Čekali jsme na to několik týdnů, ale dočkali jsme se. Přichází čas tiskové konference, na které Elon Musk představí aktuální novinky kolem dosavadního vývoje a zřejmě i dalších plánů systému nosné rakety Superheavy a lodi Starship. Středoevropany však nepotěší, že tiskovka proběhne v neděli kolem 2:00 našeho času. Po několika nocích věnovaných sledování stavby prototypu lodi Starship se ani tuhle noc nevyspíme. Ale očekává se, že to bude stát za to. zatím každá Muskova konference přinesla několik nových oznámení a dá se očekávat, že i ta aktuální bude informačně velmi plodná. V tomto článku najdete psaný online přenos, který bude informovat o všech novinkách. Najdete zde i oficiální videopřenos, ze kterého budeme čerpat informace.
EDIT 28.9. 23:30
SpaceX oznámila, že se kvůli počasí odkládá začátek prezentace nejdříve na 20:00 místního času, tedy 3:00 SELČ.
Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/…476175566523910_4406384069107672328_n.jpg
V kolik začnete s komentovaným přenosem? Asi ne přesně v 2:00 SEČ?
Lehce před, zhruba půl hodiny před začátkem, možná 20 minut, nic pevně daného.
Myslím, že Dušan říkal, že komentovaný přenos nebude, bude online psaná reportáž.
Samozřejmě, jde o psaný přenos.
Díky za info. Samozřejmě psaný, já to tak myslel ale bohužel blbě napsal, omlouvám se. Jsem zvědavý co Musk řekne, snad to vydržím
Jasně, v pohodě, hlavně, že si rozumíme. 😉 Taky se už moc těšíme.
Bude zajtra nejaký článok, kde to zhrnies Dušan, alebo bude k dispozícii len ten komentovany prenos?
Článek bude, ale asi v pondělí. Zítra vyjde Kosmotýdeník.
Úžasné je, že konečně je Muskova prezentace opřená, alespoň okrajově, o skutečný hardware. Doufám, že uvede nějaké podrobnosti o vývoji tepelné a radiační ochrany.
Tak o tepelné ochraně už to prý vykecal. Tedy že nakonec budou dlaždice a ne transpirační chlazení.
A na radiační ochranu jsem taky zvědavej, tady si s tou ocelí zrovna extra nepomohli.
Elon už je na místě, právě si prohlíží raketu.
Se bojím aby mu s tím neplácnul vítr o zem. Nevidím tam jistící lana a přece jen to má 4 křídla. A špička je nyní o další hardware těžší, takže těžiště není úplně dole. :O
Jistící lana tam jsou. Jenom nejdou vidět. Byly krásně vidět na přiblížených záběrech.
Podle přenosu na youtube je začátek posunut na 3:00 🙁
Je to tak, už jsem to dal do článku.
Info: Právě byl na stanovišti vztyčen Falcon 1 !!!
Už jste něco napsali do 24LifeBlog pole? Nevím zda se mě to z UK obnovuje správně
Zatím nikoliv.
Ta Muskova konstanta zacina byt ponekud otravna 🙂
Taky vám přijde že je Elon nějak nervozní? 😀
Ne, on takhle „koktá“ běžně. 😉
Dneska mi to přijde výraznější, ale možná to je tím že jsem z toho taky nervozní 😀
Ono je to možná prostředím. Evidentně tam fouká docela dost a to dokáže člověka rozhodit. 😉
Diky:-)
Prej dobrou noc :))
Good. Mají co dělat, než poletí na oběžnou dráhu.
Myslim ze pre tim nez pan Jim Bridestine zacal vrtat do „Pomalosti “ vyvoje soukromich lodi npro prepravu posadek,by me zamest pred prahem NASA….
Má pravdu. Soukromníci shrábli 7 miliard, mělo se už dávno taxikařit a skutek utek.
Projekt soukromých pilotovaných lodí se dlouhé roky potýkal s podfinancováním. To je objektivní fakt.
To jako, že NASA neplnila smlouvy a ty peníze z těch 7 miliard neuvolňovala tak jak se zavázala? Tak to jsem fakt netušil. Pokud to tak opravdu bylo, tak má opravdu máslo na hlavě NASA.
Nic moc překvapivého jsme se nedozvěděli. Mk1 je vyletí do výšky 20 km a tím skončí stejně jako Starhopper, Mk 3/Mk 4 „zhubne“ na suchou hmotnost 85 t a snad poletí na oběžnou dráhu, ale jen se Super Heavy. Starship bude mít křídla a tepelnou ochranu z keramických dlaždic. SH přibral další dva motory na 37 a celková hmotnost komplexu SH/SS bude 5000 t při nosnosti 150 t, což je hmotnost Saturn V s přídavkem kompletního raketoplánu. Vše bude startovat z Floridy i Texasu a má být rychle znovupoužitelné. A udržení životního prostředí na Starshipu při letu na Mars je „brnkačka“. Též první člověk do vesmíru na SH/SS poletí cca za 1 rok. To jsme v podstatě již tušili či věděli, detailů nic moc.
Za významné informace považuju třeba detaily spojené s počty motorů na jednotlivých verzích, časový harmonogram skoků, počty motorů, údaje o jejich gimballingu, produkční rychlosti, výhodách nerezové oceli, jejích cenách, spalovacím poměru … snad jsem nic nevynechal, ale tohle jsou věci, které jsme dříve nevěděli.
P.S. Těch 85 tun byla chyba – sám Musk to říkal. reálně to bude 120 tun.
Tak to se omlouvám, já jsem řídil jen Vaším psaným komentářem. Chápu, že jste v něm bezprostředně nemohl vše uvést, tím pádem se těším na shrnující článek.
Mluvenou angličtinu nejsem schopen podchytit, tak jsem byl odkázán jen na Váš psaný komentář a když jsem téměř celou noc strávil u PC a moc informací jsem za to nedostal, tak jsem byl poněkud zklamán – pozor to není výtka na Vás, který byl celou noc s námi!!, jen postesknutí.
Přenos psal kolega Mirek Pospíšil, já do něj jen přidával obrázky. 😉
Zítra vyjde článek, který to celé shrne (a snad nic nevynechá. 🙂
Ok, předem za ten článek děkuji.
Snad se Vám bude líbit. 😉
Dobrý den, bude samotný přenos opatřen českými titulkami?
Taky bych se přimlouvám za titulky.
V nejbližší době to neplánujeme. Kolega, který dělá titulky, je minimálně do konce roku velmi pracovně vytížen. Psaný přenos ale zachytil většinu důležitých informací a zítra navíc vyjde shrnující článek.
Hlavní sponzor- Yusaku Maezawa. Snad se přidají další.
Mě snad nejvíc překvapily plány vyrábět metan z CO2 a vody i na zemi. I při použití solárních panelů mi přijde, že se to naprosto nemá šanci vyplatit, jakkoliv je to chvályhodné. Je tu někdo, kdo se v průmyslové chemii aspoň trochu vyzná a mohl by se k tomu aspoň částečně fundovaně vyjádřit?
A pak byly dost fascinující ty výpočty navýšení teoretické kapacity hmotnosti vynášené na oběžnou dráhu (1000x víc). Ne že bych věřil tak rychlému znovupoužití, jak říkal, ale i tak to vypadá, že si možná někdy v dohledné době zajedeme na dovolenou do orbitálního hotelu. A potěšilo mě, že mi přišlo, že se víc než dřív zaměřuje na měsíční základnu. To mi přijde rozumné, nasbírat alespoň nějaké zkušenosti na měsíci před budováním kolonie na Marsu.
Sice nemám zkušenosti s průmyslovým rozsahem chemie, ale tzv. Sabatierova reakce pro výrobu metanu funguje spolehlivě.
To nepochybně, o to mi nejde. Ale na Zemi je spousta levného metanu ze zemního plynu a prostě si neumím představit, že by se mu takhle vyráběný metan mohl cenou alespoň vzdáleně přiblížit. Ale to může být jen nedostatek mojí představivosti, proto se ptám.