sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Orion a radiofrekvenční zkoušky

Pouhé dva týdny po dokončení termálních a environmentálních zkoušek začaly lodi Orion pro misi Artemis I radiofrekvenční zkoušky. Testy označované jako EMC, jsou běžnou součástí přípravy kosmického hardwaru. Veškerá elektronika vydává nějakou formu elektromagnetických vln, které mohou způsobit interferenci s jinými zařízeními. Pro příklad z běžného života nemusíme chodit moc daleko – asi každý z nás zažil, jak se začnou chovat reproduktory, když se blízko nich nachází mobilní telefon, na který se zrovna někdo snaží dovolat.

Elektronika kosmické lodi může zažít stejné rušení, ale v jejím případě by taková událost mohla mít katastrofální následky. Všechny systémy proto musí být důkladně prověřeny ještě před startem. Zkoušky elektromagnetické kompatibility se často provádí ve speciálních odstíněných místnostech s kovovými stěnami pokrytými pěnovými hroty, které se společně postarají o blokování nežádoucích externích zdrojů elektromagnetického záření. Kupříkladu v evropském technologickém středisku ESTEC je k tomuto účelu určena komora Maxwell.

Orion pro Artemis I v Plum Brook.
Orion pro Artemis I v Plum Brook.
Zdroj: https://www.esa.int/

Ačkoliv termálně-vakuová komora v Plum Brook není primárně místem k provádění EMC testů, její stěny jsou z hliníku, který poskytuje elektromagnetické stínění, takže se k tomuto účelu dá využít. V rámci těchto zkoušek je většina palubních systémů zapnutá a pracuje. Elektronika je nejprve otestována na kompatibilitu v této stíněné komoře. Přístroj se zapne, aby se otestovalo, zda se potenciálně neruší s jinými systémy.

Ve druhém kole zkoušek bude kolem lodi vytvořeno elektromagnetické pole pomocí antén. V této fázi se bude testovat náchylnost systémů k rušení z vnějších zdrojů. Kabina Orionu disponuje senzory elektromagnetického pole, které budou provádět měření rušivých frekvencí. Ačkoliv jsou všechny subsystémy potenciálními zdroji radiofrekvenčního šumu, speciální pozornost věnují inženýři komunikačním prostředkům, které vytváří radiové vlny zcela záměrně. Jejich činnost totiž může narušit vybavení citlivé k elektromagnetickému šumu – třeba přijímače GPS, moduly dálkového řízení nebo i jiné komunikační prostředky.

Testy Orionu v Plum Brook se postupně chýlí ke konci – už 24. března by se měla sestava tvořená návratovou kabinou a evropským servisním modulem vrátit na Floridu, kde budou pokračovat přípravy na nepilotovanou testovací misi Artemis I – v jejím rámci poletí loď Orion na premiérovém exempláři rakety SLS k Měsíci.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://live.staticflickr.com/65535/49581386463_356ae66f8b_k_d.jpg
https://www.esa.int/…/21865208-1-eng-GB/Interference_testing.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
4 let před

Zase o krok bližšie k cielu. 🙂

racek
racek
4 let před

No, tohle je loď pro vzdálenější vesmír a tedy něco opravdu zajímavého. Na její měsíční lety se opravdu těším. Číňané ji už vlastně mají také, ale k nosiči velikosti SLS jim ještě pár let chybí.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  racek

Loď této kategorie Čína zatím teprve připravuje. Zatím ještě k dispozici není.

https://kosmonautix.cz/2020/03/11/orion-a-radiofrekvencni-zkousky/