sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Perseverance má odběrný mechanismus

Startovní okno roveru Perseverance se otevírá za necelé čtyři měsíce a tak je nejvyšší čas, aby se tento šestikolový průzkumník Marsu dočkal dalšího milníku. Před jeho transportem z kalifornské JPL na floridské Kennedyho středisko začátkem února z něj byly některé prvky odstraněny. Začátkem března specialisté do roveru integrovali dva systémy, které budou hrát klíčovou roli při sběru, uchování a eventuálně i při návratu prvních vzorků z jiné planety na Zemi – těmi systémy je zásobník vrtacích bitů (Bit Carousel) a samotný odběrný mechanismus (Adaptive Caching Assembly).

Bit Carousel roveru Perseverance
Bit Carousel roveru Perseverance
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Bit Carousel obsahuje celkem devět vrtáků, kterými bude rover odebírat horniny a regolit. Na horní část vozítka byl tento prvek, který někomu může svým tvarem připomínat létající talíř, instalován 7. března. Je to také jakási brána pro odebraný materiál, který se přes něj dostane do těla roveru, kde se o jeho zpracování postará Adaptive Caching System.

Jeho instalace přišla na pořad dne 3. března – tvoří jej sedm motorů a více než 3 000 částí, které sehraně pracují na zpracování vzorků. Hlavní částí systému je rameno Sample Handling Arm, které bude přemísťovat trubičky pro uložení vzorků, které se předají hlavnímu rameni vozítka k jeho jádrovému vrtáku. Následně se Sample Handling Arm postará i o transport naplněné odběrné trubičky, které se následně hermeticky uzavřou. Po instalaci obou systémů se musely provést ještě elektrické zkoušky, které skončily 11. března.

Adaptive Caching Assembly roveru Perseverance
Adaptive Caching Assembly roveru Perseverance
Zdroj: https://www.spiedigitallibrary.org/

Tím, že jsme přidali systémy Adaptive Caching Assembly a Bit Carousel, je nyní v roveru jakési srdce našeho systému pro odběr vzorků,“ říká Matt Wallace, zástupce projektového manažera mise z JPL a dodává: „Posledním a nejdůležitějším prvkem, který musíme nainstalovat, jsou samotné trubičky na vzorky, do kterých se uloží materiál určený k první dopravě vzorků z jiné planety na Zemi k podrobné analýze. Trubičky udržíme ve speciálním prostředí a k jejich integraci dojde za několik měsíců.

Vizualizace roveru Perseverance.
Vizualizace roveru Perseverance.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Aktuální situace kolem koronaviru zatím nemá na předstartovní přípravy roveru Perseverance žádný vliv – celý proces pokračuje beze změny termínu startu. Rover vážící 1043 kg bude na Marsu pátrat po stopách dávno mikrobiálního života, dále má charakterizovat klima a geologii Marsu. O odběru vzorků pro dopravu na zemi jsme už psali a navíc ještě připraví půdu pro budoucí cestu lidí k Marsu. Startovní okno se otevírá 17. července a zavře se 5. srpna – ať už Atlas V s roverem odstartuje kdykoliv v tomto období, mělo by k přistání v kráteru Jezero dojít 18. února 2021 ve 20:40 SEČ.

Přeloženo z:
https://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23768-16.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D64NxpdUcAA-4Hi?format=jpg&name=large
https://www.spiedigitallibrary.org/…/00088_PSISDG10748_107480A_page_4_1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23764-image2-16.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Před šedesáti lety v říjnu 1960 se otevřelo druhé okno k Marsu od počátku kosmické éry a Rusko se v tichosti pokusilo jej využít a poslat první sondu k jiné planetě. 10. a 14. dne toho měsíce odstartovaly dvě ruské sondy, někde jsem četl, že dokonce byly tři. Nosič v obou případech selhal a tak první planetou k níž odletěla sonda ze Země/ ruská Venera-1/ se stala o půl roku později Venuše. Ruský nosič R-7 doplněný dalším stupněm dával 600 až 900 kg na únikovou dráhu. Američané v té době neměli odpovídající nosič. Juno-2 dávalo 6 kg a Thor-Able 40 kg. Američané sice již na červenec 1959 plánovali vypustit k Venuši 170 kg těžkou sondu pomocí nosiče Atlas-Able, ale jeho vývoj nestihli dokončit. První sondou poslanou ze Země k Marsu v třetím okně 1962 byl ruský Mars-1, u dalších dvou sond z roku 1962 selhal nosič.
Cílem prvního přeletu k jiné planetě nebyla tedy Venuše k níž je to obvykle v době průletu kole 60 mil.km, ale podstatně vzdálenější Mars, kde je to kolem 230 mil. km. Tehdy držel rekord ve spojení americký Pionner-5 a to pouhých 36 mil. km.
Doufám, že tento exkurs do historie bude někoho zajímat, pokud ne, tak to smažte.

Pavelll
Pavelll
4 let před
Odpovědět  Vaclav

Ale jo, zajimave to rozhodne je 🙂

pbpitko
pbpitko
4 let před

Blíži sa to, už za cca 120 dní. 🙂 🙂 🙂

Bohumil Boruvka
Bohumil Boruvka
4 let před
Odpovědět  pbpitko

Uz!? Sakra stihnou to zabalit a nalozit??? 🙂

Tomas Kratochvil
Tomas Kratochvil
4 let před

Perseverance. Hezké jméno, ten člověk co o tom rozhodnul musí být na sebe asi dost pyšný. Někdy bych ho rád potkal.

vreckam
vreckam
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Taky nechapu. Doba je jina .. vzdy byl zaklad, jednoduchy, snadno vyslovitelny nazev a oni vyberou takovou kravinu. To fakt se musi v NASA placat po ramenou …

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  vreckam

Kravina to není, to jméno nese určité symbolické poselství. Byť z jeho výslovnosti taky nejsem nadšený.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Alexander Mather, 13 let, město Burke, stát Virginia.

https://kosmonautix.cz/2020/03/20/perseverance-ma-odberny-mechanismus/