První přesun věže pro Ariane 6

Obslužná věž Ariane 6 během stavby.

Startovní rampa, ze které budou startovat nové evropské rakety Ariane 6 je vybavena 90 metrů vysokou obslužnou věží z kovu. Minulý týden prošla tato konstrukce prvním zkušebním přesunem o 97 metrů, což bude mimochodem dělat před každým startem. Po kompletním vystrojení bude tato věž vážit 8200 tun, což je pro milovníky neobvyklých přirovnání o zhruba 1000 tun víc, než kolik váží známá Eiffelova věž v Paříži. Její patra umožní přístup k nosné raketě, což je nezbytné kvůli skládání nosiče. Po dokončení příprav se otevřou její obří dveře a pět hodin před startem celá věž odjede dozadu. Mobilní věž spočívá na 16 podvozcích, přičemž každý z nich je vybaven osmi koly – každé kolo má svůj vlastní elektromotor. To ve výsledku činí 128 elektromotorů, které musí fungovat synchronizovaně, aby se kola správně pohybovala po kolejích.

Příprava je klíčová, ale skutečný pohyb je již automatický a v podstatě jednoduchý,“ vysvětluje Jean-Michel Rizzi, manažer Evropské kosmické agentury zodpovědný za rampu Ariane 6 a dodává: „Jen si zvolíte, zda chcete věž posunout vpřed nebo vzad a pak zmáčknete tlačítko start. K dispozici jsou tři rychlosti – první a poslední metr pohybu je na nejnižší rychlost – metr za minutu. Tato rychlost se pak zvyšuje až na 7,6 metru za minutu na vzdálenost 130 metrů, načež dojde ke zpomalení na 3 metry za minutu na vzdálenost devíti metrů.

Mobilní věž spočívá na 16 podvozcích, přičemž každý z nich je vybaven osmi koly - každé kolo má svůj vlastní elektromotor.

Mobilní věž spočívá na 16 podvozcích, přičemž každý z nich je vybaven osmi koly – každé kolo má svůj vlastní elektromotor.
Zdroj: https://www.esa.int

Během příštích pěti týdnů se tato zkouška ještě několikrát zopakuje a po každém testu bude věž posunuta zpět do své původní pozice. zatím ještě není možné provádět přesun po celé délce, kvůli dodatečným činnostem, které probíhají dále na dráze. Ty by však již měly být brzy hotové a věž se tak bude posouvat na kompletní vzdálenost. Inženýři už mají připravená měřidla pro sledování rychlosti, odběru elektrické energie při přesunu a také synchronizace všech 128 motorů.

Samotná stavba rampy je již prakticky dokončena a aktuální závěrečné zkoušky kompletní infrastruktury ukazují, že celá konstrukce je připravena na předání od stavebních firem francouzské agentuře CNES. Testovací posuny věže jsou součástí tohoto ověřovacího procesu., na konci roku by měly být všechny systémy již plně integrovány. Jakmile rampa projde zhodnocením technické kvalifikace, předá ji agentura CNES agentuře ESA.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/19646884-2-eng-GB/Ariane_6_mobile_gantry.jpg
https://www.esa.int/…/19640148-3-eng-GB/Bogie_under_Ariane_6_mobile_gantry.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “První přesun věže pro Ariane 6”

  1. android napsal:

    Teda mne se ta hmotnost nezda. Vazne je to tak tezky? Eifelovka mi prijde mohutnejsi. Jeji spodni cast je celkem monstrozni. U tohoto hangaru si nedokazu predstavit proc by mel byt tak tezky. Taky se mi dost nezda ze by jedno kolo melo prenaset hmotnost 64 tun. To je jako by hmotnost lokomotivy byla na jednom kole. Tlak na kolejnici by byl pro ni po par odvaleni devastujici..

  2. bill napsal:

    Dobrý večer, děkuji za krásnou animaci. Všechno v ní běží přehledně a jako na drátkách. Pevně věřím, že takto krásná bude i ta realita.
    Ta malá česká vlajka na trupu ukazuje, že se stáváme součástí něčeho velkého. Jsem moc rád, že i zástupci naší země příspívají svými odbornými znalostmi a dovednostmi. Vlastně mě to naplňuje takovým těžce popsatelným krásným pocitem. 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.