Dva snímky Bennu – tmavý kámen a nadějný kráter

Čtvrtého dubna pořídila sonda OSIRIS-REx v rozestupu osmi minut dva snímky, které bychom Vám chtěli představit. Za osm minut nestihla sonda přeletět daleko a proto jsou některé kameny přítomné na obou snímcích. Nejnápadnějším útvarem, který pozorné oko najde na obou fotkách, je výrazný tmavý balvan. Jde o jedno z nejtmavějších míst na celé planetce Bennu. Tenhle velký kámen totiž odráží jen 3,3 % dopadajícího světla – je tedy černý skoro jako uhel, protože dřevěné uhlí odráží cca. 4% dopadajícího světla. A proč jsme v nadpisu označili kráter, který je na jedné fotce jako nadějný? Je u něj totiž slušná pravděpodobnost, že by z něj mohla sonda odebrat vzorky. Při prohlížení se nenechte zmást, že sever na nich není nahoře – pro pohodlnější prohlížení byly otočeny o 180°.

Snímek pořízený 4. dubna kamerou PolyCam zachycuje v levém dolním rohu velmi tmavý balvan a vlevo nahoře oblast, která by mohla být vhodná pro odběr vzorků.

Snímek pořízený 4. dubna kamerou PolyCam zachycuje v levém dolním rohu velmi tmavý balvan a vlevo nahoře oblast, která by mohla být vhodná pro odběr vzorků.
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

Na snímku, který je přiložený vpravo vidíme především v prvním odstavci zmíněný tmavý balvan, který najdeme v levém dolním rohu. Když však přejedeme pohledem vzhůru, tedy do levého horního rohu, všimneme si, že sonda vyfotila i prohlubeň či kráter. Toto místo je nadějným kandidátem pro odběr vzorků. Snímek pořídila kamera PolyCam ze vzdálenosti zhruba 4,9 kilometru. Snímek zachycuje oblast širokou 68,6 metru a pro lepší představu tu máme jednu pomůcku. Světleji zbarvený kámen ležící v „nadějném kráteru“ měří na délku 4,8 metru, což jsou rozměry odpovídající třeba trochu většímu osobnímu autu. Snímek vznikl při průletu 5A v rámci fáze Detailed Survey: Baseball Diamond. Při ní má sonda třeba vytvořit globální model povrchu s přesností na 35 centimetrů, vytvořit databázi objektů větších než 8 centimetrů vhodných k optické navigaci, nebo nafotit celý povrch panchromaticky. V době focení se sonda nacházela nad severní polokoulí, přičemž kamera PolyCam mířila dolů a na západ, aby zachytila ranní stíny v této oblasti.

Snímek pořízený 4. dubna kamerou PolyCam zachycuje vpravo velmi tmavý balvan

Snímek pořízený 4. dubna kamerou PolyCam zachycuje vpravo velmi tmavý balvan
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

Druhý snímek nám ukazuje rozeklaný horizont a velké balvany – vpravo pak můžeme vidět známý tmavý balvan. I tuhle fotku pořídila kamera PolyCam ze vzdálenosti 4,9 kilometru – za osm minut, které uplynuly mezi pořízením obou fotek se samozřejmě sonda moc vzdálit nemohla. Snímek zachycuje oblast širokou 69,3 metru a i v tomto případě je k dispozici pomůcka, která umožní lépe si představit zachycené rozměry. Určitě jste si díky výraznému kontrastu všimli, že na tmavém balvanu, o kterém jsme dnes už několikrát psali, leží světlý kámen. Právě jeho velikost je docela dobře srovnatelná s lidskou postavou – na délku totiž měří 1,9 metru. O podmínkách vzniku této fotky můžeme napsat prakticky to samé, co bylo uvedeno u předchozího snímku. Sonda byla během focení nad severní polokoulí planetky Bennu a hleděla dolů a na západ, aby byly vidět ranní stíny ve snímkované oblasti.

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/
https://www.asteroidmission.org/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://www.asteroidmission.org/wp-content/uploads/2019/01/MapCam-PS-Equator-Flyby.jpg
https://www.asteroidmission.org/…/2019/05/20190404-Candidate-Site-and-Gargolye-Morning.png
https://www.asteroidmission.org/…/uploads/2019/05/20190404-Gargoyle-in-the-Morning.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Dva snímky Bennu – tmavý kámen a nadějný kráter”

  1. Jirka napsal:

    Černý balvan nevidím. Nešlo by ho označit? Možná to na mobilu není dobře vidět.

  2. ixb1 napsal:

    Tento „tmavý“ kámen mi nepřijde nijak výrazně tmavší než je okolní terén.Jen vrhá poměrně velký stín.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.