sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Výzkum na ISS – krev, mikrotrubičky a hoření

Dnes se po delší pauze opět podíváme na to, jak trávili den členové Mezinárodní kosmické stanice – konkrétně se zaměříme na úterý 16. června. Jako obvykle se sluší poznamenat, že v textu nejsou zmíněny všechny experimenty, které na ISS probíhají – těch jsou desítky, ba dokonce stovky. Články v tomto seriály netvoří kompletní výčet činností posádky na palubě Mezinárodní kosmické stanice – spíše ukazují pestrost činností, které na posádku čekají a rozličnost vědeckých experimentů, které jsou na ISS k dispozici.

Experiment Capillary-Driven Microfluidics in Space
Experiment Capillary-Driven Microfluidics in Space
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Velitel 63. dlouhodobé expedice, Chris Cassidy, si odebral vzorky krve a moči pro pozdější analýzu. Kromě toho se věnoval nastavení přístroje, ve kterém se bude sledovat, jak kapaliny protékají skrz trubičky s průměrem v řádu mikrometrů (milióntiny metru). Tento výzkum by mohl zlepšit diagnostické přístroje, které používají lékaři na Zemi, ale uplatnění se najde i v budoucích dlouhodobých kosmických misích.

Cassidy se také připojil ke svému krajanovi, Robertu Behnkenovi. Společně pak organizovali a prohlíželi celou řadu nástrojů, které použijí při dvou výstupech do volného prostoru – ty jsou plánované na 26. června a 1. července. Dvojice astronautů při nich bude na staničním nosníku S6 měnit staré nikl-vodíkové akumulátory za nové lithium-iontové.

Ale zpět k vědě. Behnken otevřel vstup do nafukovacího modulu BEAM a vstoupil do něj, aby odsud vyjmul systém pro podporu života. Pak se přidal k Douglasi Hurleymu, který vybaloval nové vědecké vybavení, které na ISS přivezla japonská loď HTV-9. Oba muži pak ještě nové přístroje nainstalovali do evropského modulu Columbus.

Chris Cassidy během práce na ISS.
Chris Cassidy během práce na ISS.
Zdroj: https://live.staticflickr.com/

Zkušený ruský kosmonaut Anatolij Ivanišin pokračoval v opravě zařízení Combustion Integrated Rack, konkrétně se věnoval výměně nádob s palivem, aby mohl pokračovat výzkum hoření v mikrogravitaci. Nasbírané poznatky najdou uplatnění jak v oblasti požární bezpečnosti, tak i ve spalovacích procesech na zemi i v kosmu. Ivanišinův krajan, Ivan Vagner, pracoval na dvou experimentech souvisejících se sledováním Země. První se týkal efektů přírodních katastrof a druhý byl zaměřený na vývoj lesů.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://live.staticflickr.com/65535/49989399857_71055a4e2b_5k.jpg
https://www.nasa.gov/…/research/experiments/explorer/Images/jsc2020e003412.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49985740487_a6d615a883_k_d.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
4 let před

Je stále v plánu 5 výstupů? Už jsou známá data i třech zbývajících?

Michal Václavík
Michal Václavík
4 let před
Odpověď  Kamil

Ano stále je na červen a červenec naplánováno 5 výstupů do volného kosmického prostoru.

Petr1
Petr1
4 let před

Chci se zeptat jestli je už rozhodnuto jak dlouho bude trvat mise DM-2?
Na Technetu psali, že NASA chce tuto misi ukončit již koncem července, což mi nedává logiku, pokud by k tomu nebyl vážný technický nebo zdravotní důvod. Jsou o tom nějaké nové informace?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Petr1

Aktuálně to vypadá na návrat v srpnu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.