Češi hlásí pozorování družic Starlink

Dobruška, Strání, Brno, Červený Kostelec – odtud nám přišla hlášení o pozorování šňůry teček na obloze včera kolem 23:20. Další pozorování jsou hlášena zde.
25. května 0:45

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

38 komentářů ke článku “Češi hlásí pozorování družic Starlink”

 1. Gfk napsal:

  Tak Milan už řádí…

  „Momentálně to vypadá, že to bude ještě o dost horší, než jme si mysleli. ( pokud se tedy potvrdí 4. mag. )
  Doporučuji se nepřibližovat na kosmonautix. cz, tam jsou tak nadšení, že za jakoukoliv zmínku a kosmickém bordelu vás ukamenují :)“

  • Dušan Majer napsal:

   To, že byly včera družice ještě blízko sebe, způsobovalo, že vypadaly jasnější, než když budou rozptýleny. A myslím, že je dobře, že se nám ten pán vyhýbá. Podobné názory mi připomínají reakce dělníků na začátku průmyslové revoluce, kteří ničili stroje. Tohle je prostě technický vývoj.

   • frank napsal:

    To si nemyslím, tohle je úplně něco jiného, ty dělníci “ v tom viděli konkurenci“, spíš mě to připomíná dobu, kdy si lidé uvědomili, že některé věci mají větší cenu, než jsme si mysleli.
    Třeba takové životní prostředí a že technický pokrok není nadřazen okolí a lidem, ano vím že se to zvrhlo v náboženství, ale přece jenom díky lidem, kteří nevidí technický pokrok jako číslo jedna nadřazený všemu a všem máme relativně čistý vzduch, řeky a prostředí a no a zatím máme na obloze většinově hvězdy 🙂

   • Adam Trhoň napsal:

    Tohle bych teda nečekal. Samozřejmě že se to vyřeší: existují algoritmy na vyčištění čar družic, na astrofóru už navrhují automaticky zavírat závěrku, když se družice blíží. Hodně práce navíc budou mít noční krajinkáři. Ale nakonec to bude jako s každým problémem: komunita bude naštvaná a pak to vyřeší.

    Co nechápu, je přirovnání astronomů k dělníkům. A když jsem na astrofóru četl opis komentáře o zákazu družic, letadel a ptáků, tak první co mě napadlo, bylo „Proč tady reprezentují Kosmonautix příspěvkem nějakého …, však toto by pan Majer nikdy nenapsal.“ Teprve pak jsem vlezl na Facebook.

    • Dušan Majer napsal:

     To přirovnání nemířilo přímo na astronomy, ale na všechny, kdo brání pokroku. Stejně jako když dělníci za průmyslové revoluce ničili stroje. To je prostě technický rozvoj. Paralela je naprosto jasná. Astronomové na to nějak budou muset reagovat, to je jisté.
     A co se týče toho komentáře na Facebooku, tak ten jsem samozřejmě myslel v nadsázce, protože druhý diskutující zartputile ignoroval argumenty z předchozích komentářů. Tak jsem sáhl k ironii, abych mu ukázal, že jeho argumenty nejsou dle mého názoru správné.

     • Adam Trhoň napsal:

      To máte podobné jako se světelným znečištěním. Někdo vymyslí, že se koupí Hyperlampy 2000, díky kterým půjde na ulici číst noviny. Ozvou se astronomové, že slabší lampy by stačily. Na to někdo začne argumentovat tím, že páni astronomové by určitě chtěli, aby se přestalo svítit úplně a vrátili jsme se do středověku, hahaha. Lidi zatleskají, diskuze u konce, 1:0 pro demagogii.

      Jenže astronomové nechtějí konec pokroku, ale čisté nebe. V případě lamp ať nesvítí zbytečně moc a ať nesvítí nahoru. Když už nic jiného, tak obojí je plýtvání penězi. V případě družic ať nesvítí, což je problém, který se dá řešit. A pokroku tím bude o to víc.

      A nemusíme to hned odpískat tím, že záření pohlcovat nemůžou. Můžou ho rozptýlit (u letadel to s radarem jde), nebo odrazit pryč od planety. Nebo něco úplně jiného: nejspíš by nás překvapilo, co by ve SpaceX dokázali vymyslet.

      Ale nevymyslí, už proto, že se nikdo neozve. Astronomové kanály nemají, kosmonautikům je to jedno a navzájem se nedomluví.

     • Dušan Majer napsal:

      Se světelným znečištěním od lamp je to o něčem trochu jiném – tam astronomy chápu. Je to kvůli tomu, že světelné znečištění může ohrožovat i životy lidí – tudíž tam nejde jen o astronomy, ale o zdraví všech. Tento aspekt však u družic chybí a jde čistě jen a pouze o pozorování. A to mi přijde hrozně sobecké. Ano, astronomové budou muset na novou situaci reagovat. Ale měli by to brát jako novou výzvu, než aby proti tomu nějak protestovali. Dokážu si představit urychlení vývoje opravných algoritmů nebo něco podobného.

     • Jiný Honza napsal:

      Hm, tak on jim někdo z komerčních důvodů kazí třeba i celoživotní koníček, a od nich je hrozně sobecké i nadávat. Ale ani jste mě nepřekvapil.

      Jsem zvědavý, jak budete reagovat, až vám někdo podobně omezí váš koníček Kosmonautix.

     • Dušan Majer napsal:

      To je o něčem trochu jiném. Všechno se vyvíjí a trvat na něčem jen proto, že jsme na to zvyklí, je tak trochu omezené – zvlášť když ta novinka může být přínosnější větší skupině lidí. A hlavně – astronomům nikdo jejich koníček nebere. Jak jsem psal už několikrát – pokud jim to bude tak moc vadit, tak se tím otevírají nové možnosti pro rozvoj nějakých například opravných algoritmů pro zpracování fotek v počítači.
      I já jsem musel během několika let, co dělám kosmonautix reagovat na nejrůznější změny. Takže vím, jaké to je reagovat na novinky a přizpůsobovat se měnícímu se světu a podmínkám v něm.

     • frank napsal:

      Tak se prostě vyvinou programy na 🙂

      To jsem hodně zvědav, jaký program odmaže družice z přímého pohledu na oblohu ? Bude na to nějaký filtr v brýlích nebo rovnou něco na nervu ?

      Přitom víme, že zrovna tyhle družice ve formě „skokově vytvoříme megamrak/roj družic“ jen kvůli tomu aby lidé měli stejnou službu, jako mají dnes, tedy internet a proto, že ti lidičkové si přejí mít krátkou odezvu a to zejména kvůli tomu, aby mohli hrát hry, jiný důvod to prakticky nemá…

      No a za pár let někdo přijde s jiným řešením a na obloze zůstane megamrak zbytečných družic.

      Prostě čistě konzumní řešení převládlo, pokud by šlo jen o prostou komunikaci a ne o hraní online her, tak by asi nikomu nevadilo, že něco pinká přes geostacionární dráhu…

     • Dušan Majer napsal:

      Měl jsem na mysli algoritmy pro zpracování fotografií v PC.
      Zdaleka nejde jen o hraní online her, existuje celá řada aplikací, které potřebují krátkou odezvu. My v České republice jsme hodně zhýčkaní, protože i na venkově je dobré připojení k internetu. Ale jsou oblasti světa, kde internet (natož rychlý a spolehlivý) prostě není. A nemám teď na mysli Afriku, ale i oceány nebo venkov Spojených států. Schválně si o tom zkuste něco zjistit a pak uvidíte, že jste napsal hloupost. Internetové připojení rozhodně není pro všechny tak běžné, jak si myslíte. Poznámka o využití jen pro hry je pak už vyloženě úsměvná. Starlink může vytvořit podhoubí pro rozvoj inovativních technologií.
      A myšlenka, že pokud se najde jiné řešení, tak že již nepotřebné družice zůstanou na oběžné dráze je zcestný – družice mají obíhat kolem Země 5 – 7 let a poté má dojít k jejich stažení do atmosféry a případné obnově za nové exempláře (ke které by v případě nepotřebnosti již nedošlo).

     • Adam Trhoň napsal:

      frank: On ten internet je zamýšlený například pro rozvojové oblasti, kam nic nenatáhnete. Na astrofóru to tady: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?p=398840#p398840 rozebírá člověk, který má něco nacestováno. Nicméně pokud by důsledně dodržovali síťovou neutralitu, tak to bude mít smysl i v Evropě. Na hry to opravdu nebude, ping má být myslím pod 200 ms, což je moc.

     • frank napsal:

      Jako pardon, ale jako pamětník doby, kdy jsem si šel uprostřed Prahy vystát frontu k telefonní budce a volal jsem přes spojovatelky, mě USA bez internetu vůbec nemůže dojmout:) :), státy mám navíc procestované/prožité slušně a vím že tam jsou místa, kde nejde ani mobil natož internet a také vím, že tam s tím dokáží žít, tedy až na případy “ komunikačního abStáku příchozích“, které jsem tam taky viděl 😀

      Možnost připojení k internetu není žádné lidské právo ani v Africe, navíc satelitní připojení bez mraků družic je možné.

      Prostě mi přijde zábavné, když si na kosmonautixu přečtu článek, že se chystá lov kosmického smetí a pak si přečtu, že vyslání 12 000 družic ( tedy 9x víc než je v současnosti funkčních těles na orbitě Země a skoro tolik, kolik jich lidstvo vypustilo ) na nízkou oběžnou dráhu je služba lidstvu a jeho budoucnosti a není to smetí 🙂

      Celý ten systém zaplevelení oběžné dráhy, mi z pohledu mého koníčku, připomíná sprejery nemilosrdně počmáraný veřejný prostor, takový vizuální spam.

     • Dušan Majer napsal:

      Dokud je družice aktivní, tak ji prostě nemůžeme označit za smetí. to prostě nejde. Navíc SpaceX se hodně snaží předcházet riziku mrtvých zombie družic. Běžně se družice staví na životnost 15 let. Některé to zvládnou a fungují ještě déle, jiné selžou třeba po deseti letech. SpaceX chce družice aktivně stahovat z oběžné dráhy už po 5 – 7 letech – jednak kvůli modernizaci, ale taky proto, aby se minimalizovalo riziko, že některá z nich selže vysokým věkem.
      Doba se mění a přináší nové výzvy. Globální internetová družicová síť má velký potenciál nakopnout vývoj nových technologií, které budou ve výsledku velmi přínosné.

     • frank napsal:

      Nové výzvy, ale metody jsou pořád stejné, vyčerpat přírodní zdroj do mrtě ve jménu “ nakopnutí nových technologií“ a pak to celé zahodit a čelit novým výzvám, akorát že přitom trošku víc zmastíme přírodu 🙂

      Takže ještě jednou za 60 let lidstvo vypustilo cca 13 000 satelitů na orbitu Země, cca 1400 je jich aktivních. Nyní se během pár let má vypustit 12 000 satelitů , to jen a jen kvůli tomu, aby na planetě byl dostupný internet a to ještě ne na celé, navíc je možné, že se k tomu přidá konkurence a přihodí dalších pár(desítek)tisíc satelitů. Myslím, že vymýšlet kosmické uklízeče je už zbytečné, ty to prostě nezvládnou…

      No tak mám ještě slušnou vyhlídku ještě na vlastní oči “ uvidět“ co nám všude přítomný internet vynalezne, ale opravdu od toho moc nečekám, jen se víc rozšíří zrakové a motorické vady i na populace, které zatím netrávily/nespalovaly jejich přítomnost tím, že čučí na nebo sdílí za chůze něco on-line , což je slušná část dat, která dneska tečou internetem 🙂

     • Dušan Majer napsal:

      Takový je prostě přirozených technologický vývoj. Pokrok jde dopředu. Podívejte se třeba, jak se rozšířily auta, letadla, počítače, mobily. To samé nás čeká s družicemi.

     • Adam Trhoň napsal:

      frank: Tak ještě jednou. Satelity jsou na tak nízké oběžné dráze, že i kdyby SpaceX zkrachovala a nikdo se o ně nestaral, do pěti let spadnou samy.

     • Adam Trhoň napsal:

      Samozřejmě pokud si pod internetem představíte *pouze* blbečky, kvůli kterým máme dávat semafory na chodník [1], tak to napište rovnou, protože se potom nemáme o čem bavit. Ale o nich to není. Četl jste ten příspěvek na astrofóru, na který jsem odkazoval?

      [1] https://www.irozhlas.cz/veda/semafory-v-chodniku-svetla-varuji-lidi-zakoukane-do-displeje-telefonu_201702151546_akottova2

     • Adam Trhoň napsal:

      Mimochodem, dalekohled mám taky, rád bych časem začal fotit „vědu“ a mým snem je změřit zákryt hvězdy asteroidem. Pokud se do tohohle připlete družice, nedopočítáte to. Ale nezatratím kvůli tomu celý projekt. Mnohem radši bych byl, kdyby přibrali pár inženýrů a navrhli družice tak, aby odlesky v rámci možností minimalizovali.

  • frank napsal:

   Padesát let držím palce kosmonautice, ale vzhledem k tomu, že mám doma taky zrcadlový dalekohled, tak se mu vlastně ani nedivím…
   Před 40-50 roky, jsem vyhlížel “ každou družici“ a zvedal hlavu skoro ke každému letadlu, dneska je to naopak, vychutnávám si, když vidím kus oblohy bez kondenzace a bez letadel … tak jestli tohle čeká i hvězdnou oblohu, tak to nás potěš…

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Pokud se nepletu, tak ty satelity září pouze odraženým světlem. Právě jsme v období roku, kdy ani nenastává astronomická tma. Od podzimu do jara budou ty satelity vidět pouze po západu a před východem slunce.

 2. Tomáš napsal:

  Myslite ze bude starlink vidieť aj dnes v noci?

 3. Tomd napsal:

  Teď jsem viděl. Hustý. Docela se těm fotografům oblohy nedivím.

 4. Adam Trhoň napsal:

  Už se tím zabývají.

  Agreed, sent a note to Starlink team last week specifically regarding albedo reduction. We’ll get a better sense of value of this when satellites have raised orbits & arrays are tracking to sun.

  Zdroj: https://twitter.com/elonmusk/status/1132908689860415488
  Překlad:

  Souhlasím, dal jsem vědět týmu Starlink, ať se podívají na snížení odrazů. Lepší přehled o tom získáme hned jak satelity zvýší oběžné dráhy a natočí se ke slunci.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.