Povrch Bennu v perspektivě

Sonda OSIRIS-REx snímkuje planetku Bennu z různých úhlů. Dnes Vás chceme seznámit se snímkem, který nemíří přímo pod sondu, ale je skloněný souběžně s povrchem vstříc horizontu. Díky tomu perfektně vyniknou všechny detaily, kterých je na povrchu Bennu požehnaně. Fotku pořídila 28. března kamera PolyCam ze vzdálenosti 3,6 kilometrů od povrchu. Zorné pole je široké 52 metrů a největší balvan v levém horním rohu měří na šířku 14,5 metru. V době pořízení snímku byla sonda nad jižní polokoulí a kamera byla otočená směrem k severu.

Snímek pořízený kamerou PolyCam zachytil 28. března 2019 severní polokouli Bennu. Největší kámen v levém horním rohu měří na šířku 14,5 metru.

Snímek pořízený kamerou PolyCam zachytil 28. března 2019 severní polokouli Bennu. Největší kámen v levém horním rohu měří na šířku 14,5 metru.
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

Snímek vznikl během fáze, která je označována jako Detailní průzkum: Baseballový diamant (Detailed Survey: Baseball Diamond), při podrobnějším dělení pak v rámci „podfáze“ 4A. Během této fáze Baseballový diamant má sonda za úkol zmapovat povrch planetky kamerami MapCam a PolyCam. Z těchto dat by následně měly vzniknout globální panchromatická mozaika snímků, globální barevné mapy, databáze objektů větších než 8 centimetrů a globální model tvaru s odchylkou 35 centimetrů pro stereofotoklinometrii. Pokud máte zájem, můžete si bližší informace o této fázi přečíst v tomto pdf, kde na jediné stránce naleznete vypovídající infografiky.

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/sites/103/2016/08/osiris_bennu_gallery-1.jpg
https://www.asteroidmission.org/…/2019/05/20190328-PolyCam-Northern-View.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Povrch Bennu v perspektivě”

 1. pbpitko napsal:

  Dá sa na tej fotke poznať ktorý šuter odkiaľ pochádza :
  1. šuter z inpaktujúceho asteroidu
  2. šuter vyvrhnutý z povrchu Bennu
  Ja si myslím že : tmavé šutre je 1
  svetlý šuter je 2
  Alebo sa to dá poznať podľa niečoho iného, nao. z tvaru …
  pb 🙂

  • Racek napsal:

   Mechanismus vzniku povrchu asteroidů a jejich tvaru je zrovna tak fascinující jako třeba dvojitých těles. Zatám co kus, to naprosto jiný tvar a povrch. Benu vypadá jako koule se štěrku, kterou někdo zmačkal do tvaru přibližné koule (diamantu). Vypadá spíš, že možná ani nemá nějaký pevný povrch. Ale asi má, vždyť na povrchu je několik impaktů a to by asi štěrk nevydržel, že 🙂

 2. Tomas Mik napsal:

  Dobry vecer Dusane Majere muzu se zeptat proc mi na email porad prichazi clanek :druhy pokus Dragonu pred pauzou ?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.