sociální sítě

Přímé přenosy

Načítám data o přenosech…

krátké zprávy

AAC Clyde Space

Evropská kosmická agentura udělila společnosti AAC Clyde Space kontrakt v hodnotě 10,9 milionu eur (12,6 milionu dolarů) na dokončení vývoje a demonstrace družice VHF Data Exchange System (VDES) pro program Inflecion pro zvyšování povědomí o námořní oblasti.

LeoLabs

Společnost LeoLabs 10. června oznámila, že v indicko-pacifické oblasti nasadila mobilní radar pro sledování vesmíru, který se používá k monitorování čínských družic a dalších kosmických zařízení.

Applied Atomics

Britský startup Applied Atomics získal předběžné financování ve výši 4 milionů dolarů a etabloval se v USA. Snaží se tak vybojovat pozici na trhu s mobilitou kosmických zařízení, což je sektor, který přitahuje zájem vojenských zákazníků hledajících družice s vysokou mírou obratnosti.

Spire Global

Poskytovatel družicových dat Spire Global navázal partnerství s jedním z největších německých obranných dodavatelů na vývoji vesmírných systémů varování před raketami a detekce hypersonických hrozeb.

U.S. Space Force

Poslanci Sněmovny reprezentantů odhalili návrh zákona o výdajích na obranu ve výši 1,07 bilionu dolarů na fiskální rok 2027, který by americkým vesmírným silám poskytl 55,5 miliardy dolarů a nezahrnuje miliardy dolarů na dodatečné financování obrany

Isar Aerospace

Evropská společnost Isar Aerospace, která se zabývá kosmickou technikou, získala 270 milionů eur (312 milionů dolarů) na podporu své globální expanze v rámci příprav na další pokus o start.

Iceye

Finská společnost Iceye, která vyvíjí a provozuje radarové zobrazovací družice, oznámila kolo financování v hodnotě přesahující 1 miliardu eur (1,16 miliardy dolarů), což oceňuje hodnotu společnosti na více než 10 miliard eur.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Astronautky dokončí výměnu akumulátorů

Christina Koch a Jessica Meir – dvě americké astronautky, které jsou prý zároveň nejlepšími kamarádkami, společně na podzim loňského roku absolvovaly první čistě ženský výstup do volného prostoru. Tento týden si společnou kosmickou vycházku zopakovaly a hned v pondělí na ně čeká ještě jeden výstup do volného prostoru. Při této kosmické vycházce obě astronautky dokončí instalaci aktuální várky nových akumulátorů, do kterých se ukládá elektrická energie z fotovoltaických panelů, aby se dala využít v době, kdy stanice přelétává nad noční stranou Země. Nové lithium-iontové kusy nahradí staré nikl-vodíkové, které mají menší kapacitu.

Výstup samotný by měl začít v pondělí ve 12:50 SEČ, ale NASA TV, jejíž přehrávač najdete vložený v tomto článku, zahájí speciální vysílání už v 11:30 našeho času. Kosmická vycházka obou amerických astronautek by měla podle odhadů trvat zhruba šest a půl hodiny.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…5226a0c2d3fcb52bc54eb1b7bc5ed8db&oe=5E915D13

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Kamil
Kamil
6 let před

Šestý výstup Christiny bude rekordní, Peggy Whitson vystoupila během jednoho letu 5x. Mužský rekord je 7 výstupů Sergeje Krikaljova.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Kamil

A navíc nesmíme zapomínat, že je to její premiérová mise.

Jezo
Jezo
6 let před

Posledne mesiace cestujem a som mimo obraz trochu. Ako dopadli problemy s rozvadzacmi, kvoli ktorym sa odkladalo dokoncenie tejto vymeny?
Staci link ak ste pisali, vdaka.

Jiny Honza
Jiny Honza
6 let před
Odpověď  Jezo

Taky jsem žádnou informaci nezachytil. Ale původně psali, že nebudou baterie vyměňovat, dokud ten problém nevyřeší.

milda
milda
6 let před

Je to parada sledovat aktualne z pohovky, jak někdo dre ve vesmiru. K tomu zasveceny komentar. Diky za prenos.NASA.
Jestlipak to nekdy uvidíme od cinanu? Ukazuji nekde třeba zaznam z roveru, když stale funguje na Mesici (jak jsem se tu docetl)?

Včera u IFA testu Sx jsem si tu stezoval na kvalitu, repektive nedostupnost, toho prenosu. Momentalne sleduji se stejnym HW, stejne pomalou wifi, a v rozliseni AUTO se prenos ustalil na 240p a vse bezi temer plynule.
Nevidim pocitadlo sledujících, ze by to zalezelo na jejich poctu v Cesku…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.