SLEDUJEME: Čínská Tianwen-1 dorazila k Marsu

Včera jsme byli společně svědky úspěšné premiéry – sonda Al-Amal ze Spojených arabských emirátů (první meziplanetární sonda z arabského světa) úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu. Dnes se tento proces zopakuje, ale vymění se obsazení – na scénu nastupuje čínská Tianwen-1. Také pro Čínu jde o první samostatnou misi k Marsu, přesto má ještě vyšší ambice než Al-Amal. Ostatně je to vidět na startovní hmotnosti – zatímco sonda z UAE vážila při startu 1350 kg, čínská sonda měla rovných pět tun. Však to také není jen orbiter jako u Al-Amal. Čínská Tianwen-1 se skládá z orbiteru, landeru a roveru. Jejich přistání však proběhne až v květnu. Na oběžnou dráhu Marsu tedy vstoupí celá sonda. Klíčový manévr této mise budeme sledovat v tomto článku formou psaného online přenosu.

Začátek brzdícího manévru je plánován na 12:52:30 SEČ, konec na 13:08:12 SEČ. Závěr manévru bude probíhat ve stínu Marsu, ze kterého sonda vyletí ve 13:58:24 SEČ. Za dalších 641 sekund se dozvíme výsledek. Údajně by celý manévr měla pokrývat také čínská televize CCTV.

Zdroje informací:
https://twitter.com/kosmo_michal?lang=cs
https://twitter.com/NASASpaceflight

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/10/6785035.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

30 komentářů ke článku “SLEDUJEME: Čínská Tianwen-1 dorazila k Marsu”

 1. Libor Lukačovič Redakce napsal:

  Veľmi zjednodušene povedané sa jedná o tepelný štít – pádaky – motorické pristátie.

 2. petrgeon napsal:

  Ahoj vespolek, mám laický dotaz, je prosím známo, jakými technologiemi bude čínský lander s roverem přistávat? Dle TV pořadu o nerozluštěných záhadách NASA emigroval jeden z klíčových vědců projektu Mars 2020 do Číny, v jiném pořadu sdělovali, že jediná NASA má zvládnutou technologii sonického padáku pro atmosféru Marsu … děkuji

 3. Vaclav napsal:

  Nyní mají spoustu času nejen na výběr místa přistání, ale též na precizací dráhy a prověrky celé sestavy, načež mohou v klidu přistávat. Díval jsem se do historie a přesně tak postupovaly před půl stoletím americké Vikingy a zadařilo se jim na 100% a na první dobrou.

 4. Radoslav Karásek napsal:

  „… stane se Čína šestou zemí (po Spojených státech amerických, Rusku, ESA, Indii a UAE), které se podařilo dopravit sondu…“

  🙂

 5. Petr Bravenec napsal:

  Dívám se na přenos z Bochum-Observatory. Zajímavý byl slabounký nemodulovaný signál kousek nad hranicí šumu při manévrech, ihned po objevení signálu mě napadla spousta informací, které lze z takové malé rádiové lampičky někde u Marsu vyčíst.

  Co mě ale překvapilo byl pozdější přenos — evidentně se používá amplitudová modulace. Nevíte někdo, z jakého důvodu sáhli číňani po amplitudové modulaci? Z energetického hlediska je to značně neefektivní, asi tak na úrovni potrubní pošty.

 6. Josef Waters napsal:

  Zaujala mě budoucí změna sklonu dráhy. To musí být extrémně náročné na palivo, nelze sondu navést rovnou na dráhu s velkým (nebo alespoň větším) počátečním sklonem?

 7. Spytihněv napsal:

  Jako obvykle je to napínavé. A nemusí jít jen o pověstných 7 minut hrůzy. I to, zda se podaří během zákrytu za Marsem vypnout motor nebo co se tam vlastně bude dít, jestli sonda vyletí ze stínu a ozve se, nebo vyletí a neozve se, nebo vůbec nevyletí…

 8. Vaclav napsal:

  Dík, i takový přenos je lepší, než žádný.
  Ještě bych doplnil, že se jedná o druhou nejtěžší sondu, která funkční dorazila k Marsu po Fobosu 2, ten vážil o 1,2 tuny více ale nepodal očekávaný výkon, řečeno opatrně.

 9. Vaclav napsal:

  Pro zajímavost :
  Marsy 2 a 3 měly dráhu 1,5 x 25 a 211 tis.km.
  Viny 1 y 2 měly dráhu 0,3 x 56 a 33 tis.km.

 10. Vaclav napsal:

  Dovoluji si doplnit, že je to teprve třetí sonda, po amerických sondách Viking 1 a 2, která bude přistávat z oběžné dráhy Marsu. Všechny ostatní pokusy o přistání byly přímo z příletové dráhy, kdy se lander oddělil před vstupem sondy na orbitu, nebo orbitální část vůbec neměl.
  Dále je to třetí sonda, která se skládá z orbiteru, landeru a roveru / po ruských sondách Mars 2 a 3, které ovšem pohříchu s přistáním neuspěly/.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.