Sledujte podmínky na sluneční plachetnici

Málo platné, jsme prostě technologičtí hračičkové. Dejte fanouškům kosmonautiky možnost nahlédnout „za oponu“ a budou se tetelit blahem. A když dostaneme možnost sledovat údaje z družice na oběžné dráze, máme o zábavu postaráno na dlouhé hodiny. Dnes Vám proto přinášíme zprávu o webové stránce, na které můžete sledovat nejrůznější informace, které se týkají nedávno vypuštěného cubesatu LightSail 2. Jde o sluneční plachetnici, kterou financovala veřejnost a proto si organizátoři dávají záležet na tom, aby výsledky jejich práce byly dobře vidět.

Zobrazované údaje o družici LightSail 2

Zobrazované údaje o družici LightSail 2
Zdroj: http://www.planetary.org

A jaké konkrétní informace jsou k dispozici? Všechny si projdeme a uvedeme si i hodnoty, které stránka zobrazovala v době psaní tohoto článku (neděle 7. července kolem 13:45 SELČ). Sluší se ještě poznamenat, že data samozřejmě nejsou zobrazována v reálném čase – pochází z údajů, které cubesat posílá na Zemi. Stránka tedy může ukazovat i několik hodin staré údaje, dokud nedorazí nový balíček dat. Hned pod velkým nadpisem LIGHTSAIL 2 MISSION CONTROL je uveden čas posledního přijetí dat, ze kterého pochází níže zobrazené údaje. A teď už se tedy pojďme podívat, co všechno nám stránka ukáže.

V horní části vidíme tabulku se šesti hlavními údaji. Kromě času od startu (5 dní a 4 hodiny) a stavu sluneční plachty (složený) je tu uvedena i úroveň napětí v akumulátorech (3,8 V, přičemž maximum je 4,2 V), teplota vnitřních dílů (21 °C), rotace cubesatu ve všech třech osách (0,9° za sekundu v ose x, 0° za sekundu v ose y a -3,6° za sekundu v ose z). Poslední v tabulce uvedenou hodnotou je metoda řízení orientace. Ta je v tuto chvíli na hodnotě detumble, což se dá přeložit jako režim eliminace rotace.

Pod touto základní tabulkou je mapa Země s vyznačenou oběžnou dráhou cubesatu LightSail 2. Součástí by měla být také předpověď viditelných přeletů podle místa, kde se nacházíte. My v České republice (a v Evropě obecně) tuto službu nevyužijeme – cubesat je na kruhové dráze ve výšce 720 kilometrů se sklonem pouze 24° vůči rovníku. To je na spatření ze střední Evropy opravdu hodně málo.

Pod mapou jsou pak detailně rozepsány další údaje, které podrobně rozebírají nejrůznější vlastnosti tohoto 3U cubesatu. Můžete třeba sledovat napětí a proud na všech osmi akumulátorech, teplotu čtyř solárních panelů nebo teplotu dalších částí LightSail 2. Všechny informace na této stránce jsou k dispozici bez jakékoliv registrace a úplně zdarma.

Zdroje informací:
http://www.planetary.org/

Zdroje obrázků:
https://planetary.s3.amazonaws.com/…/20170601_lightsail-and-prox1_f840.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Sledujte podmínky na sluneční plachetnici”

  1. Medak napsal:

    Zdravím, bude to po rozvinutí plachty vidět prostým okem?

  2. Jakub napsal:

    Mě zaujalo měření teploty solárních panelu s které strany se to měří?

  3. Pavelll napsal:

    Hmm, hezke, ale kdy se zacne plachtit? 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.