sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Humanoidní robot v Sojuzu bez lidí

V lodích Sojuz létají lidé – tvrzení, které se stalo téměř pravidlem. Ale i u něj se najde výjimka – třeba jako Sojuz MS-14, jehož start nás čeká už zítra v 5:38 SELČ. Jelikož momentálně používané rakety Sojuz-FG při vynášení lodí Sojuz brzy nahradí rakety Sojuz 2-1a, je potřeba ověřit, zda tento přechod bude bezpečný. Nikdo samozřejmě nechce riskovat závadu s posádkou na palubě a proto má spolupráci rakety a lodi vyzkoušet Sojuz bez osádky – tedy té lidské. Na palubě najdeme humanoidního robota FEDORa alias Skybot F-850, který má na ISS, kam loď míří, strávit pár týdnů.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 5:20 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

Zdroje informací:
http://www.russianspaceweb.com/
https://www.orbital-velocity.com/
https://nextspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EAkDCq2WsAAQpco.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim
Radim
5 let před

Doufám, že bude mít taky ‚ukazovátko‘ pro ovládání lodi při startu 🙂

R.

David R.
David R.
5 let před

No tak hodně štěstí, Fedore. Protože, pokud bys skončil stejně neslavně, jako Robonaut, byla by to pro vás roboty šílená ostuda.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  David R.

Robonaut neskončil neslavně. Takové konstatování by devalvovalo jeho výsledky. Používal se úspěšně a fungoval spolehlivě – provedl celou řadu zkoušek a byl i užitečný. Teprve až když po několika letech na stanici dostal nohy, tak se to pokazilo.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před

Bez dátumu, je to rebel 🙂
Ja si pozriem zo záznamu. Spať pôjdem okolo druhej a budem rád, ak vstanem tak, aby som stihol škôlku.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Radoslav Karásek

Plně chápu, ostatně zítra nás čeká ještě další přenos – odpoledne startuje Delta IV. 😉

Tomáš Frček
Tomáš Frček
5 let před

Je to sympaťák 😉
https://youtu.be/GiX3vpVg3t4

quak
quak
5 let před
Odpovědět  Tomáš Frček

Pozor na ruské roboty na ISS – viz 2:15. Dosud v živé paměti je případ …..

Vysoky Japonec
Vysoky Japonec
5 let před

FEDOR je skratka z anglických slov.
Фёдор (Fjodor) je výslovnosť mena.
Prehlasované „ё“ sa vníma ako vnesený, cudzí element a odporúča sa toto písmeno používať len v knihách pre deti, v knihách pre cudzincov, teda podobne, ako Izraelci, ktorí prešli opäť na hebrejčinu bez punktácie – k pôvodnej forme z dôb Kráľov a puntácia sa používa len v uvedených prípadoch.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Vysoky Japonec

Díky moc za informace.

Matěj
Matěj
5 let před

To pretizeni G ve videu bylo spatne ne? Bezprostredne po startu 2 G, pred dohoreni postrannich bloku uz jen 0.7 G a dale se pak progresivne snizovalo.. Kdyz dohorival centralni stupen, sestava zvysovala rychlost temer o 100 kmh kazdou vterinu a pretizeni jen 0.2 G? To je blbost ne? Pak zacalo G narustat a tesne pred vypnutim motoru druheho stupne, kdy rychlost narustala mnohem pomaleji to ukazovalo 1.8 G.

maro
maro
5 let před
Odpovědět  Matěj

Mně to tedy vychází dobře. To přetížení je to co navíc působí na zadek kosmonauta. Takže v čase videa 24:22 ukazují přetížení 0,2 g. V tomhle čase už raketa letí skoro vodorovně, ale zakřivuje ještě dráhu. Působí tam tedy těla kosmonautů na sedačku součtem tří vektorů. Jeden je horizontálně zepředu, setrvačná síla jejich těla při urychlování rakety, druhý vertikálně shora, gravitace Země a jeden je směrem nahoru, odstředivá síla při zakřivování letu. To vertikální odstředivé zrychlení odhaduju na 0,5 g a proti němu vertikální gravitační dolů je 1g. Celkové vertikální zrychlení je jejich rozdíl, tedy 0,5 g. V tom čase 24:22 vidím zrychlování asi 40 km/s každou sekundu, to představuje zrychlení 11 m/s2 a tedy 1,13 g. Pythagorovou větou pak získáme přeponu výsledného zrychlení z toho vertikálního 0,5g a horizontálního 1,13 g. Vychází 1,24 g. Po odečtení jedničky zídkáváme přetížení (tedy to co je navíc proti životu na Zemi) v hodnotě 0,24 g. Takže je to ok, ne?

maro
maro
5 let před
Odpovědět  maro

P.S. Jen oprava jednotky: … V tom čase 24:22 vidím zrychlování asi 40 km/h každou sekundu …

Matěj
Matěj
5 let před
Odpovědět  maro

No takhle, jak jste to rozebral to smysl dava, diky!
Ale prikladam zaznam startu raketoplanu STS-133, kde je v telemetrii i ukazatel G. A ten behem startu nejde pod 1 G a pred odhozenim hlavni nadrze, cili tesne pred vypnutim motoru SSME je pretizeni 3 G. Oproti tomu Sojuz podle vseho celou dobu podstupuje nizsi G?

https://www.youtube.com/watch?v=Hy1Nc4YpAUI

maro
maro
5 let před
Odpovědět  Matěj

Řekl bych že ani ne. Tady mám video, kde se v grafu dostávají ke 4 G, ale tam už si nejsem jistej jestli to není přetížení jen od tahu motorů v raketě a jestli tam je či není odečtené to jedno zemské G. Ten graf je vidět vpravo třeba v čase 3:28 nebo 6:10 či 8:00
https://www.youtube.com/watch?v=00uftjSjcnk

maro
maro
5 let před
Odpovědět  Matěj

P.S. Vlastně si jsem jistej. V tomhle grafu to 1G odečtené není.

Radim Kořínek
Radim Kořínek
5 let před

Dušane vy jste si asi toho nevšim, ale během startu ten hlas co jste slyšel „ten robotický“ to byl asi Fedor. Hlásil úroveň přetížení.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Radim Kořínek

Aha, to je zajímavé, díky!

Anastaz
Anastaz
5 let před

Zdravim,
oba dnešní starty stály za koukání. Sice ze záznamu a v obráceném pořadí, přesto paráda. Dík za dobrou práci.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Anastaz

Díky, to mám velkou radost! 😉

https://kosmonautix.cz/2019/08/21/zive-a-cesky-humanoidni-robot-v-sojuzu-bez-lidi/