sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

GECAM – hledání elektromagnetických protějšků gravitačních vln

GECAM

Čína plánuje ve středu 9. prosince vypuštění malé čínské vědecké družice GECAM (Gravitational Wave High-energy Electromagnetic Counterpart All-sky Monitor), která se bude zaměřovat na elektromagnetické protějšky jevů, které vysílají gravitační vlny, jako je například sloučení dvou neutronových hvězd nebo černých děr.  Start se má uskutečnit pomocí rakety CZ-11 z kosmodromu Xichang (Si-čchang) Satellite Launch Center v jihozápadní části Číny v provincii S‘-čchuan.

Raketa CZ-11, v české transkripci Čchang Čeng 11 (nebo též Dlouhý pochod 11) je menší raketa s nosností 700 kg na nízkou oběžnou dráhu. (Původně zde bylo mylně napsáno, že se použije raketa KZ-11 (anglicky Kuaizhou, český přepis Kchuaj-čou), je menší čínský nosič, jehož název v překladu znamená něco jako rychlé plavidlo a na oběžnou dráhu vynáší náklady o hmotnosti asi do jeden a půl tuny).

O tom, že ve vesmíru kolem sebe mohou obíhat velmi hmotné objekty už víme dlouho. Je to celkem logické, protože jen menší část hvězd žije osamocena, jako naše Slunce. Odpovídá to i modelům na počítačích. A konečně v posledních letech o tom máme přímé důkazy díky detekcím gravitačních vln, které se stávají intenzivnějšími v okamžiku sloučení dvou kolem sebe obíhajících hmotných objektů. Současné detektory LIGO a Virgo umí zachytit jen záchvěvy časoprostoru od sloučení opravdu hmotných černých děr, ale máme už i detekci sloučení dvou neutronových hvězd.

Misi GECAM tvoří dva malé vesmírné dalekohledy (GECAM-A a GECAM-B budou vypuštěny společně při tomto startu). Oblohu budou sledovat v gama oboru elektromagnetického spektra, v nemž jsou dobře patrné záblesky vzniklé při těchto událostech. Podobné záblesky produkují také jiné procesy, například na povrchu magnetarů, což je speciální případ neutronové hvězdy.

GECAM se skládá ze dvou družic s opačnou orbitální fází, což jim umožní studovat celou oblohu. Každá má detektory gama záření umístěné tak, aby pokryly 180° oblohy a jejich velikost a rozmístění je patrná z obrázku vpravo. Zdroj: https://www.researchgate.net/
GECAM se skládá ze dvou družic s opačnou orbitální fází, což jim umožní studovat celou oblohu. Každá má detektory gama záření umístěné tak, aby pokryly 180° oblohy a jejich velikost a rozmístění je patrná z obrázku vpravo. Zdroj: Zhang Dali, https://www.researchgate.net/

Vědci věří, že GECAM jim pomůže poodhalit záhady, které panují kolem neobvyklých vesmírných objektů, jakými jsou magnetary, černé díry nebo tzv. mergery těchto hmotných objektů (merger samozřejmě znamená objekt, kdy kolem sebe rychle rotují dva objekty, vysílají gravitační vlny, které se poté sloučí, přičemž je to doprovázeno zesílením gravitačních vln, a ty pak náhle utichají).

Čína tímto způsobem doplňuje svůj vědecký program, jehož nejznámější součástí jsou sondy určené pro průzku těles sluneční soustavy, jako je Chang’e 5, která právě odebrala vzorky z Měsíce nebo Tianwen-1, nyní na cestě k Marsu.

Dalšími vědeckými družicemi z tohoto programu jsou již dříve vypuštěné družice, jako například v roce 2015 DAMPE (Dark Matter Particle Explorer) určená k výzkumu temné hmoty vesmíru, QUESS  (Quantum Experiments at Space Scale), tedy mise ověřující kvantové experimenty ve vesmírném měřítku a HXMT (Hard X-ray Modulation Telescope), zaměřená na tvrdé rentgenové záření.

Do budoucna mají být realizovány ještě mise ASO-S (Advanced Space-borne Solar Observatory) zhruba v roce 2021, určená pro výzkum slunce, EP (Einstein-Probe) v roce 2022, která se pokusí objevit vysokoenergetické záblesky a proměnné zdroje a SMILE (Solar Wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer) v roce 2023, která doplní dosavadní výzkum propojení zemské ionosféry se slunečním větrem.

Pěkné doplňující informace ke startu i družicím vložil Libor Lukačovič z naší redakce na fórum: https://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?p=116791#p116791

Zdroje informací:
http://www.xinhuanet.com/
http://www.xinhuanet.com/
https://physicsworld.com/
https://www.researchgate.net/

Zdroje obrázků:
https://physicsworld.com/wp-content/uploads/2018/07/GECAM-Copy.jpg
https://www.researchgate.net/profile/Zhang_Dali3/publication/329617488/figure/fig1/AS:713424946348034@1547105170107/LeftGECAM-consists-of-two-small-satellites-with-opposite-orbital-phase-Right-Each.ppm

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libor Lukačovič
3 let před

Len pre doplnenie:
Nie je to jedna družica ale dve – GECAM A a GECAM B.
A vynesené budú pomocou rakety CZ-11. Raketa KZ-11 má za sebou zatiaľ jeden neúspešný štart.

Libor Lukačovič
3 let před
Odpověď  Martin Gembec

Rado sa stalo! 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.