sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sojuz MS-13 prošel zkouškou těsnosti

Za necelé dva měsíce nás čeká další pilotovaná mise, v rámci které na ISS poletí velitel lodi Alexander Skvorcov a palubní inženýři Luca Parmitano z Itálie a Andrew Morgan z USA. Jejich kosmická loď Sojuz se již připravuje na kosmodromu Bajkonur a přípravy zatím probíhají podle plánu. Včera byly úspěšně dokončeny zkoušky těsnosti hermetizovaných modulů, která se provádí před každým startem. K tomuto testu se používá helium, kterým se naplní vnitřní prostory lodi a sleduje se, zda vzácný plyn nikde neuniká. Tím se prověří, zda moduly kosmické lodi splňují požadavky těsnosti.

Jakmile byla zkouška těsnosti dokončena, mohl Sojuz MS-13 zamířit na cestu do nedaleké montážní a zkušební budovy. Tady loď podstoupí další kontroly a přípravu na start. Pokud nedojde k nečekaným komplikacím, měli bychom se startu dočkat už 20. července.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D7Ai_XlWsAgklME.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lukas
Lukas
5 let před

Co sa stane po pristati so sojuzom,teda s navratovou kabinou.ide do srotu?

casso
casso
5 let před
Odpovědět  Lukas

zvycajne putuje niekam do muzea

maiden
maiden
5 let před

Helium je drahy. Ja bych tam zavrel tchore.

MU
MU
5 let před
Odpovědět  maiden

Bohužel,l ale tchoř je cítit i ve vakuu….cha cha

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  maiden

Já bych to He zrecykloval 🙂

parvus
parvus
5 let před

Proč se používá helium, nestačí to natlakovat vzduchem? Jak vlastně zkontrolují netěsnost? Duše kola se obvykle namáčí do vody. Sojuz jde do bazénu?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  parvus

Osobně se domnívám, že je to kvůli jeho malým rozměrům. Jinými slovy helium projde i přes droboučké škvíry, kudy by se jiné plyny nedostaly.

Jozef
Jozef
5 let před
Odpovědět  parvus

To je len moja uvaha ohladne postupu testovania. Asi najjednoduchsi sposob je dat do Sojuzu tlakomer, resp. asi tam uz aj maju snimac tlaku, a zatvorenu kabinu napustit heliom a sledovat zmenu tlaku za urcity cas. Vysledok vyhovuje/nevyhovuje podla vopred urcenych kriterii. Klasicky ako pri skuskach testnosti roznych dalsich veci. Netreba vymyslat teplu vodu.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jozef

Spíše se loď uzavře do kontejneru s čidly citlivými na helium. Změny tlaku by byly jen nepatrné.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

I nepatrné změny tlaku není problém změřit. Tedy nepatrné v mezích těsnosti kosmických lodí.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpovědět  parvus

Tak nevím jak to dělali tady. Ale logické by bylo napustit loď héliem a pak chodit kolem s detektorem a koukat, jestli to někde neuniká. A samozřejmě měřit pokles tlaku uvnitř.

Jozef
Jozef
5 let před
Odpovědět  parvus

Takze tu je odpoved:
http://www.russianspaceweb.com/baikonur_energia_254.html#vacuum
Ruske kozmicke lode sa testuju v podtlakovej komore 17T523M povodne urcenej pre projekt Buran. Nie je sice uvedene co sa konkretne meria, ale asi to bude kombinacia tlak / koncentracia. Skusim to niekde este dohladat.
Video z testu. resp. len ulozenie lode do komory.
https://www.youtube.com/watch?v=2_4wxvMR5gk

Martin Slunečko
Martin Slunečko
5 let před
Odpovědět  parvus

Helium se používá proto, že jeho atomy jsou malé, takže snadno prochází netěsnostmi, a také proto, že jeho přirozený obsah v atmosféře je malý a vzhledem ke své atomové hmotnosti je snadno rozlišitelné v hmotovém spektrometru. Takže detekce je velmi přesná a mohou být detekovány netěsnosti, které odpovídají rychlosti úniku zhruba 1 cm^3 za 30 let.

Viz např. https://www.mtm-inc.com/av-20100114-why-is-helium-used-in-vacuum-leak-detection.html

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Martin Slunečko

Díky moc za informace!

frank
frank
5 let před

Mě by docela zajímalo, jak mohl testem s heliem ( trošku o tom něco vím, testovala se s ním v těsnost vakuových elektronek do TV a radio vysílačů ) projít ten odvrtaný a zalepený orbitální úsek…
Nevěřím, že tmelem/lepidlem by to neprošlo když to dokáže projít skrz neporušenou keramiku, kovar, meď, sklo nebo stříbrný pájený spoj který se jeví jako naprosto dokonalý….

Na druhou stranu si při testu mohou užít docela legraci, ta řeč je veselá

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  frank

Domnívám se, že hodnoty helia v okolí lodi mají určitou hranici (koncentraci), která odděluje stav „OK“ od stavu „nevyhovuje“. Opět moje spekulace – myslím si, že navrtaný Sojuz mohl projít kontrolou s odřenýma ušima. Kdo ví – třeba ostatní části těsnily nadstandardně a únik byl jen ze zapatlané dírky. Ale znovu říkám, že je to jen moje úvaha bez znalosti konkrétních detailů.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

No mě napadá i  varianta, že pokud se to stalo na zemi, tak až po zkoušce těsnosti nebo případně to , že materiál použitý k opravě/retuši má skutečně tak vynikající vlastnosti, že by odolal i héliu ( že by ze sady na opravu v kosmu ? 🙂

PetrK
PetrK
5 let před
Odpovědět  frank

Na Zemi to těsnilo dobře. Jestli jsem četl správně, tak použité lepidlo vypraskalo vlivem nízké teploty (pryskyřice), až na oběžné dráze. Tzn. zkouškou těsnosti mohl projít naprosto v pohodě.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  PetrK

rozumím, ale jak říkám, viděl jsem věci kde nic neukazovalo trhlinu a helium procházelo skrz.
Skrz kovy, sklo, keramiku atd . Prostě si jen neumím představit tmel/zátku která by ho zastavila….

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpovědět  frank

Těsnost elektronek musí být o mnoho řádů lepší než těsnost kosmické lodi.

Navíc pár vakuových aparatur úspěšně zalepených epoxidem jsem už viděl.

VojtaO
VojtaO
5 let před

Mne by tedy docela zajímalo, jak se lokalizuje místo/místa úniku, pokud by se nějaké ty netěsnosti vyskytly. Detekce toho, že He někudy pronikne ještě neurčí místo.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpovědět  VojtaO

Tak pokud máte „příruční“ detektor He, tak to místo úniku aspoň zhruba určíte. Samozřejmě ve vakuové komoře se s takovým detektorem loď blbě obchází.

https://kosmonautix.cz/2019/05/21/sojuz-ms-13-prosel-zkouskou-tesnosti/