Věda na palubě Dragonu

Dnes dopoledne se na cestu k ISS vydala zásobovací loď Dragon od firmy SpaceX. Na své palubě nese celkem 2482 kilogramů nákladu – 1517 kg v hermetizované a 965 kg v nehermetizované části. V dnešním článku si posvítíme na vědecké experimenty uložené v přetlakové kabině, kde si je vyzvedne posádka a přenese je do útrob stanice. Jako vždy u podobných článků je i zde potřeba upozornit, že podobné výpisy nikdy nepokrývají všechny vědecké experimenty, pouze ty nejzajímavější – berte proto následující řádky spíše jako průřez třemi různými vědeckými obory, kterým ISS slouží.

O tkáňových čipech jsme na našem webu už psali – tento experiment by nám měl umožnit lépe předvídat efektivitu potenciálních léků. Tkáňové čipy jsou bioinženýrská zařízení, která napodobují funkce lidské fyziologie. Tekutina imitující krev může prostoupit do čipu a simulovat tok krve, přičemž může obsahovat léky či toxiny. V mikrogravitaci probíhají změny ovlivňující lidské zdraví na buněčné úrovni, které připomínají procesy běžného stárnutí. Během několika týdnů tak mohou vědci nasbírat údaje, které by v pozemských laboratořích trvaly měsíce. Dalším výsledkem může být vylepšení těchto technologií, aby se mohly používat pro farmaceutické zkoušky tady na Zemi, nebo aby mohli lékaři porozumět tomu, jak se ve zdravých tkáních šíří nemoci.

Zařízení Hermes studující chování regolitu.

Zařízení Hermes studující chování regolitu.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Hermes je zařízení pro pokusy v mikrogravitaci, ve kterém se studují vlastnosti regolitu – kamínků a prachu, které pokrývají povrch komet, planetek, ale i našeho Měsíce. V budoucnu se chystají k těmto světům robotické i pilotované výpravy, takže vědci chtějí vědět, jak se tahle drť chová v prostředí velmi slabé gravitace.

Photobioreactor je výzkum, který má ukázat, že mikrořasy (microalgae) mohou být využity společně s již existujícími systémy k vylepšení recyklace zdrojů a vytvořit tak hybridní systém podpory života. Takový systém by mohl usnadnit budoucí dlouhodobé pilotované kosmické mise, jelikož by umožnil snížit množství spotřebovávaných zdrojů, které je potřeba vozit ze Země.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/sites/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://1.bp.blogspot.com/…/IMG_0131_1a_SpaceX%2BCRS17_Ken%2BKremer.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/jsc2019e014147.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Věda na palubě Dragonu”

  1. Lubomír Babisz napsal:

    Luxusní článek, moc díky za něj. 🙂 L.

  2. ventYl napsal:

    Strucny popis, ale zato celkom zaujimavy vyber. Ten naklad zneje ako sci-fi. Ale take prijemne sci-fi.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.