sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Selhání rakety Dlouhý pochod 3B/G2

Spolehlivý čínský nosič měl včera vynést z kosmodromu Si-čchang indonéskou telekomunikační družici Nusantara Dua (Palapa-N1). Ke startu došlo ve čtvrtek ve 13:48 SELČ, ale kvůli anomálii na třetím stupni se nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy a náklad byl zničen. Družice vážící 5500 kg měla zvládat datový průtok 9,5 gigabitů za sekundu, k čemuž jí sloužilo 250 transpondérů v pásmu C. Nová družice měla v červnu nahradit stárnoucí družici Palapa-D, která je umístěna nad 113. stupněm východní délky. Její signál tedy měl pokrýt oblast Austrálie i Tichého oceánu v okolí Asie.

Družice Nusantara Dua (Palapa-N1)
Družice Nusantara Dua (Palapa-N1)
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Palapa-D byla vypuštěné 31. srpna 2009 raketou Dlouhý pochod 3B/E (Y8) z kosmodromu Si-čchang a je paradoxní, že i ji při startu potkal problém na raketě – a také to byl třetí stupeň! Tehdy to však skončilo pouze usazením na nesprávnou dráhu. Družice se na správnou dráhu musela dostat pomocí vlastního pohonu, takže spotřebovala více pohonných látek, což zkrátilo její životnost. Ale zpět k aktuální družici Palapa-N1 (Nusantara Dua). Ta byla postavena na čínské družicové platformě DFH-4 (Dongfanghong, českou transkripcí Tung-fang-chung) a využívat ji měla společnost PT Pasifik Satelit Nusantara.

Podle dostupných informací pracoval první i druhý stupeň rakety bez problémů. Ukazuje se, že na třetím stupni se možná vůbec nezažehly motory YF-75. Nosič tedy nedosáhl oběžné dráhy a lidé z ostrovu Saipan a Guam sledovali ohnivé představení při vstupu celé sestavy do atmosféry.

Pro Čínu jde o druhé selhání jejich nosné rakety v krátké době. Už 16. března totiž při svém premiérovém startu selhala nová čínská raketa Dlouhý pochod 7A. Ohledně jejího selhání zatím nejsou k dispozici bližší informace.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2020/04/NSF-2020-04-09-12-48-24-634.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2020/04/NSF-2020-04-09-12-38-28-019.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SFENCE
SFENCE
5 let před

Jsou k dikspozici informace o tom jestli a jake starty budou pripadne odlozeny, dokud se neobjasni priciny teto nehody?

Libor Lukačovič
5 let před
Odpověď  SFENCE

Nie, to nie sú. Ale dá sa predpokladať, že posunuté budú všetky štarty, ktoré používajú rovnaký tretí stupeň (teda ak za zlyhanie mohol on), t.j. rakety rodiny CZ-3, príp. CZ-4.

vreckam
vreckam
5 let před

hloupy dotaz. Co se ted bude dit ohledne druzice? Predpokladam, kazdy start je pojisteny, pojistovna zacvaka penizky a firma postavi uplne tu samou druzici?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  vreckam

Dělá se to tak, ale vždy záleží na konkrétních podmínkách.

racek
racek
5 let před
Odpověď  vreckam

Tomu vyplácení předchází zevrubné šetření, konec konců jde o velké peníze. I pojištěný musí splnit řadu podmínek pro výplatu plnění. Takže se těch peněz tsak rychle nedočká. Ale hlavní problém je, že družice sloužila jako náhrada a zřejmě to docela spěchá.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.