sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Plán NASA na vědecké využití Artemis III

Americká kosmická agentura identifikovala vědecké priority, na které by se měla zaměřit mise Artemis III. V jejím rámci by měla na měsíci přistát také první žena a start je zatím stále oficiálně plánován na rok 2024. Tým pro definování vědy při misi Artemis III tvoří zaměstnanci federálních agentur a konzultanti se specializací na průzkum Měsíce. Tento tým se začal scházet v září, aby přesvědčivě definoval dosažitelné vědecké cíle pro všechny aspekty mise Artemis III, včetně strategií pro odběr vzorků, povrchového průzkumu a doručitelných experimentů.

Měsíc někdy bývá vzletně označován jako základní kámen Sluneční soustavy. Navržený výzkum o vysoké prioritě má pomoci vědcům lépe porozumět základním procesům vzniku planetárních systémů, které se uplatňují napříč Sluneční soustavou, ale i mimo ni. Kromě toho tým udělil velkou důležitost výzkumu, který pomůže NASA porozumět rizikům, ale i potenciálním zdrojům surovin u jižního pólu Měsíce. Právě zde by na konci desetiletí mohla vzniknout základna označovaná jako Artemis Base Camp.

Modře vyznačená jsou ložiska ledu, která se promítají na teplotní mapu Měsíce. Čím nižší teplota, tím tmavší odstín šedé. Vlevo vidíme jižní pól, vpravo severní.
Modře vyznačená jsou ložiska ledu, která se promítají na teplotní mapu Měsíce. Čím nižší teplota, tím tmavší odstín šedé. Vlevo vidíme jižní pól, vpravo severní.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Měsíc ukrývá ohromný vědecký potenciál a astronauti nám umožní tuhle vědu realizovat,“ říká Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor NASA pro ředitelství vědeckých misí a dodává: „Ještě před Artemis III budou týmy NASA zaměřené na pilotované a vědecké mise spolupracovat jako nikdy předtím, aby bylo zajištěno, že využijeme silné stránky každého aspektu. Nově vydaná zpráva nám pomáhá naznačit cestu vstříc vědě, která půjde dělat na měsíčním povrchu ve spolupráci s astronauty.

Cíl mise je Měsíc. Zde je vyfocený z paluby ISS.
Cíl mise je Měsíc. Zde je vyfocený z paluby ISS.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Otázky, které tým prozkoumal, zahrnují třeba to, jak přistoupit ke klíčovým vědeckým činnostem na povrchu Měsíce a jak začlenit vědecký výzkum do konceptu činností posádky na povrchu Měsíce. Tým si také vyžádal dodatečné informace, ze kterých pak čerpal. Vycházel přitom z velkého množství  existujících studií, které popisují nejvyšší vědecké priority lunární vědecké komunity. Ta se totiž už dlouhé desítky let v teoretické rovině připravovala na návrat lidí na povrch Měsíce.

Věda bude nedílnou součástí misí Artemis a my se už těšíme na plánování pilotovaných misí a vědeckých objevů, které budou čerpat z promyšlené práce tohoto týmu,“ sděluje Kathy Lueders, přidružená administrátorka pro pilotovaný průzkum a ředitelství operačních misí a dodává: „Práce, kterou NASA dělá na poli vědy, nám pomůže připravit se na přistání Artemis III v roce 2024, abychom mohli maximalizovat vědecké poznatky spojené s návratem lidí na Měsíc od roku 1972.

Východ Země nad Měsícem 24. prosince 1968
Východ Země nad Měsícem 24. prosince 1968
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Stejně jako tomu bylo v programu Apollo, bude i v programu Artemis každá sekunda z času astronautů na povrchu pečlivě naplánovaná. Nová zpráva tak poskytuje cenné základy pro plánovače, kteří budou mít za úkol vytvořit pro posádku harmonogram činností. Z hlediska geologického výzkumu půjde třeba o sběr vzorků určených k dopravě na Zemi, nebo uložení vědeckých experimentů, které budou součástí rozsáhlého programu pro průzkum Měsíce. Celkově se dá říct, že tento soubor návrhů pro povrchové činnosti má za úkol zohlednit nejvyšší vědecké priority, kterých se dá u jižního pólu Měsíce dosáhnout.

Tým také poskytl celkový kontext pro zhodnocení, jaké vědecké cíle by mohly být realisticky provedeny během povrchových činností v rámci mise Artemis III. NASA následně vypracuje podrobný operační plán mise, ale nejprve je potřeba upřesnit možnosti pilotovaného lunárního landeru, místo přistání a další detaily celkové architektury. Postupy a techniky vyvinuté pro Artemis III budou rovněž sloužit jako základ pro budoucí mise Artemis.

Tři finalisté výběru NASA na pilotované lunární landery.
Tři finalisté výběru NASA na pilotované lunární landery.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Chtěli jsme spojit to, co bylo na Měsíci pro vědeckou komunitu nejpřesvědčivější s tím, co reálně mohou astronauti na měsíčním povrchu udělat a jak se mohou oba směry navzájem posilovat,“ popisuje Renee Weber, zástupkyně předsedy komise a hlavní vědecká pracovnice Marshall Space Flight Center a dodává: „Tvrdá práce našeho týmu zajistí, že budeme schopni využít plně potenciál mise Artemis III. Pomůže nám to využít Měsíc k získání cenných znalostí, aby se Měsíc stal branou do zbytku Sluneční soustavy.

Ředitelství NASA pro pilotovaný průzkum a operační mise nyní budou spolupracovat na integraci těchto doporučení do celkové vědecké strategie do plánu programu Artemis. Tyto plány se budou stále zpřesňovat, jak se bude blížit termín startu. Vědci se už nyní těší na to, jak jim poznatky od astronautů na povrchu pomohu najít odpovědi na otázky spojené se vznikem a vývojem Měsíce. Chybět by neměl ani výzkum zaměřený na interakci Měsíce se Sluncem. Dočkat bychom se měli odpovědí na otázky spojené s tím, jak se dostala na Měsíc voda a další zdroje.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/artemis_iii_report_graphic_crop.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/elphic_south_north_lunar_pole_ice.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/01/22359285689_48fd411b2b_k.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/297755main_gpn-2001-000009_full_0.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EW3YY5RXQAExkdD?format=jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hawk
Hawk
3 let před

Je otazka jak moc je realna sance na pristani cloveka na Mesici roce 2024-25.
Artemis 3 je vubec zatim v takovem vzduchoprazdnu, protoze neni jiste jestli bude moci letet, kdyz se nestihne pristavaci lunarni modul, treba misto na Mesic, alespon ke Gateway(zda se stihnou moduly PPE+Halo).

Jan Karpis
Jan Karpis
3 let před

Ďakujem za článok. Ten dokument som sa snažil pozrieť, čo odporúčajú na skúmanie, ale zatiaľ som to nepochopil.
Inak by sa mi taký článok páčil o tom, čo všetko sa dá skúmať na mesiaci. Vymýšľajú to už dlho, tak tam môžu byť zaujímavé podnety, čo by bežného človeka nenapadli.

https://kosmonautix.cz/2020/12/10/plan-nasa-na-vedecke-vyuziti-artemis-iii/