Jsou kosmické sondy, o kterých se píše téměř každou chvíli. Většinou to jsou projekty, které zkoumají vzdálené světy, případně dělají pěkné fotografie. Ale nesmíme zapomínat, že kosmické agentury spravují i jiné sondy a družice, které se pravidelně nevyhřívají na titulních stranách zpravodajských webů. Družice studující Zemi, které nedělají fotografie to mají v tomto ohledu nejsložitější. Studium Země je pro mnoho lidí (neprávem) považováno za nezajímavé a atraktivitě nepřidají ani číselné výstupy. Ale ve skutečnosti je význam těchto průzkumníků ohromný, protože se díky nim dozvídáme cenné informace o planetě, která je naším domovem. Jedním takovým opomíjeným projektem je evropská družice SMOS, která již brzy oslaví deset let fungování na oběžné dráze.
SMOS je zkratka anglického názvu Soil Moisture and Ocean Salinity, který po přeložení jasně popisuje její účel – měří vlhkost půdy a slanost moří. Tato 658 kg těžká družice se na dráhu ve výšce 765 km, která je vůči rovníku skloněna o 98,44° dostala díky raketě Rokot, která startovala 2. listopadu 2009 z kosmodromu Pleseck. Družice se nad každé místo na Zemi vrátí po 23 dnech, takže je možné sledovat změny veličin v průběhu času.
Dnes již družice překročila plánovanou tříletou životnost a stále nám poskytuje informace o koloběhu vody, intenzitě sucha nebo nepřímo o tání ledovců. Pravidelným mapováním všech faktorů družice SMOS zlepšuje naše chápání koloběhu vody a výměnných procesů mezi zemským povrchem a atmosférou. Kromě toho navíc pomáhá zlepšovat předpovědi počasí a přispívá k výzkumu klimatu. A i když se o ní nepíše moc často, tak také přispívá k rostoucímu počtu praktických každodenních aplikací.
Zdroje informací:
http://www.esa.int/
https://en.wikipedia.org/
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/images/2009/09/smos/10241463-3-eng-GB/SMOS.jpg
https://www.esa.int/…/images/2004/06/smos/10146994-2-eng-GB/SMOS.jpg
Avšak vďaka tymto článkom sa o týchto družiciach dozvedáme, aj preto mám túto stránku rád, vďaka za pekný článok
Jsem rád, že se Vám článek líbil, ale ani my nemáme v tomto směru čistý štít, jelikož o SMOS píšeme poprvé.
Taky dekuju
Nemáte vůbec zač. Jsem rád, že se Vám článek líbil.
Zajímavý článek o zajímavé družici. Děkuji za takovéto články o vědeckých družicích, které nejsou jinak příliš mediálně propagovány.
Jsem rád, že se Vám článek líbil. Narazil jsem na něj na webu ESA a hned mi bylo jasné, že máme vůči této družici dluh.
Upřímně mě udivuje, když sonda prakticky jednou překoná životnost na jakou byla stavěna. Když jsme na střední škole v elektronice jen zabrousili k této tématice,tak mě šokuje že to tam vydrží týden, natož 10 let! 😀 Prostě skvělá práce skvělých lidí.
o SMOS ešte nepočul, Ď. 🙂
Tak to nás těší, že jsme o ní napsali. 😉
Díky za info o docela neznámé družici. Kdyby už nic jiného, tak coby hráč Kerbal Space Program s modem DMagic Orbital Science alespoň vím, kde se tvůrci inspirovali pro jeden ze senzorů 🙂
No vidíte, pěkná paralela. A mám radost, že zmínka o tomhle nenápadném průzkumníkovi potěšila tolik lidí.