Přístroj pro výrobu kyslíku na Marsu

Přístroj MOXIE

Stavba vozítka Mars rover 2020 je v plném proudu a tak nás těší, že můžeme přinášet aktuální informace o tomto projektu. Někdo si může na první pohled říct, že je to v podstatě „jen“ trochu vylepšené vozítko Curiosity. Ale to by byl velký omyl. Celá mise sice vychází z odkazu nejdokonalejší laboratoře, jakou jsme zatím dostali na Mars, ale nese celou řadu unikátních prvků. Ať už mluvíme o schopnosti manévrovat během sestupu, nebo o vrtulníku, který bude součástí mise, nebo o tom, že jde o první krok k dopravě vzorků z Marsu na Zemi. Trochu ve stínu těchto fenomenálních inovací jsou samotné vědecké přístroje vozítka, což je určitě velká škoda. Třeba takový přístroj MOXIE, který si dnes ve stručnosti představíme, může být klíčem k pilotovaným výpravám na Rudou planetu.

Schéma fungování přístroje MOXIE.

Schéma fungování přístroje MOXIE.
Zdroj: https://ars.els-cdn.com

O MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) nepíšeme jen tak náhodou – před několika dny byl tento přístroj umístěn do těla připravovaného vozítka a nyní je jeho pevnou součástí. Anglický název tvořící zkratku už možná někomu napověděl, o co v tomto případě půjde. MOXIE má prověřit postup, kterým by budoucí průzkumníci mohli vyrábět z marsovské atmosféry kyslík nezbytný k dýchání, ale i pro pohon raketových motorů.

Samotný přístroj není moc velký – jeho rozměry jsou srovnatelné s běžnou autobaterií (23,9 × 23,9 × 30,9 cm a 15 kg) – ale jeho úkoly jsou významné. Má za úkol shromažďovat oxid uhličitý, který tvoří 95 % objemu marsovské atmosféry a elektrochemicky tyto molekuly rozdělit na kyslík a oxid uhelnatý. Přístroj si v provozu řekne o 300 W a aby splnil požadavky na něj kladené, měl by během 50 solů (marsovských dnů) vyprodukovat každou hodinu 22 gramů kyslíku. Čistota vyprodukovaného kyslíku se bude měřit citlivými čidly a podle plánu by měl mít produkt čistotu vyšší než 99,6 %.

Očekávané rozložení přístrojů na vozítku

Očekávané rozložení přístrojů na vozítku
Zdroj: http://www.nasa.gov/

MOXIE je pokračovatelem programu MIP (Mars ISPP Precursor), který měl letět na landeru Mars Surveyor 2001. Mise však byla po nehodě předchozí mise Mars Polar Lander zrušena. Hlavní vědecký pracovník přístroje, Michael Hecht z Massachusetts Institute of Technology, se ale nevzdal. Navázal spolupráci s Kodaňskou univerzitou, Technickou dánskou univerzitou, Arizona State University, Imperial College of Science, Jet Propulsion Laboratory, firmami Ceramatec, Inc. a Space Exploration Instruments LLC a výsledkem je přístroj, který byl 20. března v čisté místnosti Spacecraft Assembly Facility’s High Bay 1, která je součástí Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně, nainstalován do těla nového amerického roveru.

Instalace přístroje MOXIE do těla vozítka Mars rover 2020.

Instalace přístroje MOXIE do těla vozítka Mars rover 2020.
Zdroj: https://www.jpl.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.jpl.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://4.bp.blogspot.com/…/AAAAAAAAtSU/wwLrRKS1alw/s1600/mars-2020-rover-moxie.jpg
https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S009457651630203X-gr3.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/mars_2020_rover.jpg
https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/images/largesize/PIA23154_hires.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “Přístroj pro výrobu kyslíku na Marsu”

 1. Radim Slovák napsal:

  Mě teda zase zaujala ta odhodlanost hlavního inženýra, který se nevzdal a byl schopen více než dvacet let se zasazovat o umístění a vývoj toho přístroje. Prostě to dělají lidi, co mají zaujetí pro vědu. Ještě že jsou důležité u některých lidí i jiné hodnoty než jen peníze…

 2. Anthraxxx napsal:

  Čiste matematicky:
  Človek v kľude spotrebujue asi 3,5 kg kyslíku za deň. Jeden prístroj ho vyrobí za rovnaký čas cca 528g (22gx24hod.). To je 6,6 prístroja na osobu. Keďže pri činnosti sa spotreba prudko zvyšuje, tak rátajme s min. 10 prístrojmi na osobu (to som ešte hodne podstrelil) To je hodinová spotreba 3000W a viac. Pre trebárs 6 kozmonautov to je 18000w (18 kW/h) A tak zdroj elektriny by musel mať výkon presahujúci 25-30 kW, a to nerátam zálohu pre núdzový stav.
  Tým nechcem znižovať tento pokus, ale asi to nebude tá správna cesta. No, uvidíme. 🙂

  • Ferda napsal:

   Tento pristroj je 1% zmensenina potencialniho budouciho pristroje. Zlepseni efektivity pri sto nasobnem zvetseni pristroje se vam bude asi dost tezko odhadovat. Ale jinak samozrejme cela lidska expedice na Mars je zatim spise jen vizionarsky cil. Tech duvodu je spousta a energeticke naroky je jeden z tech problemu. Nemluve o trvale kolonii, to je cista sci-fi.

  • Ferda napsal:

   Jeste k tomu co pisete. Mam pocit, ale klidne me opravte, ze MOXIE je spise zamyslen k „pomale“ vyrobe O2 pro pozdejsi vyuziti v raketovem motoru pri navratu z Marsu zpet na Zemi. Tedy neni primarne zamyslen pro zajisteni dychatelne atmosfery pro posadku na Marsu. Pri tomto pouziti muze byt MOXIE (i v nekolika exeplarich) poslan na Mars s nekolikaletym predstihem pred samotnou misi. Ktera nakonec muze byt ciste roboticka – a to je nakonec mnohem pravdepodobnejsi scenar pouziti.

  • Kenny007 napsal:

   Podstatné je ověřit že to bude fungovat. Zbytek, pro praktické použití pro pobyt na Marsu je jen otázkou energie. A ta se zajistit dá.

 3. Jirka napsal:

  Ahojte,
  Nezkoumal jste koncept MOXIE někdo detailněji? Jaká je účinnost tohoto přístroje a výtěžnost v gramech O2 na watt? Nezmiňuje někde autor přístroje jak velké zařízení a s jakou spotřebou by se muselo vyprojektovat pro pokrytí potřeby stálé posádky na Marsu (o okysličovadlu nemluvě)?
  Díky.

 4. Štěpán napsal:

  Jen mě trošku překvapuje, že je umístěný na Roveru. Z principu věci by přeci neměl potřebovat pohyb a tak by bylo logičtější ho dát na stacionární sondu (lander), než na drahý rover. Ale asi tam byli různé proměnném které promluvily 🙂

 5. zdeňek napsal:

  Tak tenhle přístroj je hooodně zajímavý. To se četlo samo.

 6. maro napsal:

  Člověk si napřed řekne, proč to vlastně nepoužívají na ISS na výrobu kyslíku. Až pak mu dojde, že hydrolýza z vody je daleko efektivnější.

 7. Aurelius napsal:

  toto je pecka, ďakujem za článok 🙂 chcelo by to viac takýchto informácií o prístrojoch na novom rovery

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.