Nabitý prosinec v podání SpaceX odstartuje Dragon

Pokud se vše podaří, provede SpaceX v průběhu prosince hned čtyři starty – postupně má odstartovat nákladní Dragon, únik Crew Dragonu za letu, JCSAT 18/Kacific 1 a možná i další várka družic Starlink. První na řadě je zásobovací mise k Mezinárodní kosmické stanici, kterou si v tomto článku představíme. Jak už pravidelní čtenáři našeho webu vědí, vydáváme tyto články vždy po provedení zkušebního statického zážehu. V rámci této mise sice bude první stupeň zbrusu nový, ale loď Dragon zažije své již třetí nasazení.

Statický zážeh Falconu 9 před misí CRS-19 vyfocený Julií Bergeron

Statický zážeh Falconu 9 před misí CRS-19 vyfocený Julií Bergeron
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Raketa Falcon 9 tvořená prvním a druhým stupněm se na floridské rampě číslo 40 objevila 26. listopadu krátce po poledni našeho času. Technici se hned pustili do práce a za několik hodin se už u Falconu objevily typické obláčky zkondenzované vlhkosti. SpaceX jako obvykle prováděla simulaci předstartovních činností, která obnáší i cvičné plnění nádrží pohonnými látkami. Pokud se během této fáze neobjeví žádný problém, je celá simulace zakončena několikasekundovým zážehem motorů na prvním stupni. K tomu došlo i nyní – jen půl hodiny před tím, než 26. listopad změnil na 27. Jako obvykle se pak čekalo pár desítek minut na oficiální potvrzení od SpaceX.

Raketa byla následně zbavena pohonných látek a poté ji technici sklopili do horizontální polohy, aby mohla být odvezena do nedaleké montážní haly. Tady se inženýři pustili do příprav na připojení nákladu pro tuto misi – kosmické lodi Dragon. Ta již u ISS dvakrát byla – poprvé na misi CRS-4 v září 2014 (vůbec první Dragon nesoucí živé organismy – 20 hlodavců) a podruhé na misi CRS-11 v červnu 2017 (vůbec první opakované použití lodi Dragon). Jde tedy již o třetí použití – v tomto ohledu ale nejde o prvenství – první potřetí použitá loď obsloužila minulou misi CRS-18.

Start Falconu 9 s lodí Dragon na misi CRS-11 - šlo o vůbec první opakované použití lodi Dragon. Nyní stejná loď vyráží na třetí misi.

Start Falconu 9 s lodí Dragon na misi CRS-11 – šlo o vůbec první opakované použití lodi Dragon. Nyní stejná loď vyráží na třetí misi.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Plně sestavený Falcon 9 by se měl na rampu 40 vrátit začátkem prosince, jelikož start je momentálně plánován na 4. prosince v 18:51 SEČ. Raketa odstartuje a další průběh už bude prakticky shodný se všemi jinými starty lodí Dragon. Nosič nabere směr na východ nad Atlantik a po dvou a půl minutách vypne devět motorů Merlin na prvním stupni. Ke slovu se dostane stupeň druhý, který s využitím jediného motoru Merlin 1D Vac za několik minut dosáhne oběžné dráhy.

Ale věnujme se ještě chvíli prvnímu stupni. Ten bude v tomto případě zbrusu nový a jeho označení je B1059. Zatímco běžně se při startech s loděmi Dragon první stupně vrací na pevninu, tentokrát tomu bude jinak. Z neupřesněných důvodů by měl první stupeň přistávat na mořské plošině, která by měla podle dostupných dokumentů čekat zhruba 350 kilometrů od pobřeží.

Zpět k hornímu stupni – ten by měl zhruba devět minut po startu dosáhnout oběžné dráhy a o pár sekund později se od něj oddělí samotná loď Dragon. Následovat bude vyklopení fotovoltaických panelů, aby měla loď zajištěnou elektrickou energii a mohla komunikovat se Zemí. Nenápadným, ale o to důležitějším krokem bude otevření malých dvířek na vnější stěně lodi, aby senzory mohly mít přímý výhled a pomohly s orientací lodi pro různé manévry. Právě s jejich pomocí se Dragon postupně dostane až do těsné blízkosti ISS, kam by mohl dorazit sedmého prosince.

Dragon měl při misi CRS-11 na svém trupu jednu ikonku ISS. Až dorazí ke stanici v rámci mise CRS-19, bude mít o jednu siluetu navíc. Jedná se o symbol, který ukazuje, kolikrát už daná loď byla u ISS.

Dragon měl při misi CRS-11 na svém trupu jednu ikonku ISS. Až dorazí ke stanici v rámci mise CRS-19, bude mít o jednu siluetu navíc. Jedná se o symbol, který ukazuje, kolikrát už daná loď byla u ISS.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Dragon před polednem po několika zastaveních v různých vzdálenostech od stanice definitivně zastaví deset metrů pod orbitálním komplexem, kde bude čekat na zachycení robotickou paží. Oficiální informace o tom, kdo bude ovládat staniční rameno, zatím nejsou k dispozici, ale jelikož podobné činnosti dříve dělalo duo Christina Koch – Jessica Meir, nebylo by překvapující, kdyby to na ně vyšlo i nyní.

Na modul Harmony byl připojen i Dragon při misi CRS-17.

Na modul Harmony byl připojen i Dragon při misi CRS-17.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Jakmile bude Dragon zachycen, převezme si řízení paže pozemní středisko, které s lodí postupně domanévruje k uzlu na modulu Harmony, kam jej několik hodin po zachycení připojí. Posádka pak bude moci vstoupit do útrob lodi, která na stanici přiveze několik tun zásob, ale i vědeckých experimentů či vybavení k provozu stanice. Vědeckým experimentům se budeme jako obvykle věnovat v samostatném článku. Dragon by měl zůstat u ISS do začátku příštího roku – jeho odlet přijde jako obvykle po zhruba měsíci u ISS, což vychází na začátek ledna.

Robotická paže oddělí loď od stanice a uvolní ji na poslední část cesty. Dragon provede brzdící zážeh, odhodí již nepotřebný trunk (nehermetizovaný nákladový prostor / servisní modul s fotovoltaickými panely). Návratová kabina vstoupí do atmosféry a díky tepelnému štítu přežije vysoké teploty – trunk naopak shoří. Návratová kabina po dostatečném zpomalení ještě vystřelí padáky, na kterých se pomalu snese vstříc vlnám Pacifiku nedaleko pobřeží Kalifornie.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://en.wikipedia.org/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/SpaceX_CRS-19_Patch.png
https://pbs.twimg.com/media/EKVTJyUWoAE0Ydv.jpg
https://upload.wikimedia.org/…%2835119281635%2C_cropped%29.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Nabitý prosinec v podání SpaceX odstartuje Dragon”

  1. Mirek Pospisil Redakce napsal:

    Upřesním, že návrat Dragona z ISS je v plánu na 4.1.2020.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.