sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Unikátní model ISS k 3D tisku

Pokud jste majiteli 3D tiskáren, nebo znáte někoho, kdo by pro vás byl schopen něco vytisknout, tak pro vás něco máme. Detailní model Mezinárodní kosmické stanice, který kvalitativně převyšuje většinu dostupných modelů a ještě je od českého tvůrce Josefa Vladíka. Model byl před pár dny dokončen a obsahuje na dvě stovky unikátních dílů. Detailní propracování stanice je navíc po faktické stránce velmi vydařené.

Podoba vytištěného modelu
Podoba vytištěného modelu
Zdroj: Autor modelu

Pakliže jste někdy byli v některém science centru, muzeu, či technickém parku, možná jste narazili na kosmonautickou sekci a tam na nějaké ty modely. Mezinárodní kosmická stanice je vděčný model, který je rozměrově impozantní, velmi členitý a hezky se na něj dívá. Většina těchto modelů však má dvě zásadní chyby. Jednou z nich je trestuhodná neaktuálnost – většinou obsahují před dekádami zrušené moduly a pak také jejich nízká detailnost. Většina těchto modelů totiž vznikla před rozšířením 3D tisku a mnohdy bylo třeba hodně improvizovat. Nyní máte možnost mít model, který je aktuální a detailně propracovaný (autor připravuje doplnění i aktuální plošiny Bartolomeo, která byla připojena před měsícem k evropskému modulu Columbus). Navíc máme radost, že takto můžeme podpořit českého tvůrce, který nad modelem strávil opravdu dost času.

Pan Vladík prozradil, že model vytvářel podle dostupného modelu od NASA, který však sám o sobě nebyl vhodný pro tisk, jelikož obsahoval mnoho navzájem prolnutých komponent a nedostatků. Bylo tedy nutné každý modul převést do formátu pro program Solidworks a ručně každou část upravit a opravit tak, aby se dala dobře vytisknout a zároveň odpovídala co nejvíce realitě.

Autor článku již také tiskne
Autor článku již také tiskne
Zdroj: Lukáš Houška

Model je primárně vytvořen pro měřítko 1:100 a má rozměry 1060 x 740 x 220 mm. Obsahuje 209 unikátních částí a pro dokončení celého modelu bude třeba vytisknout 410 dílů. Materiál doporučujeme PLA a spotřeba na tento model bude zhruba 1kg. Potřebovat budete také vteřinové lepidlo. Na solární panely autor použil izotermickou fólii. Válcové moduly jsou navrhnuty jako stavebnice – dají se propojovat skrz závitovou tyč M5. Pokud se bojíte složitosti modelu, tak vás jistě potěší, že obsahuje návod a technickou dokumentaci ke každému dílu. A za to klobouk dolů, jistě i tato ne tolik viditelná práce, ukrojila dost času z celkových dvou měsíců, které autor ve volném čase strávil tvorbou tohoto modelu.

Model si můžete volně stáhnout zde.

Budeme se těšit na vaše případné fotografie hotových modelů, které můžete poslat na náš facebook a my je předáme autorovi.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
4 let před

Páni! To je fakt super. Je úžasné, že je model zdarma. K vánocům jsem dostal 3D tiskárnu, takže hurá na to! Má to ale háček. Tiskárnu jsme si měli vyzvednout někdy v únoru, něco se ale zpozdilo a pak přišel koronavirus. Takže tiskárnu ještě nemám. K těm solárním panelům mám malé vylepšení. Existuje detailní papírový model ISS 1:100. Navrhuji vytisknout solární panely z tohoto modelu na lesklý fotopapír a dát to tam místo té fólie. Neunesl bych takto detailní model jen s izotermickou fólií. Ale má to zase háček. Ten model je za peníze.

Josef Vladík
Josef Vladík
4 let před
Odpovědět  SaturnV

Fantazii se meze nekladou :). v době karantény byla otevřená jen lékarna, a bylo to jediný co mě napadlo. v konstrukci panelu je drážka 0,5mm, takze vsunou tam pujde skoro cokoliv

Varchal
Varchal
4 let před
Odpovědět  Josef Vladík

Pokud to je možné tak Vás poprosím o radu, jakou 3D tiskárnu pořídit. Jsem laik a jednalo by se o hobby práce. Předem děkuji.

Jakuik
Jakuik
4 let před
Odpovědět  Varchal

V zásadě jsou asi dvě nejdostupnější varianty. Ender 3 je levný a v této kategorii s dostatečnou kvalitou tisku a potom Prusa, který je dražší, ovšem je to pak také na kvalitě znát. Jen bych za sebe doporučil koupit sestavenou kvůli záruce. Já jsem si ji stavěl a nyní ji mám u nic v opravě a část opravy bude placená protože je to stavebnice.

Varchal
Varchal
4 let před
Odpovědět  Jakuik

Děkuji

mochr91
mochr91
4 let před
Odpovědět  Varchal

Jestli neches cekat 2 mesice a utracet 20000 tak je jednoznacna volba Ender 3. stoji cca 7, slozeni je za hodinu, profily a nastaveni jde stahnout uz nachystane a pak jen tisknout. mame ho v praci od zacatku roku a za tu cenu super.

Rhorin
Rhorin
4 let před

Moc pěkné, jen škoda že je to očividně model pro SLA a nikoliv pro častější FDM.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Rhorin

Pokud vím, tak autor to tiskl na FDM a stejně tak i mnoho dalších lidí.

Rhorin
Rhorin
4 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Přehlédl jsem že to má na délku skoro metr to by z FDM šlo i s těmi detaily akorát na dekoraci trochu velké. 🙂

SaturnV
SaturnV
4 let před
Odpovědět  Rhorin

ÉÉÉ? Co je SLA a FDM? Ještě se v tom moc nevyznám.

SaturnV
SaturnV
4 let před
Odpovědět  SaturnV

Ahá už to chápu.

Josef Vladík
Josef Vladík
4 let před
Odpovědět  Rhorin

Model je tvořen právě pro FDM, je víc rozšířená a mám ji doma. Tryska 0,4mm, tisknuto vrstvou 0,15mm.

pave69
pave69
4 let před

Já jsem měl doma naposledy Alfíka, vlastnoručně postaveného, ale kvůli tomuhle si snad pořídím 3D tiskárnu. Tedy možná, a pokud to schválí manželka 🙂

HM
HM
4 let před
Odpovědět  pave69

Jojo… Alfiho jsem kdysi fakt hodne davno mel taky a dost jsem si vyhral s ovladacem pro nej a ZX Spectrum, pripadne Sharp MZ-800.
Ale domaci (ty profi, to je neco uplne jineho) 3D tiskarny me nikdy nechytly. Porad cekam, kdy me zaujmou a nic… Mozna je to tim, ze pro ne nevidim prakticke vyuziti, ktere plotter vskutku mel. Nevim, jestli 3D model ISS bude konecne tim duvodem. Spis ne…

Jiny Honza
Jiny Honza
4 let před
Odpovědět  HM

Alfi by, ve vší úctě, taky spíš hračka. Ale uznávám, že k velkým plotterům měl mnohem blíže, než ty populární plastové 3D tiskárny k profesionálním SLM strojům.

Ale jako jednoduchá hračka pro děti jsou ty 3D tiskárny perfektní.

HM
HM
4 let před
Odpovědět  Jiny Honza

Alfi uměl vcelku slušně nahradit tehdejší běžnou tiskárnu. Pokud si s ním člověk pohrál a provedl, dalo by se klidně říci – pořádnou kalibraci, lezly z něj poměrně kvalitní výstupy s tou tiskárnou do značné míry srovnatelné.
Ty domácí 3D tiskárny s těmi profesionálními myslím téměř nic společného nemají. Ale jo…pokud se na tom někdo učí psát software pro mikrokontroléry nebo něco ze strojařiny atd…, je to skvělé. Ve finále ale použitelné třeba právě k tisku podivně otřepeného modelu ISS nebo postaviček z hvězdných válek, které jsou k nepoznání.

ondrahladk
ondrahladk
2 let před

Dobrý den, mám dotaz pro ty který model už tiskli. Mám v plánu tento model tisknou a zajímalo by mě jak je to časové náročné, ať už samotní tisk všech dílu a poté přibližný čas skládání. Popřípadě na co si dát pozor při tisku. Děkuji za odpověď

https://kosmonautix.cz/2020/04/29/unikatni-model-iss-k-3d-tisku/