V lodích Sojuz létají lidé – tvrzení, které se stalo téměř pravidlem. Ale i u něj se najde výjimka – třeba jako Sojuz MS-14, jehož start nás čeká už zítra v 5:38 SELČ. Jelikož momentálně používané rakety Sojuz-FG při vynášení lodí Sojuz brzy nahradí rakety Sojuz 2-1a, je potřeba ověřit, zda tento přechod bude bezpečný. Nikdo samozřejmě nechce riskovat závadu s posádkou na palubě a proto má spolupráci rakety a lodi vyzkoušet Sojuz bez osádky – tedy té lidské. Na palubě najdeme humanoidního robota FEDORa alias Skybot F-850, který má na ISS, kam loď míří, strávit pár týdnů.
Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 5:20 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.
Zdroje informací:
http://www.russianspaceweb.com/
https://www.orbital-velocity.com/
https://nextspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EAkDCq2WsAAQpco.jpg:large
Doufám, že bude mít taky ‚ukazovátko‘ pro ovládání lodi při startu 🙂
R.
No tak hodně štěstí, Fedore. Protože, pokud bys skončil stejně neslavně, jako Robonaut, byla by to pro vás roboty šílená ostuda.
Robonaut neskončil neslavně. Takové konstatování by devalvovalo jeho výsledky. Používal se úspěšně a fungoval spolehlivě – provedl celou řadu zkoušek a byl i užitečný. Teprve až když po několika letech na stanici dostal nohy, tak se to pokazilo.
Bez dátumu, je to rebel 🙂
Ja si pozriem zo záznamu. Spať pôjdem okolo druhej a budem rád, ak vstanem tak, aby som stihol škôlku.
Plně chápu, ostatně zítra nás čeká ještě další přenos – odpoledne startuje Delta IV. 😉
Je to sympaťák 😉
https://youtu.be/GiX3vpVg3t4
Pozor na ruské roboty na ISS – viz 2:15. Dosud v živé paměti je případ …..
FEDOR je skratka z anglických slov.
Фёдор (Fjodor) je výslovnosť mena.
Prehlasované „ё“ sa vníma ako vnesený, cudzí element a odporúča sa toto písmeno používať len v knihách pre deti, v knihách pre cudzincov, teda podobne, ako Izraelci, ktorí prešli opäť na hebrejčinu bez punktácie – k pôvodnej forme z dôb Kráľov a puntácia sa používa len v uvedených prípadoch.
Díky moc za informace.
To pretizeni G ve videu bylo spatne ne? Bezprostredne po startu 2 G, pred dohoreni postrannich bloku uz jen 0.7 G a dale se pak progresivne snizovalo.. Kdyz dohorival centralni stupen, sestava zvysovala rychlost temer o 100 kmh kazdou vterinu a pretizeni jen 0.2 G? To je blbost ne? Pak zacalo G narustat a tesne pred vypnutim motoru druheho stupne, kdy rychlost narustala mnohem pomaleji to ukazovalo 1.8 G.
Mně to tedy vychází dobře. To přetížení je to co navíc působí na zadek kosmonauta. Takže v čase videa 24:22 ukazují přetížení 0,2 g. V tomhle čase už raketa letí skoro vodorovně, ale zakřivuje ještě dráhu. Působí tam tedy těla kosmonautů na sedačku součtem tří vektorů. Jeden je horizontálně zepředu, setrvačná síla jejich těla při urychlování rakety, druhý vertikálně shora, gravitace Země a jeden je směrem nahoru, odstředivá síla při zakřivování letu. To vertikální odstředivé zrychlení odhaduju na 0,5 g a proti němu vertikální gravitační dolů je 1g. Celkové vertikální zrychlení je jejich rozdíl, tedy 0,5 g. V tom čase 24:22 vidím zrychlování asi 40 km/s každou sekundu, to představuje zrychlení 11 m/s2 a tedy 1,13 g. Pythagorovou větou pak získáme přeponu výsledného zrychlení z toho vertikálního 0,5g a horizontálního 1,13 g. Vychází 1,24 g. Po odečtení jedničky zídkáváme přetížení (tedy to co je navíc proti životu na Zemi) v hodnotě 0,24 g. Takže je to ok, ne?
P.S. Jen oprava jednotky: … V tom čase 24:22 vidím zrychlování asi 40 km/h každou sekundu …
No takhle, jak jste to rozebral to smysl dava, diky!
Ale prikladam zaznam startu raketoplanu STS-133, kde je v telemetrii i ukazatel G. A ten behem startu nejde pod 1 G a pred odhozenim hlavni nadrze, cili tesne pred vypnutim motoru SSME je pretizeni 3 G. Oproti tomu Sojuz podle vseho celou dobu podstupuje nizsi G?
https://www.youtube.com/watch?v=Hy1Nc4YpAUI
Řekl bych že ani ne. Tady mám video, kde se v grafu dostávají ke 4 G, ale tam už si nejsem jistej jestli to není přetížení jen od tahu motorů v raketě a jestli tam je či není odečtené to jedno zemské G. Ten graf je vidět vpravo třeba v čase 3:28 nebo 6:10 či 8:00
https://www.youtube.com/watch?v=00uftjSjcnk
P.S. Vlastně si jsem jistej. V tomhle grafu to 1G odečtené není.
Dušane vy jste si asi toho nevšim, ale během startu ten hlas co jste slyšel „ten robotický“ to byl asi Fedor. Hlásil úroveň přetížení.
Aha, to je zajímavé, díky!
Zdravim,
oba dnešní starty stály za koukání. Sice ze záznamu a v obráceném pořadí, přesto paráda. Dík za dobrou práci.
Díky, to mám velkou radost! 😉