sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Photon od RocketLab

Firma Rocket Lab vstoupila v loňském roce na trh výrobců raket a v letošním roce by ráda využívala své nosiče Electron minimálně jednou měsíčně. Smělé cíle novozélandsko-americké firmy však nekončí jen u inovativních raket. Společnost nyní představila vlastní satelitní platformu, která dostala jméno Photon. Od novinky si slibuje větší zájem zákazníků, kteří cílí na trh malých družic. Klienti by se tak nemuseli zabývat stavbou systémů, které potřebuje každá družice. Pohon, dodávky elektrické energie, nebo komunikaci bude zajišťovat sama platforma, takže zákazník se postará jen o vlastní přístrojové vybavení.

Satelitní platforma Photon.
Satelitní platforma Photon.
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com

Photon konstrukčně vychází z dodatečného horního stupně raket Electron, který se označuje jako Kick Stage, ze kterého podědil i ostrými misemi prověřený motor Curie vyráběný s velkým podílem 3D tisku. Podle zvolené oběžné dráhy by družice založená na platformě Photon mohla kroužit kolem Země až pět let, přičemž komunikaci zajistí anténa v pásmu S.

Platforma se postará i o orientaci v prostoru a nechybí pochopitelně ani nezbytná avionika. Sama firma pak uvádí, že Photon může sloužit jako základ různých projektů na nízké oběžné dráze – od družicových sítí přes technologické demonstrátory až po sdílené náklady. Společnost dále v rámci představení nové služby uvedla i některé konkrétní technické specifikace:

  • Maximální hmotnost přístrojového vybavení: až 170 kg (záleží na zvolené dráze)
  • Maximální objem nákladu: Závisí na objemu aerodynamického krytu rakety
  • Elektrický odběr nákladu (špička): 100 W – 1 kW
  • Odběr nákladu za oběh kolem Země: Až 300 Wh
  • Systémové napětí: 28 V neregulováno (možnosti regulace)
  • Přesnost orientace v prostoru: 5 stupňů až 50 obloukových sekund
  • Přesnost oběžné dráhy: 5 – 10 metrů
  • Rozhraní pro palubní vybavení: LVDS, ethernet, CAN, RS422/485
  • Datové úložiště: Až 1 TB
  • Rychlost přenosu telemetrie a pokynů: Až 512 kbps

Zdroje informací:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://www.rocketlabusa.com/…/_resampled/FillWyI3NTAiLCI3NTAiXQ/front-of-satellite.png
https://www.rocketlabusa.com/…/_resampled/FillWyI3NTAiLCI3NTAiXQ/back-of-satellite.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Hradecký
Jan Hradecký
6 let před

Z ekonomického hlediska je to geniální nápad! Zákazníkům ušetří starosti se stavbou, čas a snad i náklady (pokud je sami dovedou vyrábět levněji). Tím si tak zvýší počty zákazníků.

A dokonce by mohli i vydělat na samotné produkci platformy, pokud ji zákazníkovi prodají se ziskem (ať už zvlášť nebo v ceně letu). K čemuž ostatně hromadnější výroba oproti ad hoc výrobám přirozeně spěje.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
6 let před

Mňa baví tá komplexnosť služieb RocketLabu. Nie je to len, tak máme raketu a možete sa hlásiť, ale snažia sa zákazníkom skutočne pomocť v riešení ich problémov.
Ale mám drobnú poznámku. Toto je novinka len pre RocketLab, alebo celosvetová? Lebo mne sa nejak nechce veriť, že s týmto ešte nikto neprišiel a všetci výrobcovia družice si „nanovo“ vyvíjajú už tisíckrát vyvinuté.

Dan
Dan
6 let před
Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před

Novinka celosvětová to samozřejmě není. Družicové platformy už existují troufám si říct desítky let. Zatím se ale vždy používaly jen u velkých družic – především telekomunikačních na geostacionární dráze (byť našly menší využití i na jiných drahách). Tohle je ale jeden z prvních případů, kdy se cílí na segment lehkých družic. Záměrně nepíšu úplně první, protože pár vlaštovek tu už bylo – za všechny třeba tenhle náš článek z roku 2017.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky moc obom.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
6 let před

https://www.kosmonautix.cz/2017/09/druzicove-platformy-pro-kazdou-prilezitost/
No, kuprikladu nabizi platformy pro male druzice i LM.
A urcite je nabizi i spousta dalsich vyrobcu. Samozrejme bude otazka i v cene. Zbezne sem se dival na gunter space page a taky je jich tam vic.
Samozrejme muze byt i vyhoda v tom, ze tato platforma bude nejlip pasovat na Electron.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.