sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Atlas V se chystá na start miniraketoplánu

První letový exemplář X-37B po přistání

Technici firmy United Launch Alliance minulý týden ve čtvrtek zvedli první stupeň rakety Atlas V a usadili jej na mobilní vzletovou plošinu. Na Mysu Canaveral tak začala finální fáze příprav na start armádního miniraketoplánu X-37B, který je zatím plánován na 16. května. První stupeň Atlasu V měří na délku 32,6 metru a je typický svou bronzovou barvou. Technici jej ráno vyvezli z montážní haly ASOC (Atlas Spaceflight Operations Center) k věži VIF (Vertical Integration Facility), následovalo připojení k jeřábu a zvednutí. Stupeň vybavený ruským motorem RD-180 byl pak přemístěn do útrob obslužné věže, aby mohl být vzápětí opatrně spuštěn na vypouštěcí plošinu.

V sobotu 25. dubna pak k rampě dorazila sestava OVI (Off-site Vertical Integration), kterou tvoří mezistupňový adaptér, horní stupeň Centaur a spodní polovina aerodynamického krytu, která kryje i horní stupeň. Dříve se tyto jednotlivé díly ukládaly v obslužné věži VIF na raketu postupně, ale trvalo to dlouho a jeřáb měl pořád hodně práce. Postupem času proto ULA zvolila aktuálně používané řešení, kdy mimo rampu sestaví díly do jednoho celku a OVI pak najednou jeřáb usadí na první stupeň.

Zvedání prvního stupně rakety Atlas V pro misi USSF-7
Zvedání prvního stupně rakety Atlas V pro misi USSF-7
Zdroj: https://www.ulalaunch.com/

Poté začali technici provádět funkční zkoušky všech systémů rakety. Původně mělo ke startu nepilotovaného miniraketoplánu X-37B dojít až 20. května, ale z neupřesněných důvodů byl start uspíšen o 4 dny na 16. května. Celá mise měla formální označení AFSPC-7 a později došlo k přeznačení na USSF-7, což má odkazovat na vloni v prosinci založené Kosmické síly. Armáda disponuje dvěma exempláři X-37B, které postavila firma Boeing. Tato okřídlená kosmická loď je znovupoužitelná – startuje na vrcholku běžné nosné rakety, pak třeba i několik let pracuje na oběžné dráze Země a nakonec vstoupí do atmosféry a přistane na ranveji.

Miniraketoplán X-37B, někdy označován také zkratkou OTV (Orbital Test Vehicle), svým tvarem vzdáleně připomíná americké raketoplány. Jak již bylo uvedeno výše, na rozdíl od nich létá bez posádky – na oběžné dráze může provádět nejrůznější experimenty, ale také zvládne ze svého nákladového prostoru vypouštět družice. Mise, jejíž start je plánován na 16. května, bude již šestým startem X-37B, přičemž ta první začala v roce 2010. Zatím poslední mise tohoto miniraketoplánu skončila vloni 27. října přistáním na ranveji Kennedyho střediska – pro X-37B to byl návrat na zemský povrch po více než dvou letech (přesněji po 779 dnech).

Miniraketoplán X-37B před svou první misí.
Miniraketoplán X-37B před svou první misí.
Zdroj: http://spaceflight101.com

K dosavadním pěti startům tohoto armádního miniraketoplánu se čtyřikrát použila raketa Atlas V a jednou (v zatím posledním případě) Falcon 9. Experimenty, nacházející se na palubě X-37B pro šestou misi, jsou utajené. Oficiální místa uvádí pouze vágní formulace: „Primární úkoly X-37B jsou dvojí. Technologie znovupoužitelných kosmických lodí pro americkou kosmickou budoucnost a provádění experimentů, které je možné vrátit k vyhodnocení na Zemi.“ Ani po loňském návratu nebyla příslušná místa sdílnější: „Výrazná je především schopnost testovat v kosmickém prostoru nové systémy a moci je vrátit Zemi. Tato schopnost je pro program X-37B jedinečná – umožňuje Spojeným státům efektivněji rozvíjet schopnosti potřebné k udržení nadřazenosti v kosmické sféře.

Miniraketoplán samotný měří na délku 8,9 metru a jeho křídla mají rozpětí 4,5 metru. Raketa Atlas V při této misi poletí v konfiguraci 501 – dostane tak aerodynamický kryt o průměru 5,4 metru vyráběný firmou RUAG Space, nebude mít žádné urychlovací stupně na tuhé pohonné látky a horní stupeň Centaur bude mít jeden motor RL-10 od firmy Aerojet Rocketdyne. Bude to již sedmé použití verze 501 a 84. start Atlasu V od roku 2002.

X-37B po přistání na Floridě.
X-37B po přistání na Floridě.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://4.bp.blogspot.com/…/156181_490812449896_95781119896_5530916_1170466_n.jpg
https://www.ulalaunch.com/images/default-source/default-album/ussf7_lvos.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/06/otv1b_boeing-photo.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C_OkqlvUIAAmJ1l.jpg:large

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
4 let před

K poslední fotce. Pamatuju si, jak se řešilo, že u crew dragonu by byl problém implementovat přistávací nohy to tepelného štítu. A tady to šlo 🙂

pbpitko
pbpitko
4 let před
Odpověď  Štěpán

Len akosi si si nevšimol že mini-raketoplán je bez posádky.

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  Štěpán

Tohle je C-C kompozit, jako u raketoplánu, PICA-X je ablativní materiál.

Michal Václavík
Michal Václavík
4 let před
Odpověď  Dan

V místě, kde jsou umístěny podvozkové šachty a dvířka na X-37B není jako tepelná ochrana použito RCC.

Dan
Dan
4 let před

Díky za opravu. Nevíte, jak je to v těchto místech kolem dvířek podvozku řešené?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.