Přechodová komora Bishop připojena k ISS

Mezinárodní kosmická stanice se v noci na neděli rozrostla o další modul. „Dnes v noci mezi 00:20 a 03:20 SEČ došlo k instalaci přechodové komory Bishop na modul Node 3 na ISS,“ informoval Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Průběh celé operace začal tím, že staniční manipulátor Canadarm2 svým volným koncem vstoupil do dutého servisního modulu nákladní kosmické lodi Dragon 2, která ke stanici dorazila v rámci zásobovací mise CRS-21. Zde se robotické rameno zaměřilo na záchytný bod přechodové komory Bishop, ke kterému se následně připojilo. Po potvrzení správného záchytu mohly být uvolněny pojistky, které komoru Bishop držely v nákladovém prostoru. Manipulátor tak mohl opatrně zahájit přesun komory Bishop.

Přechodová komora Bishop ještě v trunku lodi Dragon 2

Přechodová komora Bishop ještě v trunku lodi Dragon 2
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Cílem je staniční modul Tranquillity, kde bude Bishop připojen v době, kdy nebude používán. Jedná se o komerční přechodovou komoru, která by měla umožnit zvýšit množství CubeSatů a malých družic vypouštěných z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Společnost NanoRacks, která za tímto projektem stojí, navrhla zařízení, které je možné naplnit z útrob stanice nákladem, hermeticky uzavřít a odčerpat z něj atmosféru. Následně se naplněné komory ujme staniční paže, oddělí ji od stanice a namíří do volného prostoru. V tu chvíli se uvolní družice z útrob komory a po jejich vypuštění zase staniční manipulátor vrátí Bishop na jeho místo.

Komora Bishop při přesunu staničním manipulátorem.

Komora Bishop při přesunu staničním manipulátorem.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Eppq4cBXEAAU90p?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Epo1zQIW8AA_vPe?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EppW4deW8AAqeby?format=jpg&name=large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Přechodová komora Bishop připojena k ISS”

  1. Michal Andrej napsal:

    Zaujímavá, elegantná technológia na vypúšťanie malých družíc prakticky ľubovolným smerom. Ale mám otázku (nie som na to expert) – nespôsobí orbitálna mechanika to, že malý satelit sa dostane po jednom oblete zase do blízkosti ISS (a prípadne s ňou aj koliduje)?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.