sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sojuz 2-1v vynesl z Plesecku utajený náklad

Včerejší šestý start rakety Sojuz 2-1v proběhl v 18:52:03,401 SEČ ze startovního komplexu 43 a rampy číslo 4. O přípravách na start se veřejnost dozvěděla až 18. listopadu, kdy ruské úřady vydaly výzvu pro piloty, aby se nepohybovali v oblasti Severního ledového oceánu nad poloostrovem Kola, jižně od souostroví Špicberky. Podobná výzva se pak týkala i dlouhého pásu nad Tichým oceánem. Tyto prostory odpovídaly dřívějším startům rakety Sojuz 2-1v s horním stupněm Volga z Plesecku – především pak start z března 2018, kdy tato raketa vynášela družici EMKA (ta testovala miniaturizovaný systém snímání Země).

Dráha letu při aktuálním startu odpovídá startu s družicí EMKA v roce 2018.
Dráha letu při aktuálním startu odpovídá startu s družicí EMKA v roce 2018.
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Výše uvedená omezení vzdušného prostoru měla platit 25. listopadu mezi 18:30 a 20:00 SEČ. Na základě dostupných informací se předpokládalo, že raketa poletí po dráze vyobrazené na grafice vpravo. Oficiální ruská média včera oznámila, že ke startu došlo v 18:52 a o dvě minuty později ji začaly sledovat prostředky ruských vzdušných sil. Zhruba o půl hodiny později média oznámila oddělení nákladu – tedy vlastní družice a horního stupně Volga – od druhého stupně nosné rakety, k čemuž mělo dojít v 19:00 SEČ.

Ještě před moskevskou půlnocí oznámil ministr obrany, že stupeň Volga úspěšně doručil armádní družici na správnou dráhu ve správném čase. Podle vyjádření ruské armády je nová družice založena na standardní platformě, která má být schopna monitorovat stav ruských družic. Agentura Interfax následně citovala ministra obrany, podle kterého je na palubě i optické zařízení pro snímkování zemského povrchu. Odborník na ruskou kosmonautiku, Anatolij Zak se na základě nepřímých náznaků v oficiálním prohlášení domnívá, že mise bude podobná té, která startovala 23. června 2017. Při ní měla být vynesena geodetická družice pro měření tvaru Země, což je důležité pro přesné navádění řízených střel. Budoucí manévry nové družice a případné uvolnění malého spolucestujícího by mohly pomoci objasnit podstatu tohoto nákladu.

Přeloženo z:
http://www.russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…92a17b6930052a5d82fadf44fb53a60f&oe=5E7E782A
http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/military/kosmos2535-2538/liftoff_1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.