byl totiž odložen kvůli závadě na horním stupni Fregat o 24 hodin. Nakonec se však objevila ještě komplikace s pozemním vybavením, která si vynutila odsun o další den. Ve výsledku se tak start přesunul na pondělní ráno. Z kosmodromu Bajkonur má na oběžnou dráhu vyrazit celkem 38 družic, mezi kterými je i slovenský CubeSat GRBAlpha, v 7:07 našeho času.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 6:50 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://kozmonautika.sk/
https://om3ksi.sk/

Zdroje obrázků:
https://www.spacemanic.com/images/news/thumb_8.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus o start GRBAlpha”

 1. Ladosik napsal:

  Jak se takovéto malé družice orientují v prostoru? Aby třeba vysílali směrem k zemi. Nevšiml jsem si nějakých motorků nebo něčeho podobného. Děkuji

  • Dušan Majer napsal:

   Často se využívá magnetická stabilizace pomocí zemského magnetického pole. Dá se to řešit i tím, že se družice nestabilizuje vůbec a používá třeba všesměrovou anténu, ale to značně limituje přenosovou kapacitu a proto se taková varianta moc nepoužívá.

   • TomasUrbanec napsal:

    Dovolím si nesouhlasit, řekl bych, že velká část cubesatů i přes použití aktivní stabilizace, používá „všesměrové“ antény. Vzhledem k tomu, že pro komunikaci využívají pásma 145 a 435MHz, kde jsou antény velké, zmůžou se na něco ze série monopól, dipól, dipól do V, případně dva sfázované pro kruhovou polarizaci. Vysílání směrem k Zemi se tedy neřeší. Uvědomte si, že družice na nízké dráze je vlastně těsně nad Zemí a ta zabírá takřka půl prostoru kolem.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.