Přesně před 15 lety evropská sonda Huygens jako první úspěšně přistála na Saturnově měsíci Titan. Doposud se jedná o nejvzdálenější přistání od Země.
14. ledna 8:00
Dlouhý pochod 10
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
Nejvzdálenější těleso, kde leží pozemský hardware v libovolné formě. A řekl bych, že posunu tohoto rekordu se většina z nás (možná nikdo) nedožije. Tedy vyrovnání ano, ale překonání těžko.
Těžko říct. V dohledné době určitě ne. Ale neházejme střelnou zbraň do obilného pole 😉
Věčná škoda, že modul předal “ jen “ polovinu naměřených dat a polovinu snímků v důsledku konstrukční vady.
Aby to někoho nezmátlo, tak dodám, že nešlo o závadu modulu Huygens, o kterém je tento příspěvek. Chyba byla na straně Cassini a byla způsobena lidským faktorem při domluvě mezi ESOC a JPL.
Akorát si u toho můžem zpívat jednu starší písničku, Hvězdy, kde se zpívá o tom, že Někdy jsme dál a někdy blíž. Čili i ten oběh Saturnu a Země kolem Slunce a oběh Titanu s tou vzdáleností taky pěkně cvičí 🙂