sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sledujte podmínky na sluneční plachetnici

Málo platné, jsme prostě technologičtí hračičkové. Dejte fanouškům kosmonautiky možnost nahlédnout „za oponu“ a budou se tetelit blahem. A když dostaneme možnost sledovat údaje z družice na oběžné dráze, máme o zábavu postaráno na dlouhé hodiny. Dnes Vám proto přinášíme zprávu o webové stránce, na které můžete sledovat nejrůznější informace, které se týkají nedávno vypuštěného cubesatu LightSail 2. Jde o sluneční plachetnici, kterou financovala veřejnost a proto si organizátoři dávají záležet na tom, aby výsledky jejich práce byly dobře vidět.

Zobrazované údaje o družici LightSail 2
Zobrazované údaje o družici LightSail 2
Zdroj: http://www.planetary.org

A jaké konkrétní informace jsou k dispozici? Všechny si projdeme a uvedeme si i hodnoty, které stránka zobrazovala v době psaní tohoto článku (neděle 7. července kolem 13:45 SELČ). Sluší se ještě poznamenat, že data samozřejmě nejsou zobrazována v reálném čase – pochází z údajů, které cubesat posílá na Zemi. Stránka tedy může ukazovat i několik hodin staré údaje, dokud nedorazí nový balíček dat. Hned pod velkým nadpisem LIGHTSAIL 2 MISSION CONTROL je uveden čas posledního přijetí dat, ze kterého pochází níže zobrazené údaje. A teď už se tedy pojďme podívat, co všechno nám stránka ukáže.

V horní části vidíme tabulku se šesti hlavními údaji. Kromě času od startu (5 dní a 4 hodiny) a stavu sluneční plachty (složený) je tu uvedena i úroveň napětí v akumulátorech (3,8 V, přičemž maximum je 4,2 V), teplota vnitřních dílů (21 °C), rotace cubesatu ve všech třech osách (0,9° za sekundu v ose x, 0° za sekundu v ose y a -3,6° za sekundu v ose z). Poslední v tabulce uvedenou hodnotou je metoda řízení orientace. Ta je v tuto chvíli na hodnotě detumble, což se dá přeložit jako režim eliminace rotace.

Pod touto základní tabulkou je mapa Země s vyznačenou oběžnou dráhou cubesatu LightSail 2. Součástí by měla být také předpověď viditelných přeletů podle místa, kde se nacházíte. My v České republice (a v Evropě obecně) tuto službu nevyužijeme – cubesat je na kruhové dráze ve výšce 720 kilometrů se sklonem pouze 24° vůči rovníku. To je na spatření ze střední Evropy opravdu hodně málo.

Pod mapou jsou pak detailně rozepsány další údaje, které podrobně rozebírají nejrůznější vlastnosti tohoto 3U cubesatu. Můžete třeba sledovat napětí a proud na všech osmi akumulátorech, teplotu čtyř solárních panelů nebo teplotu dalších částí LightSail 2. Všechny informace na této stránce jsou k dispozici bez jakékoliv registrace a úplně zdarma.

Zdroje informací:
http://www.planetary.org/

Zdroje obrázků:
https://planetary.s3.amazonaws.com/…/20170601_lightsail-and-prox1_f840.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavelll
Pavelll
5 let před

Hmm, hezke, ale kdy se zacne plachtit? 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Pavelll

Podle předběžného plánu by k rozložení plachty mělo dojít cca. 13 dní po startu, tedy zhruba za týden.

Michal H
Michal H
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

K rozložení plachty by mohlo dojít už během noci z pondělí na úterý. viz tweet: https://twitter.com/exploreplanets/status/1147959747888340992

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Michal H

A vida, dobrá zpráva, díky!

Jakub
Jakub
5 let před

Mě zaujalo měření teploty solárních panelu s které strany se to měří?

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Jakub

Povšimněte si, že v tom detailním výcucu pro lidi teplotu měří ve směru +X, -X, +Y a -Y. Ale pokud si rozkliknete strukturu datového balíku, přeskočíte hlavičku s definicemi, dostanete se na mnohem podrobnější výpis a tam zjistíte, že měří ve všech šesti směrech.
Pokud vycházejí z referenčního rámce, který popisuje polohu ISS v prostoru, tak k určení směru možná pomůže tento odkaz (hlavně obrázek v tom článku) – https://space.stackexchange.com/questions/3631/what-are-these-orientations-called-in-orbit

Medak
Medak
5 let před

Zdravím, bude to po rozvinutí plachty vidět prostým okem?

Mr. G
Mr. G
5 let před
Odpověď  Medak

Citujem clanok vyssie:
„Cubesat je na kruhové dráze ve výšce 720 kilometrů se sklonem pouze 24° vůči rovníku. To je na spatření ze střední Evropy opravdu hodně málo.“

Miro m4
Miro m4
5 let před
Odpověď  Mr. G

veď nepýta sa či z ČR

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.