sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Robotický lunární kopáč – NASA přijímá návrhy

Kopání na Měsíci je pro roboty složitý úkol – na jedné straně musí zvládnout vykopat a přemístit všudypřítomný regolit, ale na straně druhé musí být cokoliv, co dopravíme na Měsíc, co nejlehčí. Problém je, že bagry používané na Zemi spoléhají právě na to, že jsou těžké, což zvyšuje jejich tření s povrchem a usnadňuje jim práci. NASA sice má řešení, ale ráda by jej ještě vylepšila. Jakmile bude tato technologie dopilována k dokonalosti, mohli bychom se dočkat toho, jak robotické bagry pomohou založit a udržovat lunární základnu v rámci programu Artemis.

Inženýři už otestovali různé konfigurace robota pro kopání na Měsíci, který má označení RASSOR (Regolith Advanced Surface Systems Operations Robot = Robot pro pokročilou povrchovou práci s regolitem). Testy proběhly na Kennedyho středisku na Floridě, kde se nachází simulovaný povrch Měsíce. NASA se nyní obrací na veřejnost, která by mohla zlepšit design dílu označovaného jako bucket drum (volně přeloženo bubnový sběrač) – jde o část, která aktivně odebírá regolit z povrchu a zabraňuje jeho vypadávání. Regolit pak může být dopraven na jiné místo, kde dojde otáčením bubnového sběrače opačným směrem k jeho vyložení.

Detailní pohled na bubnové sběrače robota RASSOR.
Detailní pohled na bubnové sběrače robota RASSOR.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Bubnové sběrače na aktuální verzi robota RASSOR jsou duté válce umístěné na obou koncích těla stroje, které mají navíc po obvodu výstupky. Robot odebírá materiál na obou koncích, což vyrovnává síly vzniklé při kopání a pomáhá tak stabilizovat celý stroj. Výzva RASSOR Bucket Drum Design Challenge je otevřena do 20. dubna letošního roku a je sponzorována Ředitelstvím kosmických technologických misí v NASA. Cílem výzvy je nalezení lepšího tvaru bubnových sběračů a také přepážek v jejich útrobách, které by dokázaly zachytit více regolitu. Zájemci mohou ke sdílení svých návrhů použít webovou službu GrabCAD, na kterou je možné nahrát a sdílet 3D modely prakticky čehokoliv.

Už dříve jsme měli na GrabCADu několik technologických výzev a všechny byly velmi úspěšné,“ vzpomíná Jason Schuler, inženýr robotických systémů v programu technologií a průzkumu na Kennedyho středisku a dodává: „Jedná se o úložiště, díky kterému se můžeme dostat k profesionálním designérům, inženýrům, výrobcům či studentům, kteří jsou zatím mimo kosmický průmysl, ale mohou mít nápady, ze kterých by NASA mohla profitovat.

Výsledek práce robota RASSOR.
Výsledek práce robota RASSOR.
Zdroj: https://www.researchgate.net/

Aby byl návrh v této výzvě hodnocen jako úspěšný, bude muset dosáhnout poměru naplnění nad 50%. To znamená, že ve chvíli, kdy dosáhne maximální úrovně naplnění, bude muset jeho vnitřní objem být naplněn více než z poloviny regolitem. „Díky projektu RASSOR už nejsme závislí na tření nebo na hmotnosti robota. Ukazuje se, že bude možné na Měsíci či Marsu těžit materiál s použitím lehkých robotů,“ říká Schuler a dodává: „RASSOR se stará jak o těžbu, tak i o transport materiálu, jen potřebuje trochu vylepšit.

Na konci výzvy budou zaslané návrhy posouzeny v mnoha kritériích. Porota bude hodnotit, šířku odběrného mechanismu, hmotnost samotného bubnového sběrače, jeho průměr a délku. Zohledňovat se samozřejmě bude i objem zachyceného regolitu a praktičnost návrhu. Kromě samotného CAD modelu je potřeba poslat i krátký popis, jak má navrhovaný systém fungovat. Mezi navrhovatele pěti nejlepších projektů bude rozděleno celkem 7 000 dolarů. Bližší informace mohou všichni zájemci najít na webu GrabCAD.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rassor_in_pit_1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rassor_close_up.jpg
https://www.researchgate.net/…RASSOR-in-step-b-using-a-QR-code.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kostotom
kostotom
4 let před

Poměrně zajímavé vlákno na téma lunární regolit
https://twitter.com/DrPhiltill/status/1216949706154221569?s=19

pbpitko
pbpitko
4 let před

To sa teda čudujem že iba pomerne zaujímavý. Podľa mňa Super zaujímavý.

pbpitko
pbpitko
4 let před

Zaujímavé, najdôležitejšie primárne zariadenie na stavbu habitatu na Mesiaci a nikto v komentároch.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  pbpitko

Někdy mne taky čtenáři překvapí. Občas čekám úspěch, a článek je přijat chladně. Jindy si řeknu, že článek je takový nanicovatý a nevím, jak ho vylepšit, ale lidi jsou po něm jako lití. 🙂

hrnsgs
hrnsgs
4 let před

Dovolil jsem se do výzvy zapojit a příští týden budu tisknout první vzorek 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  hrnsgs

No to je skvělá zpráva! Držím palce!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.