sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

New Glenn pomalu vzniká

Raketa New Glenn

Společnost Blue Origin o svých pokrocích neinformuje tak často, jak by si třeba většina fanoušků kosmonautiky přála, ale to neznamená, že firma nekráčí vpřed. V posledních dnech se oficiální YouTube kanál této společnosti začíná plnit videy, na kterých se Blue Origin chlubí jednotlivými aspekty nového nosiče New Glenn se znovupoužitelným prvním stupněm. V tomto článku najdete všechny čtyři aktuálně vydané klipy – každý s délku pár desítek sekund. V prvních dvou si prohlédnete gigantický aerodynamický kryt, druhý Vám ukáže výrobu nádrží prvního stupně s použitím třecího svařování s promíšením a v posledním na Vás čeká statický zážeh motoru BE-3U pro horní stupeň rakety, jejíž první start by mohl přijít už v příštím roce.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Dohb-6pW0AE8uhj.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikaSEdlinen
mikaSEdlinen
4 let před

To tajnůstkáření Blue Origin má něco do sebe, na New Glenn se těším.

peter1492
peter1492
4 let před

Pomaly dalej zajdes, ale BlueOrigin ma velmi pomale tempo a bohuzial to hraju skor na krasu. Su sice lepsi nez tradicna ULA, ale aj napriek tomu ze sa budu snazit zachranovat prvy stupen to ma mna cele posoby troche megalomansky. Ale aj tak im drzim palce.

pbpitko
pbpitko
4 let před
Odpovědět  peter1492

Vraj sú omnoho lepší ako ULA ktorá má za sebou(aj pred sebou) iba zopár desiatok úspešných vynášok najšpičkovejších vedeckých misií. Ale to sa predsa nepočíta.

peter1492
peter1492
4 let před
Odpovědět  pbpitko

Mal som samozrejne nam mysli inovacie. ULA sa zabeou len minulost a uspechy, ale plany do buducna ukazuju ze firma do 10 rokov nebude vobec konkurencieschopna.

BlueOrigin ma vlastny motor BE-4 (u ULA nepocitam motory pre Deltu RS-68 a jej variant), kedze motory pre Atlas sa nakupuju v Ruskej Federacii. BlueOrigin ma snahu o plne recyklovatelny prvy stupen co samozrejme posuva ULA do pozicie spolocnosti, ktore je odsudena opustit trh. Uspechy z minulosti im vobec v nicom nepomozu.

Bohumil Boruvka
Bohumil Boruvka
4 let před
Odpovědět  peter1492

Nemyslim si ze jsou lepsi nez ULA-Jeste jim nic neletelo na orbitu,ale jsem rad ze se konecne zacinaji ozivat ze se neco deje,nemuzu se dockat az budou litat to bude velika show!!

zvejkal
zvejkal
4 let před

Vyzera to supersofistikovane 🙂
Som zvedavy, ze ci to bude aj tak lietat, ale verim, ze ano.
New Glenn bude niekde medzi F9 a FH ?

majomusk
majomusk
4 let před
Odpovědět  zvejkal

New Glenn je o trocha slabší ako FH.Chcú sa zamerať hlavne na Mesiac narozdiel od Muska,ktorý chce Mars.Blue origin(Jeff Bezos) mal v pláne aj silnejšiu raketu New armstrong,ale o tej sa nič nevie…

Piranha
Piranha
4 let před
Odpovědět  majomusk

New Glenn samozřejmě ještě neletěl, ale má efektivnější design, palivo, motory prvního stupně a o hodně lepší druhý stupeň.

Takže v konfiguraci reusable (tak má New Glenn létat vždy) vám vyjde nosnost na LEO plus minus podobná, ale nosnost na GTO už má New Glenn 2x vyšší ! New Glenn pokud se něco nepokazí, tak bude bestie !

KarelT
KarelT
4 let před
Odpovědět  Piranha

Ano, přesně tak, proto by zatím v nosnosti třeba k měsíci na Gateway měla být o dost lepší. SPACEX by musela zapracovat a udělat silnější horní stupeň. Možná k tomu dodjde, pokud se vývoj na Starhipu/SH potáhne nebo zabředne do slepé uličky.

Hawk
Hawk
4 let před
Odpovědět  KarelT

Muze nekdo pro blizsi predstavu porovnat teoretickou max. homotnost nakladu vynaseneho FH a New Glennu ke Gateway?

hynekol
hynekol
4 let před

Mrkněte na dva týdny staré/nové skoro hodinové video z továrny ULA od autora kanálu SmarterEveryDay: https://www.youtube.com/watch?v=o0fG_lnVhHw Průvodcem je samotný CEO of ULA Tory Bruno.

A pak k tomu ještě 15minutový dodatek s povídáním o motorech, konkurenci a dalších věcech, které se nehodily do prvního videa: https://www.youtube.com/watch?v=DQaPOIQLEUo

A kdo by neměl dost, stejný autor a stejný průvodce – https://www.youtube.com/watch?v=x-vXJL8jXBk „UP CLOSE Delta IV Heavy Launch Pad Tour“

Tomas Kratochvil
Tomas Kratochvil
4 let před

Tak jsem rád, že BO vypustil nějaká videa ze svých továren. je v nich vidět přístup a pojetí výroby, který je mi velmi blízký. Čistota, pořádek, promyšlenost, stroje, přípravky, haly. Novináři i diskutující referují o BO jako o pomalé, spící či stagnující firmě a ani tento článek si to v nadpisu neodpustil.
Zajíc Spacex je v této chvíli velice rychlý ve výrobě nových hromad nerezového šrotu, ale stále se nám vrací na startovní čáru, zatímco želva BO vyrábí pomalu ale kvalitně letové prototypy. Tedy skutečné prototypy. Nikoli technické demonstrátory pro částečné zkoušky. Želva se dostane do cíle rychleji, než zajíc.
Líbí se mi také promyšlená architektura pro Měsíc. Hydrolox horní stupeň a měsíční lander je defakto předělaný New Shepard. V příštích pár letech vyroste Spacex velká konkurence v podobě BO a uvidíme, kde bude v té době sen o Marsu.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Vám není ani trochu trápne porovnávať hrušky a jablká? Porovnávate raketu, ktorá je na cieľovej čiare s prototypom ešte tak pár metrov pred štartovacou čiarou.

Ako viete ako to vyzeralo pri návrhu NG pár mesiacov od začiatku realizácie? Prečo neporovnáte výrobnú linku na FH s NG? Ja som presvedčený, že o cca 10 rokov, keď sa možno SH/SS začne blížiť k letovým kusom s ľuďmi, tak to nebude vyzerať ani trošku inak ako sme videli na videách.

Bohumil Boruvka
Bohumil Boruvka
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Nejsem si jist ze BO bude velka konkurence-Jak uz jsem napsal na diskusi na elonX BO zacala drive nez SpaceX a jedine co ma je temer dokonceny motor pro orbitalni raketu.Pro New Glen maji prorad jen dily ktere se musi smontovat a nakonec otestovat na ostro.Zatimco SpaceX za tu dobu vyvinula uz 3 orbitalni rakety 2 kosmicke lode a na dalsi pracuje,a jak se zda vyrabeni hromad nerezoveho srotu je celkem rychli a levny zpusob vyvoje.Nechapejte me presto spatne,jsem velky fanousek obou firem protoze obe delaji neco trosku jineho a uzasneho!

Vladimir Todt
Vladimir Todt
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Jakožto označený a občas umínusovaný „Muskofob“ na vedlejším webu, asi takto.
BO firma je o 2 roky starší než SpaceX, s vyšším zdrojem financování. Např. rozhovor z člověkem, který pracoval v obou firmách se o BO vyjádřil, že je to spíše koníček 1 muže, který na to má a není moc tlačen jít kupředu, proto pomalejší postup a méně reálných výsledků a dosud nedosáhla orbity.
Srovnáváte raketu, která ano má vyšší nosnost na vyšší dráhy než FH, v tomto je lépe promyšlená, ale je stále jen částečně znovupoužitelná jako F9/FH s nosičem, který aspiruje na plnou znovupoužitelnost a s asi 3x vyšší nosností. Jehož plný výzkum a stavba se více rozjely před 2 lety. Předtím to byly hlavně studie a vývoj zmenšené verze motoru s omezeným týmem a omezenými financemi a s mnohem vyššími riziky a náročností než je New Glenn.

Ale dobře, tak můžeme taky srovnávat zaježděnou sériovou oktávku (která se vlastně ještě staví) s budoucí např. Teslou třídy X s novými bateriemi a dojezdem minimálně 900 km na dálnici. 😀

gendibal
gendibal
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Až ten zajíc přemění ty hory nerezového šrotu na použitelnou raketu, tak to bude pravděpodobně konec celého Glenna, pro kterého rázem nebude použití. Ten má šanci pouze a jedině jako konkurence FH, ale vedle SS/SH to bude trabant proti mercedesu.

KarelT
KarelT
4 let před
Odpovědět  gendibal

Jenže tady je právě jestli SS/SH vůbec bude, kdy a s jakými parametry. NG je reálnější, mimo jiné proto že není tak ambiciózní. Dragon 2 byl taky hodně ambiciózní (motorické přistání, Mars) a dopadl poněkud ořezaně.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Jen bych chtěl říct, že je něco jiného naspat, že něco pomalu vzniká a že něco vzniká pomalu. Je to jen jiné pořadí slov, ale význam je odlišný. Zatímco v druhém případě je významem sdělení, že je vývoj dlouhý, první případ, který jsem v nadpisu použil, říká něco jiného. Když něco pomalu vzniká, tak to znamená, že už se to blíží. Třeba: Pomalu se nám blíží Vánoce. Pomalu tu máme konec roku a tak dále. Vývoj New Glenn trvá stejně dlouho jako u jiných srovnatelných nosičů.

RoliD
RoliD
4 let před
Odpovědět  Tomas Kratochvil

Tomáši tak to bylo hodně slabé srovnání. Víte on NG je srovnatelný pouze s FH. A FH lítá a to úspěšně. NG nemá zatím nic. Starlink je úplně jiná velikost a koncepce. Ale to vám je stejně jedno že?

Hawk
Hawk
4 let před

Prvni navrhy jsou z roku 2012, mame rok 2020 a nosic se jeste ani nezvedl z rampy a jestli je slabsi nez FH, tak si nejsem jisty zda najde vyuziti v Artemis, treba jako nosic zasobovaci lode pro Gateway.
Na druhou stranu sehraje uzitecnou roli jako konkurence FH pro vynaseni tezsich/objemnejsich nakladu na LEO, coz je dulezite pro komercializaci blizkeho vesmiru.

Tomas Kratochvil
Tomas Kratochvil
4 let před
Odpovědět  Hawk

U toho Falconu Heavy je třeba počítat s reusable scénářem a tam jsou ty nosnosti oproti NG velmi podobné. Viděl bych to na přímou konkurenci.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Hawk

Bude znovupoužitelný, takže se na něj můžeme těšit i díky tomuhle faktoru. 😉

Jiny Honza
Jiny Honza
4 let před

Hezká raketa, těším se jak ji budou učit přistávat. Ovšem při přístupu BO z toho asi moc neuvidíme. Natož pak sestřih nejlepších výbuchů. 🙂

Taky jsem zvědavý, co bude takový „drobeček“ vozit. Zatím se nám ten trh letů do vesmíru moc nerozjel. A to příští rok začne létat i Vulcan a Ariane 6.

Bohumil Boruvka
Bohumil Boruvka
4 let před
Odpovědět  Jiny Honza

No prave Vulcan ma mit metanovy motor od BO ne? Rikam si ze ULA by je mohla postouchnout;-)

racek
racek
4 let před

No, sleduji to už nějakou dobu a tahle firma se mi líbí čím dál tím víc. Postupuje bez humbuku, ale jistě. Myslím bude řada lidí překvapených. Těším se. A snad se brzo dočkáme i výkonnějších verzí.

https://kosmonautix.cz/2020/03/10/new-glenn-pomalu-vznika/