sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vydejte se Do kosmu krok za krokem!

obálka knihy Do kosmu krok za krokem

Mnohý čtenář našeho blogu se jistě pozastaví nad poněkud neobvyklým jevem v nadpisu tohoto článku. Velké písmeno uprostřed věty se zdá být jasným překlepem, nicméně v tomto konkrétním případě tomu tak není. Rádi bychom totiž tímto způsobem upozornili na novou knihu, jejímž autorem je jeden z redaktorů tohoto portálu. Ono dílko dostalo název „Do kosmu krok za krokem“ a na pultech knihkupectví (a jak doufáme, také v knihovničkách kosmofandů) se s ní bude možné setkat od čtvrtka 17. září. Michael Voplatka touto prvotinou vstupuje do klubu knižních psavců, který se kolem Kosmonautixu v průběhu posledních let vytvořil. Pro koho je jeho dílo určeno a co v něm lze najít?

Kniha Do kosmu krok za krokem na více než dvou stovkách stran přináší čtivý úvod do problematiky vesmírných letů zejména pro laickou veřejnost. Na stránkách knihy se čtenáři dozvědí velmi přístupnou formou například to, jak vypadaly první krůčky pionýrů vesmíru; proč rakety s družicemi a kosmickými loděmi nelétají jednoduše kolmo vzhůru; jak docílit, aby se setkala dvě tělesa na oběžné dráze; co všechno je potřeba k vykonání výstupu do otevřeného prostoru; jak reaguje lidské tělo na mikrogravitaci; proč kosmická loď při návratu na Zem neshoří v atmosféře jako meteor; čím je kosmonautika vlastně prospěšná a co všechno dokáží družice zkoumat a mnoho dalších informací, které zejména mladším zájemcům o kosmonautiku pomohou pootevřít dveře do fascinujícího světa kosmonautiky.

Každé téma je uvedeno kapitolou s příběhem z historie, který se k tématu vztahuje a často se jedná o příběhy pro veřejnost méně známé. Následující kapitola vždy dané téma rozebere z teoretického hlediska a přinese čtenáři základní vhled do dané problematiky. Není však třeba se bát komplikovaného technicistního textu, styl Michaela Voplatky je velmi přístupný a při vysvětlování základních zákonitostí pohybu v kosmickém prostoru se také obejde bez vzorců a matematických formulí. Autor však doufá, že pro čtenáře bude jeho kniha pobídkou, aby se do kosmonautiky ponořili hlouběji. Nezbývá, než si přát, aby tomu tak skutečně bylo a aby se kniha „Do kosmu krok za krokem“ stala příslovečným prvním impulsem pro budoucí raketové vědce, inženýry, kosmonauty a historiky.

 

Do kosmu krok za krokem

Autor: Michael Voplatka
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 256
Formát: 145 x 205 mm
Vazba: vázaná s pap. potahem s lam. přebalem
Ilustrace: černobílé v textu + barevná příloha
Vychází: 17. 9. 2020

 

Zdroj obrázku a další informace:
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56252915/do-kosmu-krok-za-krokem/

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nostradamus
Nostradamus
4 let před

Knih o kosmonautice by mohlo být klidně víc

Nostradamus
Nostradamus
4 let před

Čistě ze zvědavosti. Znáte nějakou podobnou?

TomasVancura
TomasVancura
4 let před

Perfektní. Kosmonauti 20.století byla má knížka mládí…. Dokonce se mi do ní povedlo získat podpis pana Remka. Tak uvidím zda tato zaujme zase syna – vánoce se blíží.

vreckam
vreckam
4 let před

napsano jeziskovi 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.