Sojuz MS-13 prošel zkouškou těsnosti

Za necelé dva měsíce nás čeká další pilotovaná mise, v rámci které na ISS poletí velitel lodi Alexander Skvorcov a palubní inženýři Luca Parmitano z Itálie a Andrew Morgan z USA. Jejich kosmická loď Sojuz se již připravuje na kosmodromu Bajkonur a přípravy zatím probíhají podle plánu. Včera byly úspěšně dokončeny zkoušky těsnosti hermetizovaných modulů, která se provádí před každým startem. K tomuto testu se používá helium, kterým se naplní vnitřní prostory lodi a sleduje se, zda vzácný plyn nikde neuniká. Tím se prověří, zda moduly kosmické lodi splňují požadavky těsnosti.

Jakmile byla zkouška těsnosti dokončena, mohl Sojuz MS-13 zamířit na cestu do nedaleké montážní a zkušební budovy. Tady loď podstoupí další kontroly a přípravu na start. Pokud nedojde k nečekaným komplikacím, měli bychom se startu dočkat už 20. července.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D7Ai_XlWsAgklME.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Sojuz MS-13 prošel zkouškou těsnosti”

 1. VojtaO napsal:

  Mne by tedy docela zajímalo, jak se lokalizuje místo/místa úniku, pokud by se nějaké ty netěsnosti vyskytly. Detekce toho, že He někudy pronikne ještě neurčí místo.

 2. frank napsal:

  Mě by docela zajímalo, jak mohl testem s heliem ( trošku o tom něco vím, testovala se s ním v těsnost vakuových elektronek do TV a radio vysílačů ) projít ten odvrtaný a zalepený orbitální úsek…
  Nevěřím, že tmelem/lepidlem by to neprošlo když to dokáže projít skrz neporušenou keramiku, kovar, meď, sklo nebo stříbrný pájený spoj který se jeví jako naprosto dokonalý….

  Na druhou stranu si při testu mohou užít docela legraci, ta řeč je veselá

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Domnívám se, že hodnoty helia v okolí lodi mají určitou hranici (koncentraci), která odděluje stav „OK“ od stavu „nevyhovuje“. Opět moje spekulace – myslím si, že navrtaný Sojuz mohl projít kontrolou s odřenýma ušima. Kdo ví – třeba ostatní části těsnily nadstandardně a únik byl jen ze zapatlané dírky. Ale znovu říkám, že je to jen moje úvaha bez znalosti konkrétních detailů.

   • frank napsal:

    No mě napadá i  varianta, že pokud se to stalo na zemi, tak až po zkoušce těsnosti nebo případně to , že materiál použitý k opravě/retuši má skutečně tak vynikající vlastnosti, že by odolal i héliu ( že by ze sady na opravu v kosmu ? 🙂

   • PetrK napsal:

    Na Zemi to těsnilo dobře. Jestli jsem četl správně, tak použité lepidlo vypraskalo vlivem nízké teploty (pryskyřice), až na oběžné dráze. Tzn. zkouškou těsnosti mohl projít naprosto v pohodě.

   • frank napsal:

    rozumím, ale jak říkám, viděl jsem věci kde nic neukazovalo trhlinu a helium procházelo skrz.
    Skrz kovy, sklo, keramiku atd . Prostě si jen neumím představit tmel/zátku která by ho zastavila….

  • Jiný Honza napsal:

   Těsnost elektronek musí být o mnoho řádů lepší než těsnost kosmické lodi.

   Navíc pár vakuových aparatur úspěšně zalepených epoxidem jsem už viděl.

 3. parvus napsal:

  Proč se používá helium, nestačí to natlakovat vzduchem? Jak vlastně zkontrolují netěsnost? Duše kola se obvykle namáčí do vody. Sojuz jde do bazénu?

 4. maiden napsal:

  Helium je drahy. Ja bych tam zavrel tchore.

 5. Lukas napsal:

  Co sa stane po pristati so sojuzom,teda s navratovou kabinou.ide do srotu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.