Další část konstelace Starlink

SpaceX požádalo FCCfrekvence pro dalších 30 000 satelitů konstelace Starlink na orbitách ve výškách mezi 328 až 580 kilometry.
15. října 21:55

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Další část konstelace Starlink”

 1. Kluzo napsal:

  To je masakr, těžko představitelná čísla a velikost projektu a když si představím že při prvních pár satelitech již mají za sebou „aféru“ s vzájemným neochotným uhýbáním satelitů tak s povolením si to budou možná době rozmýšlet…

 2. 3,14ranha napsal:

  Jako jsem umírněný fanoušek SpaceX, ale tohle jim prostě nemohou povolit. To je ekologický, kulturní (ještě že se toho nedožil Kant) a kosmicko-bezpečnostní masakr (i kdyby ztráta řízení postihla jediné promile satelitů, tak to dělá nejmíň 40 zdivočelých satelitů ročně)…

  A zároveň to pravděpodobně dokazuje jak je snaha o masový satelitní internet z inženýrského hlediska NEEFEKTIVNÍ (ve smyslu propustnosti sítě Země-LEO-Země)

 3. Honza napsal:

  Jaká je řádově obvyklá doba samovolného deorbitu z 580 km? Už mi to přijde poměrně vysoko a tedy ji odhaduju na nepříjemně dlouhou, ale vlastně neznám čísla a třeba se mýlím. Troufnete si někdo na informovaný odhad?

  • Dušan Majer napsal:

   Cca 7,5 roku, ale samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách.

   • Honza napsal:

    Díky. To je lepší, než jsem čekal, i když je to víc, než by se mi líbilo. Ale zase je šance, že vzhledem k tomu, jako jsou družice Starlink placaté, budou případné neovladatelné kusy mít větší poměr odporu vzduchu ku hmotnosti a tak klesat o trochu rychleji.
    30 000 družic s životností 5 let, 6000 satelitů ročně. Kdyby 1 % mělo poruchu a přestalo odpovídat, tak při době pádu 7,5 roku tak po ustanovení rovnováhy bude 450 neovladatelných satelitů. To je dost, ale nepřijde mi to tak strašlivé, jak jsem si zprvu myslel. A 1 % neovladatelných satelitů je snad nadsazené.

    • Dušan Majer napsal:

     Ta životnost 5 – 7 let bude klíčová. Dnes se družice staví na 15 let. Některé to zvládnou,jiné fungují třeba 17 let, jiné selžou po 13. Ale když tam budou Starlinky jen 7 let, tak se maximalizuje pravděpodobnost, že v době, kdy nastane čas jejich stažení do atmosféry, budou stále v drtivé většině aktivní a schopné vykonat příkazy. Tím se riziko zombie družic minimalizuje.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.