Známe termíny zkoušek lodi Starliner

Před pár dny se objevily spekulace o tom, že by loď Starliner od firmy Boeing mohla na nepilotovanou zkušební misi OFT vyrazit 17. prosince letošního roku. Nyní můžeme tyto informace považovat za oficiální, jelikož NASA zveřejnila aktualizaci harmonogramu zkoušek této lodi. V něm jsme se dozvěděli, že 4. listopadu by mělo dojít ke zkoušce záchranného systému, když loď čeká na rampě. Zkouška reakce na havárii na rampě se bude provádět v Novém Mexiku na základně White Sands. Nepilotovaná testovací mise OFT by měla následovat v již zmíněném termínu, tedy 17. prosince. O start z vypouštěcího komplexu 41 Mysu Canaveral se postará raketa Atlas V.

Návratová kabina lodi Starliner pro pilotovanou testovací misi CFT před environmentálními zkouškami.

Návratová kabina lodi Starliner pro pilotovanou testovací misi CFT před environmentálními zkouškami.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Aktualizovaný harmonogram se nevěnuje termínu pilotované zkoušky CFT. V článku je pouze uvedeno, že NASA preferuje bezpečnost před spěchem a že až bude situace jasnější, přinese další aktualizaci. Připomeňme, že loď Crew Dragon od SpaceX provedla zkoušku záchrany z rampy v květnu 2015 a nepilotovaná zkouška DM-1 proběhla letos v březnu. Termín pilotované zkoušky DM-2 sice zatím neznáme, ale z dostupných informací pro Federální komunikační úřad vyplývá, že ke zkoušce záchranného systému Crew Dragonu za letu by mělo dojít nejdříve 23. listopadu. Pokud by se to všechno podařilo, byl by listopad měsícem zkoušek záchranných systémů.

Sluší se ještě poznamenat, že NASA vyžadovala od obou lodí zkoušku záchranného systému ze startovní rampy. Test záchranného systému za letu byl dobrovolný milník, který si vybrala pouze SpaceX. Pokud se plány obou firem zdaří, budeme na konci letošního roku svědky velmi vyrovnaného „souboje“ o to, kdo doveze na zemi americkou vlajku, kterou na ISS nechala posádka posledního raketoplánu pro první posádku lodi, která odstartuje z území USA. Koncem roku by totiž obě lodě měly mít za sebou nepilotovanou zkoušku i test záchranného systému – začátkem roku 2020 by pak měla přijít i pilotovaná testovací mise.

Posádka mise Boeing CFT - zleva Eric Boe - Nicole Aunapu Mann - Chris Ferguson

Posádka mise Boeing CFT – zleva Eric Boe – Nicole Aunapu Mann – Chris Ferguson
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://fcc.report/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/230/2019/10/Boeing_Starliner_EMI-EMC.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…d78683a781babd281f72a26af7b74b0b&oe=5C755BD5
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/08/2018-08-03-165334.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Známe termíny zkoušek lodi Starliner”

  1. Lukas napsal:

    Som clovek dost trpezlivy,ale pripomina mi to cakanie na Godota

  2. Kamil napsal:

    To je jak čekání na Vánoce, které se ovšem neustále odsouvají

  3. Alois napsal:

    Konečně se to pohnulo. Pokud vše dobře dopadne, a mělo by, času bylo spotřebováno až až, tak bude počátek roku napínavý.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.