sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Sledujte stavbu vozítka pro Mars

Asi každý fanoušek kosmonautiky se někdy chtěl stát malou muškou, která by zaletěla do čisté místnosti, kde se staví kosmická technika, aby mohl nahlédnout inženýrům přes rameno. Jenže metamorfózu mezi jednotlivými živočišnými druhy zatím lidstvo neovládá a navíc do čisté místnosti by se žádná muška ani nedostala, přesto se Vám sem o nahlédnutí do čisté místnosti může splnit. A ani se nemusíte bát, že Vám narostou křídla – všechno obstará moderní technika, konkrétně webkamera, která živě na YouTube vysílá dění z čisté místnosti, kde se staví Mars rover 2020. Pokud jste o tomhle šestikolovém vozítku ještě neslyšeli, pak vězte, že bude v marsovském kráteru Jezero pátrat po stopách dávného života, připraví vzorky na dopravu na Zemi a navíc s sebou poveze i experimentální vrtulník.

Přímý přenos je k dispozici ve FullHD rozlišení a běží nonstop. To znamená i během noci a v době, kdy na roveru nikdo nepracuje. Mars rover 2020 vzniká v čisté místnosti Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně, takže musíme počítat s časovým posunem. ten oproti střední Evropě činí 9 hodin. To znamená, že když máme v České republice osm hodin večer, v čisté místnosti je jedenáct dopoledne. Předpokládám, že to není nutné, ale pro jistotu – v přenosu nečekejte nic akčního. V čistých místnostech se postupuje opatrně a obezřetně – všechno se několikrát zkontroluje a pak se činnost pomalu provede.

P.S. Nejvíc si tento přenos užijí naši čtenáři, kteří mají více než jeden monitor. Opravdu stojí za to jednu obrazovku vyhradit pro přenos a během dne vždycky jen tak po očku mrknout, jak práce pokračují.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/imgs/mars2020/mars2020_007_v006-500x.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
5 let před

Tuna sa určite nepracuje na smeny, pracujú výlučne stále tí istí ľudia, žiadne zaskakovanie, žiadne nové pracovné sily, všetci pracujú spoločne a domov k rodinám a späť do práce chodia v rovnakom čase, spia a odpočívajú tiež v rovnakom čase, každý ,má naprosto jasne vytýčené úlohy, všetko je dôsledne naplánované.
pb 🙂

Alois
Alois
5 let před

To je suprové, díky.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Alois

Rádo se stalo. 😉

zdeňek
zdeňek
5 let před

Paráda

Karel
Karel
5 let před

Toto je bomba. Naposledy jsem tusim sledoval, jak pripevnuji zrcadla na Webba. Jenom jedna otazka – je uz tam nekde videt kostra toho vozitka nebo jsu slepy?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Karel

Je přímo uprostřed záběru. Zatím nemá kola, ale hlava, krk a tělo se dají rozeznat dobře. 😉

Alois
Alois
5 let před

Mate mě ten časový posun, zapomínám na to a zapínám když se tam nic neděje.

Alois
Alois
5 let před

Dnes jsem tam napočítal 15 lidí, vozidlo je obklopeno dvěma plošinami a pracuje se nad ním zřejmě na hlavě stožáru.

Alois
Alois
5 let před

Ideální zaměstnání, někteří tam postávají dlouhé minuty, dokonce i s rukama v kapsách. Jiní přechází sem a tam. Měli by to pustit v Kongresu, který to platí.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Alois

Jakýkoliv spěch by v takovémto prostředí napáchal jen škodu. Tady musí být všechno rozvážné, navíc není kam spěchat – při rychlejším dokončení by se stejně start nedal urychlit. A třeba čekají na dodávku nějakých součástek od dodavatelů. Je velmi nevhodné podobně zesměšňovat jejich zodpovědnou práci.

Alois
Alois
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já samozřejmě nezesměšňuji práci pracovníků NASA, na druhé straně je nelze adorovat do nebe a nepřipustit jejich lidské poklesky. I kvalita jejich práce má své meze, příkladem může být krajně nezodpovědné konání při montáži poškozeného kyslíkového tanku do Apolla-13, nebo ignorace varování výrobců motorů na THP před tragickým startem raketoplánu, či zapomenutá záslepka v palivovém systému jedné z misí Gemini, atd., ostatně již při prvním pokusu Američanů o vstup do Vesmíru někdo ze startovního týmu /ne/úmyslně ulomil přívod paliva do motoru Vanguardu.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Alois

Zbytečně přeháníte a je mi úplně jedno, zda to děláte záměrně, nebo z nevědomosti. Výsledek je stejný – prázdný komentář, který se snaží hledat problém tam, kde není. Znovu opakuju – už mi s vámi dochází trpělivost.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.