Poslední japonská zásobovací loď svého druhu by měla z kosmodromu Tanegašima odstartovat 20. května v 19:30 SELČ. Nepilotovaná nákladní loď nese na své palubě nejen zásoby a zařízení pro provoz stanice, ale i vědecké experimenty. Jelikož je právě tato část nákladu vždy nejzajímavější, podíváme se v tomto článku na některé atraktivní vědecké experimenty. Paleta je jako obvykle pestrá – od vzdělávacího zařízení pro přímé přenosy, přes mikroskop až po teleskop. Pojďme se nyní podívat na jejich stručné představení.
Konfokální mikroskop dovezený v rámci experimentu Confocal Microscope je poměrně rozměrné zařízení, které umožní na ISS provádět fluorescenční snímkování biologických vzorků. Konfokální mikroskopy eliminují světelné paprsky pocházející z oblastí mimo ohnisko zaostření, nebo záblesky z vzorků, jejichž tloušťka je větší než aktuální rovina zaostření. Takový mikroskop dokáže získávat data o základní podstatě buněčných a tkáňových struktur i o tom, jak fungují v reálném čase. Ve spojení se systémem ohřívání komory se vzorky bude možné provádět dlouhodobé 3D pozorování živých buněk, což může pomoci porozumět procesům, jejichž podstata je doposud skrytá. Experimenty budou v první řadě zaměřeny na biologii, ale tohle unikátní a mimořádně schopné zařízení půjde využít také pro chemický výzkum.
V japonském staničním modulu Kibó vznikne malé vysílací studio. Agenturou JAXA sponzorovaný projekt THE SPACE FRONTIER STUDIO – KIBO umožní astronautům nové možnosti pro přímé přenosy. Terminály se umístí u oken mířících k Zemi a budou zajišťovat komunikaci. První zkoušky této nové technologie by měly proběhnout už letos v létě, kdy se očekává obousměrný živý přenos, při kterém budou moci lidé na Zemi komunikovat s astronauty.
V úvodu zmíněný teleskop nebude hledět na hvězdy, ale na Zemi. Zařízení iSIM (integrated Standard Imager for Microsatellites) je v podstatě optickým binokulárním teleskopem s vysokým rozlišením, za jehož vývojem stojí španělská firma SATLANTIS MICROSATS S.L. V provozu by měl iSIM pořizovat snímky Země s rozlišením menším než jeden metr. V jeho útrobách najdeme optické, mechanické i elektronické systémy, které společně s algoritmy umělé inteligence nabídnou vysoké prostorové rozlišení za mnohem nižší cenu než v případě tradičních snímkovacích systémů podobné úrovně. Experiment má prověřit funkčnost celého systému na nízké oběžné dráze. Prototyp bude umístěn na vnější platformě japonského modulu Kibó.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2_iss060e081589.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/4_confocal-space-microscopy.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/alt1_satlantis.png
Poslední HTV? Pak už nebudou potřeba? Nebo Japonci chystají něco novějšího?
od 2022 ma zacat lieta HTV-X. lepsi a lacnejsi model.