Udělejte si svůj vlastní marsovský rover pro děti

Evropské vozítko Rosalind Franklin dostalo mladšího brášku – hračku pojmenovanou ExoMy. Evropská kosmická agentura dala volně ke stažení nejen nákresy, ale i software pro výrobu zmenšené (a zjednodušené) verze marsovského vozítka. Svou vlastní hračku můžete mít také  – stačí 3D vytisknout dílky, sestavit je a pak případně doladit programové vybavení. Šestikolový model marsovského roveru ExoMy navrhli odborníci z Planetary Robotics Laboratory, která spadá pod ESA. Tito lidé se zaměřují na vývoj pohyblivých platforem a navigačních systémů, které se mohou využít u evropských planetárních misí.

Konstrukce ExoMy připomíná skutenčé vozítko Rosalind Franklin.

Konstrukce ExoMy připomíná skutenčé vozítko Rosalind Franklin.
Zdroj: https://www.esa.int/

Každý majitel 3D tiskárny si může udělat svůj vlastní ExoMy s odhadovanými náklady méně než 13 000 Kč,“ říká Miro Voellmy a dodává: „Zdrojový kód je k dispozici na GitHubu a volně dostupné jsou i návody a postupy krok za krokem. Zaměřili jsme se na to, aby byl návrh co nejdostupnější. Používáme Raspberry Pi a běžně dostupnou elektroniku, která se dá koupit online nebo ve specializovaném obchodě pro kutily. Věříme, že školáci si postaví vlastní ExoMy, aby se lépe seznámili s robotikou a zároveň se dozvěděli něco o skutečném vozítku, které má v roce 2022 vyrazit k Marsu.

Díly pro stavbu ExoMy.

Díly pro stavbu ExoMy.
Zdroj: https://www.esa.int/

Zájemci po celém světě si již postavili své exempláře ExoMy – tisk všech nosných dílů z materiálu PLA zabere zhruba dva týdny. Celé 42 centimetrů vysoké vozítko připomíná svého většího bratříčka, který měří na výšku dva metry. Je však jasné, že vrták v přední části nebo solární panely na zádech nejsou funkční. Hlava vozítka pak místo kamer nese stylizovaný obličej s kloboukem.

Chtěli jsme udělat design co nejpřístupnější a přitom nejzábavnější,“ popisuje Maximillian Ehrhardt a pokračuje: „Projekt ExoMy začal jako jednoúčelový demonstrátor pro den otevřených dveří střediska ESTEC v roce 2018. Zájemci všeho věku si na simulovaném povrchu Marsu mohli vyzkoušet jeho ovládání. Mělo to ohromný úspěch a tak jsme začali přemýšlet o verzi, kterou by si mohli lidé postavit sami.

Vybrat si můžete různé pokrývky hlavy a výrazy tváře.

Vybrat si můžete různé pokrývky hlavy a výrazy tváře.
Zdroj: https://www.esa.int/

ExoMy využívá stejný systém zavěšení kol jako Rosalind Franklin. Může tedy přejíždět přes překážky, které jsou velké jako jeho kolo, přičemž pořád zůstává v kontaktu s povrchem. Každé kolo má svůj vlastní motor a je vybaveno výstupky, které zajistí dobrou přilnavost na hrubém terénu. Je tu ale také možnost vytisknout flexibilní kryty, které se natáhnou přes kola, aby mohla jezdit po rovném povrchu. „Zatáčení se ovládá pomocí gamepadu nebo přes webový prohlížeč v mobilním zařízení,“ vysvětluje Lorenzo Cervantes a dodává: „A jak jsme zjistili během minulých dnů otevřených dveří, děti často řídí lépe než jejich rodiče.

ExoMy je víc než jen hračka – může sloužit jako nízkonákladová prototypová platforma pro robotické experimenty,“ říká Voellmy a dodává: „Tato verze roveru navíc rozhodně není uzavřená. Veřejnost přidává nové návrhy třeba na otáčení kamer na hlavě ve dvou osách. Pro interní zkoušky navíc pracujeme na zmenšené verzi vozítka Sample Fetch Rover, u kterého je kladen důraz na rychlost pohybu. Tento rover se má stát součástí evropského podílu na programu Mars Sample Return.

Pro více informací o tom, jak si můžete postavit vlastní vozítko ExoMy, navštivte tento odkaz.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/22350314-1-eng-GB/ExoMy.jpg
https://www.esa.int/../22350273-1-eng-GB/Rovers_compared.png
https://www.esa.int/…/22350471-1-eng-GB/Component_parts.jpg
https://www.esa.int/…/Choice_of_hats_and_mouths.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Udělejte si svůj vlastní marsovský rover pro děti”

 1. petrH napsal:

  Koukal jsem na to a ta cena je nesmyslná. Pokud to má být pro děti tak to musí být levné. Za prvé různých vozítek na Arduinu a Raspberry Pi je spousta. Takže krom toho, že to má připomínat marsovské vozítko to z hlediska výuky a programování není moc nic nové. Je tu hodně předražených motorků. Dají se koupit o polovinu levnější v kovu(tyhle jsou v plastu) a ještě levnější v plastu. Což je asi na takhle velkou hračku dostačující. Pokud počkáte měsíc tak to Čína dodá jako komplet se všema díly a nemusíte to ani tisknout. A cena ta bude opravdu úplně jinde.
  Pokud chcete hračku pro malé děti na které se něco naučí a je variabilní doporučuji Mbota. Ten se dá programovat ve scratchi a jednoduše sestavovat jen cvakáním tím že tam přidáváte další ramena displeje, motorky atd. Není to zadarmo, ale cena je o proti tomuhle pořád někde jinde a dá se s tím opravdu hodně naučit. Můj kluk s tím začínal. Ted se už učí programovat přímo do Arduina a pak muže z levných dílů sestavit cokoliv. Takže souhlas, že kostra vypadá dobře a dá se použít pro někoho kdo si chce trochu pohrát. Ostatní je fakt zbytečně drahé řešení.

 2. Martin Gembec Administrátor napsal:

  Nebylo by to adaptovatelné na Arduino s motorky za pár stovek? Musím se na to podívat pořádně. Třeba to půjde.

  • Jiny Honza napsal:

   Vypadá to na normální serva za dvě kila kus. V ceníku píšou 15 dolarů za nějaký „značkový“. Nevím kde vzal SaturnV těch šest tisíc.
   Dělat to s Arduinem bude spousta práce navíc. Ale kdo už s tím umí, tak bude mít spoustu „zábavy“ navíc a něco málo i ušetří.

   • Vojta napsal:

    Já v jejich ceníku vidím 180 € za motory. To pořád není 6000 Kč, ale blíží se to. Levnější určitě sehnat půjdou. Taky se dá funkcionalita omezit třeba o kameru. Pak by stačilo Raspberry Pi Zero a úspora je kolem 60 € spolu s delší dobou provozu (a nutná úprava softwaru spolu s obtížnější konfigurací).

    Každopádně základní kostra vypadá moc pěkně i bez motorů a elektroniky. Co si kdo nacpe dovnitř, je v zásadě na něm.

 3. SaturnV napsal:

  Je to pěkné. Ale až na tu cenu… Jen ty motory stojí 6 000 kč. 🙁

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.