sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Lunární plány japonské firmy ispace

Japonská firma ispace Inc. (pozor, neplést s čínskou iSpace, která staví rakety Hyperbola) oznámila nové strategické partnerství a změny harmonogramu programu HAKUTO-R. Ten má nabídnout různým zákazníkům možnost poslat na Měsíc spolehlivě libovolný náklad. Součástí tohoto upraveného plánu je i zrušení demonstrační mise, ke které mělo dojít příští rok. Firma tedy chce začít v roce 2021 rovnou ostrou misí s lunárním přistáním. O dva roky později bychom se měli dočkat i vysazení vozítka pro průzkum okolí.

Vizualizace landeru a roveru, které mají k Měsíci vyrazit v roce 2023.
Vizualizace landeru a roveru, které mají k Měsíci vyrazit v roce 2023.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Rozhodnutí zrušit misi, která měla ověřit technologie a vyšlapat tak cestu ostrému pokusu, bylo přijato poté, co společnost ispace zhodnotila, že vzhledem k rychle se měnícím potřebám lunárních průzkumných programů, musí své projekty upravit. Připomeňme, že ověřovací mise měla podle původních plánů startovat už příští rok jako sekundární náklad na raketě Falcon 9.

A co je myšleno těmi měnícími se potřebami lunárních průzkumných programů? Zatímco Čína a Indie postupují v rámci průzkumu Měsíce systematicky a dlouhodobě, svět komerčního výzkumu Měsíce udělal v loňském roce ohromný skok vpřed, když NASA vyhlásila program CLPS (Commercial Lunar Payload Services). V jeho rámci bylo mezi devět firem rozděleno na dobu deseti let celkem 2,6 miliardy dolarů. Cílem je doručit na lunární povrch vědecké vybavení, přístroje, technologické demonstrátory a další náklady.

Vizualizace landeru firmy ispace.
Vizualizace landeru firmy ispace.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zajímavé je, že ispace je součástí CLPS – společnost Draper, americká nezisková organice, která získala jeden z devíti kontraktů, navázala spolupráci s ispace. Japonci měli v rámci této dohody zajistit návrhovou fázi a řídit přistávací činnost. Podle firmy ispace bylo partnerství uzavřeno mimo jiné i díky tomu, že organizaci Draper zaujala právě ona demonstrační mise, která měla startovat příští rok.

Logo projektu HAKUTO-R
Logo projektu HAKUTO-R
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Firma se však rozhodla změnit plánovaný harmonogram, jak uvedla ve svém prohlášení: „za účelem zvýšení konkurenceschopnosti a zajištění naší schopnosti podpořit potřeby NASA, ale také vyplnit potřeby celosvětového trhu. Rozhodli jsme se přesunout naše zdroje k dosažení úspěšného přistání v roce 2021.“ Zrušení demonstrační mise na oběžné dráze však s sebou nese určitá rizika – firma nebude mít ověřené některé technologie jako je pohonný systém pro vstup na oběžnou dráhu Měsíce – tyto systémy přitom budou muset již za pouhé dva roky pracovat s vysokou spolehlivostí.

A nesmíme zapomínat ani na výzvy spojené s landerem samotným, který by měl být malý a lehký. Ostatně sama firma ispace přiznává, že vývoj landeru „má různé překážky na strukturálních a pohonných systémech.“ Lehké přistávací nohy budou muset být ještě vyvinuty – stejně jako systém pro zabezpečení kontaktu s pozemními stanicemi. Ten bude potřeba nejen pro lander samotný, ale i pro budoucí rover. Postavit se musí i řídící středisko, je potřeba vypracovat provozní plány a zaškolit personál. „Abychom si udrželi vedoucí roli firmy, která vyvíjí lunární landery, je nezbytná schopnost rychlé adaptace na růst trhu a nové obchodní možnosti,“ uvedla firma v prohlášení.

Aby bylo možné udržet nastavený harmonogram a vyrovnat se s případnými výzvami, oznámila firma také strategické partnerství se společností Suzuki motors, která je hlavním japonským výrobcem motorových vozidel. Experti z firmy Suzuki se mají podílet na expertízách a strukturální analýze prvků, které souvisí s aparátem přistávacích nohou a s nimi souvisejícího systému pohlcení nárazu.

Lander a rover firmy ispace.
Lander a rover firmy ispace.
Zdroj: https://www.asahicom.jp

HAKUTO-R musí být malý a lehký, aby se snížila cena za jeho start. Ovšem když snižujete hmotnost a velikost, potřebujete dost měření na zachování potřebné pevnosti celé struktury,“ uvedla firma ve svém prohlášení a dodala: „Využijeme zkušeností firmy Suzuki, která vyrábí malá, lehká a přitom bezpečná a spolehlivá vozidla. Je to výrobce, který má dostatečné vybavení na podporu strukturálního vývoje lunáního landeru HAKUTO-R.

Oznámením v minulém týdnu však nebyl konec. Firma ispace oznámila, že spojuje síly s japonskou firmou Citizen Watch, která již sto let vyrábí hodinky. V rámci partnerství bude možné pro titanové díly lunárního landeru a roveru využít speciální slitinu s obchodním označením Super Titanium. Samotná společnost ispace byla založena v Japonsku roku 2010 a dnes má pobočky ve Spojených státech či Evropě. Jde také o jednoho z pěti finalistů výzvy Google Lunar XPRIZE, na kterou se chystali v rámci projektu HAKUTO.

Model roveru Sorato, který tým HAKUTO chystal pro Google Lunar XPRIZE.
Model roveru Sorato, který tým HAKUTO chystal pro Google Lunar XPRIZE.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Jejich rover byl už v roce 2017 dokončen a připraven ke startu. Dorazil dokonce na kosmodrom. Vše se ale zkomplikovalo kvůli partnerství týmu HAKUTO s jiným účastníkem – Team Indus, který měl zajistit nosnou raketu a lander. Ačkoliv se mělo v roce 2018 letět na raketě PSLV, organizace ISRO vypověděla Team Indus kontrakt a na to doplatil i tým HAKUTO, který se neměl jak dostat k Měsíci. Jen o pár měsíců později byla Google Lunar XPRIZE ukončena bez vítěze.

Projekt HAKUTO-R navazuje na předchozí zkušenosti z XPRIZE a staví na nich. Výzva CLPS dala projektu druhou šanci. Firma ispace to dala najevo i v názvu HAKUTO-R, kde R znamená Reboot, tedy restart. V japonštině znamená HAKUTO „bílý králík“, což odkazuje na japonský folklór, podle kterého žil na Měsíci bílý králík. Podobnou mytologii má i Čína – stačí si vzpomenout na lunární vozítku Yutu (nefritový králík).

Pokud se vše podaří, bude ispace díky HAKUTO-R první japonskou firmou, které se podaří měkce dosednout na Měsíc. Obě mise – jak první přistání v říjnu 2021, tak i přistání s vysazením vozítka v březnu 2023 počítají se startem na Falconu 9, kde mají být jako sekundární náklad. SpaceX je pro tyto účely zřejmě hodně oblíbená – stačí si vzpomenout na izraelský lander Beresheet, který letos startoval do vesmíru také na Falconu 9.

Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/Screen-Shot-2019-08-23-at-10.52.23.png
https://pbs.twimg.com/media/ECiqDbvUEAAHPiv.jpg
https://pbs.twimg.com/media/ECmlPN4XoAEKX6Z.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2019/08/logo_black.png
https://www.asahicom.jp/articles/images/AS20180926003652_comm.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Hakuto_rover_model.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Burda
Jan Burda
5 let před

Zdravím, omlouvám se za otázku mimo téma, ale je v plánu komentovaný přenos dnešního skoku starhopperu?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jan Burda

Je. 😉

Alois
Alois
5 let před

Aktuálně Měsíční tyto plány Japonska realizuje Indie. V současné době krouží na dráze kolem Měsíce 118/4412 a čeká na třetí korekci LBN-3 která bude 28.8.. Navedení na dráhu řečené LOI proběhlo 20.8..
Podíval jsem se v této souvislosti do historie, snad to bude někoho zajímat.
První pokusy o LOI připravilo americké letectvo, tehdy ještě NASA neexistovala a jednotlivé složky americké armády měly svoje vlastní kosmické programy. Připravili tři sondy Pioneer 0,1 a 2 které při váze 38 kg nesly 10 kg brzdící motor, který měl provést LOI. Stalo se tak necelý rok po ruském Sputniku 1 17.8.1958 přesně přes 62 lety. Všechny tři pokusy byly neúspěšné max vzdálenost od Země byla pouze 128.000 km. Improvizovaný nosič sestavený z vojenské rakety Thor a horních stupňů Vanguardu selhal.
Další pokusy o LOI připravila již NASA na rok 1959 kdy opět improvizovaný nosič sestavený tentokrát z vojenské rakety Atlas a horních stupňů Vanguardu měl vynést Pioneery k Měsíci o váze 175 kg. Totálně však zklamal a nedostal náklad ani na LEO.
První LOI tak provedli Rusové mírně upravenou přistávací sondou z projektu LUNA č. 10 v březnu 1966, letos to bylo 53 let.
Američané byli jako obvykle v počátcích kosmonautiky druzí a to v srpnu 1966 se sodnou Lunar Orbiter-1, ovšem již v rámci programu Apollo.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Alois

Nejde o lunární plány Japonska jako země, ale o projekt japonské startupové firmy ispace Inc. z Tokia.

Alois
Alois
5 let před

Ještě si dovolím historický přehled úspěšných prvních LOI dle států :
1. Rusko – 1966
2. USA -l966
3. Japonsko – 1990
4. Čína – 2007
5. Indie – 2008
6. Izrael – 20019
LOI s pilotovanou kosmickou lodí – USA – 1968 – mise Apollo 8. Zajímavé je že se tak stalo pouhých 2,5 roku po tom co se na orbit kolem Měsíce dostala vůbec první sonda vážící 245 kg.
Rusové též dostali v roce 1968 k Měsíci kosmickou loď, ale bez posádky a jen po dráze volného návrtu – tedy jen oblet.

mch
mch
5 let před
Odpověď  Alois

vždy vítám
„Aloisovi pohledy do historie“
dík

Alois
Alois
5 let před
Odpověď  mch

Nějak mi vypadl evropský Smart-1, takže :
4. Evropa – 2003
5. Čína – 2007
6. Indie – 2008
7. Izrael – 2019

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před

Fotografie z netradiční přepravy roveru Sorato v Indii z 4.1.2018 🙂
https://twitter.com/HAKUTO_Reboot/status/948856535433826304

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Soutěž GLXP byla sice předčasně ukončena, ale svůj účel splnila. Malé firmy dostaly motivaci a ta jim i zůstala. Máme se na co těšit. Pěkně to pánové a dámy z Křemíkového údolí rozjeli 🙂

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Sákryš, tohle patřilo všeobecně, ale i k téhle truhle s pokladem se to hodí 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.