ŽIVĚ: Nejtěžší varianta Atlasu V vynáší armádní družici

Raketa Atlas V má různé konfigurace. Mezi nimi najdeme lehké, střední i těžké. Vůbec nejsilnější současná konfigurace se označuje jako 551. První pětka znamená průměr aerodynamického krytu v metrech, druhá pětka značí počet urychlovacích motorů na tuhá paliva a jednička odkazuje na jednomotorový horní stupeň. Tahle verze nestartuje moc často, ale už zítra  bychom ji měli vidět v akci. Na geostacionární dráhu má totiž dopravit pokročilou armádní komunikační družici AEHF-5 (Advanced Extremely High Frequency).

Motor RD-180 na prvním stupni a pětice motorů na tuhé pohonné látky odlepí zítra v 11:44 SELČ raketu od rampy a postarají se o prvotní fázi letu. Už po 35 sekundách letu sestava přejde do nadzvukové rychlosti. Přesně 106 sekund po startu se odhodí první dva urychlovací motory a o sekundu a půl později je budou následovat i zbylé tři. Centrální stupeň bude v této fázi spalovat zhruba tunu pohonných látek za sekundu a v čase 3:23 dojde k odhození aerodynamického krytu, který při startu zakrýval nejen družici, ale i horní stupeň Centaur.

Ukládání AEHF-5 do aerodynamického krytu.

Ukládání AEHF-5 do aerodynamického krytu.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Zhruba 4 minuty a 26 sekund po startu již centrální stupeň spotřebuje veškeré pohonné látky a jeho motor se tedy vypne, aby mohlo za šest sekund dojít k oddělení obou stupňů. V této fázi váží zbývající sestava jen asi 5%, kolik vážila raketa při startu. V čase 4:42 se zapálí motor na stupni Centaur, aby sestava dosáhla parkovací dráhy. Přesně o sedm minut později se motor vypne a bude následovat přeletová fáze s vypnutým motorem. Centaur se znovu zapálí v čase 22:50 a tento druhý zážeh potrvá zhruba šest minut. V čase 29:23 by mělo dojít k vypuštění 12U cubesatu ze spodní části horního stupně Centaur. Cubesat patřící americkému letectvu má testovat možnosti malých družic využitelné pro americkou vládu.

Po vypuštění malého spolucestujícího začne pětihodinová přeletová fáze, při které sestava vystoupá to apogea – nejvyššího bodu oběžné dráhy. Třetí zážeh stupně Centaur začne 5 hodin a 36 minut po startu a potrvá zhruba tři minuty. Oddělení nákladu je plánováno na čas 5 hodin, 40 minut a 36 sekund po startu. Družice AEHF-5 bude sloužit americkému letectvu. Jejím úkolem je zajistit zabezpečenou komunikaci pro uživatele s vysokou prioritou, kteří zajišťují národní bezpečnost USA – ať už jsou na zemi, na moři či ve vzduchu.

Zdroje informací:
https://www.ulalaunch.com/
https://spaceflightnow.com/
https://www.youtube.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://www.lockheedmartin.com/…/aehf/AEHF-Hero.jpg.pc-adaptive.full.medium.jpeg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/07/48063088516_e3376f1d21_b.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

35 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Nejtěžší varianta Atlasu V vynáší armádní družici”

 1. Petr Hájek napsal:

  Dobrý večer,přes velkou úctu k Vám i k vaší práci zde i oblasti popularizace kosmonautiky bych se za to datum v článku pokorně přimlouval Pane Majer. Poprvé asi píší komentář který nemá s obsahem článku nic společného a není to pro mne nic příjenmého ,ale nedalo mě to. Na komentář není třeba reagovat ,Vaše důvody jsem pochopil z předchozích odpovědí ,šetřete cenný čas na nové články,děkuji za vynikající práci celé redakci.

 2. Vojta Sláma napsal:

  Dobrý den pane Majer, neuvadění data startu/přenosu je dle mého názoru nevhodné a chybí mi to v článku explicitně uvedeno, např. u videa, také. Neozýval jsem se, protože jsem nechtěl zbytečně vířit vodu. Když už se to tady tedy řeší, přispěji postřehem: Lidé chodí na web z různých kontextech-např. jen zjistit, kdy bude přenos. Nebo již navštěvují archivní záznam, např. několik týdnů po události. V obou těchto případech, je nutno ‚provádět výpočet‘, kdy že to start vlastně byl. Je to zbytečné, když to lze vyřešit právě např. jednoznačným UTC časem. Při takovém množství obsahu, který vytváříte, mne přijde až zbytečně zarputilé to do článku nedávat, když se tím zvýší komfort a informační hodnota obsahu. Je však Vaše plné právo postupovat dle Vašich uvážení a já jsem rád za každý článek i přenos zde, protože tak kvalitní web o kosmonautice je pro fandy kosmonautiky požehnání.

  • Václav napsal:

   Souhlasím s panem Slámou a podepisuji v plném rozsahu. Rovněž Vám, pane Majere, a všem v redakci, děkuji za vytváření poutavého obsahu, který dá jistě spoustu práce, toto je opravdu skvělý web. Ale snad se za trochu zpětné vazby s jiným pohledem na věc nezlobíte.
   Uvedení času startu v nadpisu nebo perexu by bylo podle mě pro čtenáře přínosem. Když třeba dojde k odložení startu, mohl by zde být uvedený aktualizovaný termín, a čtenář by hned věděl, kdy se má dívat. Rovněž čtení staršího může někoho mást. Nezpochybňuji ale Vaše rozhodnutí jít touto cestou, jen píšu můj pohled, když už je to tu rozvířeno.
   Hodně zdaru do další práce!

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já se za zpětnou vazbu rozhodně ani trochu nezlobím. Stejně tak si myslím, že by i čtenáři měli akceptovat mou zpětnou vazbu na jejich návrhy. Nechci, aby to vypadalo, že neakceptuji žádné návrhy čtenářů. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá. Ale stejně tak nemůžeme schválit úplně vše, co čtenáři chtějí. V tomto směru mám prostě jiný názor, který nikomu nenutím. Ostatní kolegové v redakci to mohou dělat jakkoliv jinak. Díky za pochopení i za to, že nás čtete.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Myslím si, že ten výpočet není pro běžného uživatele našeho webu nic tak složitého. A nápad s UTC je bohužel úplně mimo. Spousta lidí nezná převody mezi UT a SEČ resp. SELČ. Píšeme primárně pro Čechy a Slováky, proto chceme v článcích používat čas, který se používá ve střední Evropě.

   • Vilém Valkoun napsal:

    Pane Majere a není to výzva – naučit širší čtenářstvo co je to UTC, SEČ, SELČ? Vždyť časová pásma jsou v nastavení každého mobilu, foťáku…
    Já myslím, že lenivost je právě neumět si dopočítat svůj čas z UTC, proč by to neměli Češi a Slováci také umět? Chodím (sice svátečně) do aeroklubu a na AD je UTC základem.
    (ale to předpokládá, že by u článků nějaký UTC startu byl, což určitě nebude 🙂 )
    A stále si myslím, že je potřeba vnímat rozdíl mezi dnešní půlnocí a zítřejší půlnocí – věta „zítra hodinu po půlnoci“ mě mate, protože očekávám ještě dnešní půlnoc, ale jsem v tom možná sám..
    Ale respektuji (3x), je to Váš web a určujete formu.
    A velké díky za něj, jinou alternativu (v CZ) zatím nevidím…

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Výzva to rozhodně není. Zatímco u výrazu zítra stačí mrknout na datum vydání článku a je jasno, u SELČ a SEČ vstupuje do hry jejich měnění.

 3. Vlasta Liberácký napsal:

  Ale tématu.Včera 7.8.2019 jsem si přečetl článek,který vyšel 7.8.2019.Věnuje se připravovanému stertu rakety Atlas.Startovat se má dnes 8.8.2019.Moc se těším.Určitě to bude super podívaná.Zítra 9.8.2019 a pozítří 10.8.2019 o tom budu vyprávět přátelům.Držím palce,aby nedošlo třeba k odkladu na 11.8.2019.To by byla čára přez rospočet..Tedy můj…Zdravím všechny fandy raket.

  • Fantasta napsal:

   No a nedej bůh, aby to bylo v sobotu večer a v neděli ráno… :-). Ale vážně, mně neuvádění datumu startu taky vždy “ sejřilo“, no ale když si pan Majer myslí, že jsme u internetu zlenivěli, asi s tím nic nenadělám. Jen těch slov, co včera napsal na různé odpovědi – to by bylo datumů na 5 let. Přesto, díky , a nejen za ryby. -:)

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Není zač děkovat. Jak jsem psal níže – nejde mi o počet ťunknutí do klávesnice, ale o princip. Připadá mi to jako vodění dětí za ručičku do školky. Proto na to nechci přistoupit. 😉

 4. Jen napsal:

  Vím, že to je zbytečné popichování, ale ve světle včerejší debaty o datu živého přenosu, jsem teď opět otevřel článek, a to již ve webovém rozhraní, ne v mobilním, a kouknul jsem ihned na to zda se objeví datum přenosu. Bohužel, opět termín „zítra“, tak stejně jako vždy jsem opět scrolloval nahoru, abych zjistil, kdy byl článek vydán. Dále pak zjistit kolikátého je dnes, a pak zpět na čas, kdy se vlastně letí. Možná jsem retard, ale myslím si, že pokud se ta avíza nezmění, tak to u mne bude probíhat takto vždy stejně a bude mě to pokaždé „sejřit“. Každopádně, jsem si vědom toho, že to je asi možná jen moje obsese, mít všechny informace pohromadě, a že jiní na takových věcech nebazírují. Jen mi to bohužel opět nedalo nereagovat.
  Každopádně, je to můj poslední příspěvek k tomuto tématu. Obsahově a celkově za všechny informace jsem vám velmi vděčný a určitě mé předchozí výtky neznamenají, že bych vas nadále nesledoval.

  • Vlasta Liberácký napsal:

   Jejda….udělal jste mi komentářem radost..bavím se.Obvzlášť věta:,Dále zjistit kolikätého je.“Tak to mě dostává…Nebo je to sranda?…..Čtu v mobilu:datum…..název článku….autor….V textu mě informace zítra nepřekvapí..Mě to přijde jasné jak facka.Pro info:kolikátého je vám napoví vaše pc hned po spuštění…Můj starý model mi tedy datum ukazuje…

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Diskuse u minulého článku na mém postoji nic nezměnila. Ostatně náš blog funguje už pár let a vždy jsem psal o zítřku stejně. Nikdy to nikomu nevadilo. Jsme rád, že nás budete sledovat i nadále. 😉

   • Milan napsal:

    Pane Majere, neuvádění data přenosu mi vadilo vždy, vadí mi to dnes a bude mě to vadit i v budoucnu. Nicméně jsem si vědom toho, že s Vaší složitou povahou je taková věc, jako dát za pravdu ostatním, že Vaše uvádění doby startu je přinejmenším matoucí, nemožné.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Myslím si, že mne znáte velmi málo, pokud jste schopen napsat takovýto posudek. Já nemám problém s tím dát druhým za pravdu. Jen mi ten argument musí dávat smysl. Tady v diskusi najdete případ, kdy divák vyjádřil přání, aby u příštích přenosů nebyla aktivována možnost automatického spouštění videa. Argumentoval tím, že na mobilních datech sežere spuštěný přenos významný díl konektivity. Jeho argument jsem uznal a slíbil mu, že příště bude tato funkce deaktivována. A to je jen jeden případ z mnoha, kdy jsem dal na názor čtenářů. Ale redakce nemůže fungovat tak, že splní VŠECHNO, co si čtenáři vymyslí. Jejich nápady musíme dobře promyslet. Pokud nám dávají smysl, tak je aplikujeme. pokud ne, tak zůstaneme u starého systému. U kauzy Zítra jsem nedostal dost přesvědčivé argumenty, aby převážily moje stanovisko. Ale netvrďte, prosím, že neumím dát za pravdu ostatním. Neměl byste pravdu a pravidelní čtenáři našeho webu mi to jistě potvrdí.

   • Pavel napsal:

    Ja bych jen dodal ze jakozto poskytovatel sluzby byste nemel uprednostnovat osobni preference ale spis vychazet vstric preferencim zakazniku, v pripade startu rakety mit v titulku presny cas startu je zcela relevantni pozadavek, myslim ze zrovna tento pripad neni vhodnou platformou pro vychovavani. Krome toho moje prakticka z tydne. Prijdu 7.8 rano po pulnoci z odpoledni a jezis vlastne nekdy ted v tydnu startuje F9, juknu na web vidim datum vydani clanku 6.8 tak si reknu ze jsem to prosvihnul a kouknu rano. No a kdyby v titulku byl presny udaj o startu, tak bych si ho stacil uzit.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Je mi sice líto, že jste přišel o přímý přenos, ale třeba vás tato zkušenost naučila, že je vhodné číst text pozorně. Nám jeden učitel na gymnáziu vštěpoval větu: Čtěte vždycky v zadání úkolu všechna písmenka. Dnes jsem mu za to vděčný. Ono je snadné jen tak mrknout a přehlédnout se, ale když se člověk soustředí na to, aby z každého zdroje získal maximum informací, otevře mu to spoustu nových možností. A teď zdaleka nemluvím jen o našem webu.

   • Pavel napsal:

    Hele, na takovýhle peskování fakt nejsem zvědavej. Titulek má nějakou funkci-přehledně vystihnout to, co bude v článku. V případě startu rakety to je co a kdy startuje a zvlášt na technickém webu nechápu, že by to měl být nějaký problém. Svůj osobitý styl si pak můžete samozřejmě pilovat dále v článku a máme vás za to rádi. Tohle vnímám z profesního hlediska jako chybu. Myslím že zpětné vazby tady máte dost.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tak to vnímejte jako chybu, já vám vtom přece nebráním. Máme prostě na celou věc jiný pohled. Pokud jste to vzal jako peskování, tak jste mne asi špatně pochopil. Měla to být dobře mířená rada – chtěl jsem, abyste si z nepříjemné zkušenosti, že jste nestihl start, odnesl nějaké poučení. Nic zlého jsem tím nemyslel. Pokud jste to tak cítil, tak se omlouvám.

   • Pavel napsal:

    Dušane, poučení si rád beru z obsahu vašich článků, v případě těch titulků tam poučení nepotřebuji a ani nechci, tam potřebuji co nejnázornější a nejjednodušší zobrazení základního faktu-kdy ta raketa startuje. Od toho ten titulek totiž je, ne k poučování.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    V titulku není tolik místa, v úvodním odstavci to být nemusí, protože datum vydání je hned vedle. Respektuji Váš názor, ale Vy, prosím, respektujte můj. Berte to třeba tak, že by to uvádění konkrétního data bylo proti mému přesvědčení. A ano, dávám Vám plné právo myslet si, že jsem cvok. 😉 Opravdu si nemyslím, že je tak těžké se podívat na datum vydání a přičíst k němu jedničku. Nechci se dočkat doby, kdy se lidé začnou dožadovat toho, aby po startu rakety byla všechna slovesa v článku překlopena do minulého času, aby to náhodou někoho nemátlo.

  • pbpitko napsal:

   Som za 8.8.2019 o 11:30, a nie je už čo riešiť, všetko je jasné na prvý pohľad, vedecky aj technicky a hádam aj populárne. Kosmonautix chce byť odborne aj vedecky na výške, aj keď populárnou formou a tak neodborné výrazy včera, dnes, zajtra a pod. tu nemajú čo hľadať ! Nech sa mladí učia presnému vyjadrovaniu bez hádaniek.
   pb 🙂

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Já to můžu jen podepsat, raketa startuje 8.8.2019 v 5:40 UTC a je jasno.
    A to ještě pan čtenář, který musel rolovat, může být rád, že to není delší článek, jinak by se fakt uroloval. Já když osobně jdu sledovat nějaký start, tak mě dohoukají většinou určití lidičci jako K.M.Z. či P.V., kteří mi napíšou, jestli už sem připravený a jdu tam 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Každý máme svůj styl. Pokud Ti to takhle vyhovuje, tak to tak klidně piš. Stejně tak v naší redakci klukům nemluvím do toho, jak to píší. Já mám ale tenhle styl. 😉

   • Alois napsal:

    Zkus místo hledání nesmyslů napsat stejně kvalitní článek jako autor a určitě tě přejdou nápady s daty.

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Jestli to bylo na mě, už jsem to párkrát zkusil.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Mám dojem, že nebylo – když se podívám na strukturu vlákna. 😉

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tohle bylo zbytečně ostré.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já si myslím, že slovo zítra není hádanka.

   • pbpitko napsal:

    Je to hádanka. Ak som niekoľko dní nebol doma a bez prístupu na internet a vrátim sa a chcem sa pozrieť čo sa udialo tak „zajtra” nedáva vôbec žiaden zmysel, musím rolovať nahor aby som zistil kedy to zajtra bolo, potom hľadať odkiaľ som sa vlastne vracal na začiatok aby som zistil dátum. A tak musím znovu čítať čo som už čítal alebo lietať a hľadať na troch štyroch miestach…
    A to už nehovorí, že ak je článok dlhý tak sa ulietam a strávim pátraním po dátume viac času ako čítaním článku !
    Skutočne nechápem v čom je problém napísať dátum, ak trváte na neurčitých termínoch „zajtra, včera, dnes …” tak si píšte trebárs zajtra, 10.8.2019, a všetci budú spokojní!
    pb 🙁

   • pbpitko napsal:

    Ináč to potom je : „Kde bolo, tam bolo” !

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To datum jste nemusel nikde hledat, protože bylo hned nad prvním odstavcem, ve kterém bylo i zmiňované slovo zítra.

 5. Lada napsal:

  Paráda! Díky za pěkný článek. Krásně jsem si všechno dopočítal. Datum i startovací hmotnost rakety. Teď jdu ještě vygůglit přepočet procent na kilogramy. Fakt nejsem líný, ale tohle mi asi dá zabrat.

  Pane Majere, pochopil jsem správně Váš vtípek?

  PS: Nemáte zde jen líné lidi, jsou zde i lidé, kteří se baví, protože je i kosmonautika baví.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Tohle neměl být žádný vtípek, informace je přebraná z anglického videa, které je v článku vloženo. Je v něm použita stejná formulace. V tomto případě není účelem té věty sdělit čtenáři / divákovi, kolik sestava váží. Věta má vytvořit představu, jak malou část tato sestava tvoří oproti startujícímu celku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.