sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Druhá Kchuaj-čou-1A za čtyři dny!

Raketa Kuaičou 1A.

Včera jsme Vás v Kosmotýdeníku informovali o startu dvou čínských raket v rozmezí pouhých tří hodin. jednou z nich byla i raketa Kchuaj-čou-1A (Kuaizhou). Stejný nosič odstartoval ze stejné rampy včera, tedy téměř přesně 4 dny po startu předešlém. Z mobilní odpalovací rampy kosmodromu Ťiou-čchüan v severozápadní Číně odstartoval v 11:00 nosič, jehož misi později čínská média prohlásila za úspěšnou. Raketa, kterou její výrobce označuje jako velmi přesnou a spolehlivou a levnou, je schopna dopravit dvousetkilogramový náklad na heliosynchronní dráhu ve výšce 700 kilometrů.

Čtyřstupňový nosič postavený na odkazu armádní střely DF-21 doplněné o dva další stupně na tuhé palivo a restartovatelný horní stupeň na kapalné pohonné látky má sloužit pro případ potřeby rychlého vypuštění družice na oběžnou dráhu, přičemž je schopna delší dobu čekat ve skladu na svou příležitost. Kchuaj-čou-1A je vylepšenou verzí rakety Kchuaj-čou-1, která si odbyla premiéru 25. září 2013 a na svém kontě má dva starty – v letech 2013 a 2014.

Světlo a spaliny ze startu rakety Kchuaj-čou-1A vytvořily na obloze hotové umělecké dílo.
Světlo a spaliny ze startu rakety Kchuaj-čou-1A vytvořily na obloze hotové umělecké dílo.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Raketa Kchuaj-čou-1A je komerční verzí své jmenovkyně a poprvé letěla 9. ledna 2017 – oproti původní „jedničce“ má oddělený horní stupeň od prostoru pro náklad a její aerodynamický kryt je větší. Raketa měří na délku 20 metrů, její průměr je 1,4 metru a při startu váží 30 tun. První stupeň váží i s tuhými pohonnými látkami 16 621 kg, hoří 65 sekund a disponuje specifickým impulsem 2 352 N.s/kg. Druhý stupeň váží 8 686 kg, hoří 62 sekund a jeho specifický impuls je 2 810 N.s/kg. Třetí stupeň je o 20 cm užší, váží 3 183 kg, hoří 55 sekund při specifickém impulsu 2 850 N.s/kg.

Při aktuální misi raketa vynášela dvě družice na nízkou oběžnou dráhu. První se dostala na kruhovou dráhu ve výšce 1050 km, druhá pak na eliptickou 1050 × 1425 km, přičemž obě jsou vůči rovníku skloněny o 85 °. Obě družice, které postavil Šanghajský institut pro inovace mikrodružic spadající pod Čínskou akademii věd, mají sloužit ke zkouškám komunikačních technik v pásmu Ka. Podle oficiální zprávy bude jejich operátorem neupřesněná německá firma. Obě družice se označují jako KL-Alfa (případně KL-α), ale pro rozlišení se občas používají písmena A a B.

Vizualizace družice KL-α
Vizualizace družice KL-α
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/09/2018-09-29-043906.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EJlTIqjXsAUO6GM?format=jpg&name=large
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2019/11/kl-alpha-sat.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
5 let před

Čína fakt válí, v poslední době dokončila základní prvek své stanice na pro LEO, který je hmotnostně srovnatelný s Naukou a má nejméně čtyři dokovací prstence, krom toho vyzkoušela dosedací operaci landeru pro jejich Mars 2020.
Pokud přistanou na Marsu a postaví stálou stanici na LEO, tak budou aspirovat na druhé místo v Kosmu.
K článku : vypadá to na nový trend spočívající v malých nosičích a jednoúčelových satelitech směrem k “ nano „.

Matěj
Matěj
5 let před

Zdalo se mi, ze raketa orientuje pomoci nejakych bocnich trysek na poslednim (predposlednim) stupni, ktere se kratce zapaluji kolmo na smer letu. To jsem asi u jinych raket nevidel. Muzete to nekdo blize popsat? Diky

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  Matěj

V nahrávce je vidět, že krátce po startu se objevilo na levé straně zablesknutí. To bylo následováno odpadnutím namrzlého ledu, které je jasně vidět. Což u čínskáách raket kupodivu vidíme dost často.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.