Mars rover 2020 prošel zkouškou zraku

Zkoušky kamer roveru Perseverance.

Dokončili jsme kalibraci strojového vidění, tedy vpřed mířících kamer na vozíku,“ oznámil Justin Maki, hlavní inženýr zodpovědný za provoz snímkovacích zařízení na novém americkém vozítku Mars rover 2020 a dodává: „Tohle měření je nezbytné pro přesný stereo pohled, který je důležitou schopností tohoto roveru.“ K samotné kalibraci použili členové týmu speciální desku pokrytou polem teček. Tuto desku pak umístili do vzdálenosti 1 – 40 metrů od kamery a sledovali kvalitu pořízených snímků.

Kalibrační deska pro kamery vozítka Mars rover 2020

Kalibrační deska pro kamery vozítka Mars rover 2020
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Jelikož známe pozici teček, je možné z analýzy snímků zjistit, jak fungují kamery. Při testech se potvrdilo, že výsledky odpovídají předem definovaným požadavkům z hlediska rozlišení a geometrické přesnosti. Vozítko je vybaveno hned několika kamerami a zkouškou zraku prošla velká část z nich. Konkrétně dvě kamery Navcam, čtyři kamery Hazcam, kamera SuperCam a dvě kamery Mastcam-Z.

Mars rover 2020 při kalibrační zkoušce kamer.

Mars rover 2020 při kalibrační zkoušce kamer.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Otestovali jsme všechny kamery v přední části těla vozítka, ale i ty, které se nachází na jeho stožáru,“ shrnul Maki a dodal: „Geometrické zarovnání všech snímků je velmi důležité pro řízení vozítka, plánování pohybu robotické paže nebo přesné zacílení palubního laseru.“ V nejbližších týdnech dojde k dalšímu kolu zrakových zkoušek – tentokrát čeká velmi podobný postup kamery v zadní části těla a na hlavici umístěné na konci robotické paže.

Kamery Navcam (navigation cameras) bychom našli na stožáru vozítka, tedy na jeho hlavě. Jejich úkolem bude pořizovat panoramatické trojrozměrné snímky, které pomohou naplánovat trasu pohybu roveru, ale i manipulaci s dvoumetrovou robotickou paží, která bude vrtat a odebírat vzorky. Kamery Navcam mohou spolupracovat s kamerami Hazcam (hazard-avoidance cameras), které jsou umístěny ve spodní části těla vozítka. Jejich úkolem je poskytovat doplňující pohledy na terén. Fungují jako strážci, kteří brání tomu, aby se rover ztratil, nebo narazil do nečekané překážky. Jejich snímky bude používat palubní software při autonomní jízdě po Marsu.

Na hlavě vozítka vidíme velký kruhový otvor - kameru Supercam. Kamery Mastcam-Z připomínají oči a vedle nich se nachází kamery Navcam.

Na hlavě vozítka vidíme velký kruhový otvor – kameru Supercam. Kamery Mastcam-Z připomínají oči a vedle nich se nachází kamery Navcam.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Společně s laserem a spektrometry poslouží snímač kamery Supercam k průzkumu marsovských kamenů a prachu. Vědci očekávají, že pomůže s hledáním organických látek, které by teoreticky mohly souviset s dávným životem na Marsu. Na konec jsme si nechali kamery Mastcam-Z, se kterými se asi budeme setkávat nejčastěji. Tyto dvě kamery disponují vysokým rozlišením a společně mají vytvořit multispektrální stereoskopický snímkovací přístroj, který rozšíří schopnosti roveru – ať už z hlediska jízdy nebo odběru jádrových vzorků. Jejich snímky pomohou vědcům podrobně prozkoumat veškeré drobné detaily na kamenech a sedimentech v kterékoliv části zorného pole, což opět pomůže lépe spojit dohromady mozaiku geologické historie Marsu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23314-16.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23313-16.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23315-16.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23316-16.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Mars rover 2020 prošel zkouškou zraku”

 1. JosVerstapen napsal:

  Moc tomuto projektu fandím, takže díky za další článek.
  Víme jaké jsou náklady na výrobu pouze roveru? Existuje nějaký finanční rozbor této mise – mám na mysli položkově.
  Aspoň bychom měli představu kolik procent představují jednotlivé části.

 2. ixb1 napsal:

  Mají tyto kamery kvalitnější snímání než ty na Curiosity?

 3. bohyn napsal:

  Zároveň začali vkládat jaderný palivový článek. Je to stejný typ jako využívá Curiosity.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.