sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Vega vynáší italskou snímkovací družici

Evropský kosmodrom v jihoamerickou Kourou se chystá na třetí start letošního roku. Letos už odsud startovala těžká raketa Ariane 5 i středně těžký Sojuz – nyní přichází řada na nejslabší nosič evropské flotily – lehkotonážní raketu Vega. Ta by měla vynést italskou družici PRISMA (PRecursore IperSpettrale della Missione Applicativa) na heliosynchronní dráhu ve výšce 615 kilometrů. Družice o hmotnosti 813 kg nese hyperspektrální optický snímač nové generace. Jako hyperspektrální snímače se označují přístroje schopné sledovat více než 250 spektrálních pásem. Startovat by se mělo zítra, tedy 22. března ve 2:50 SEČ.

Družice PRISMA během předstartovní přípravy.
Družice PRISMA během předstartovní přípravy.
Zdroj: https://directory.eoportal.org/

Vývoj družice zajistily dvě firmy – OHB Italia měla na starost programové řízení, systémové inženýrství, plánování, vývoj, integraci a validaci. Společnost Leonardo se postarala o návrh, vývoj, integraci, zkoušky a kalibraci hyperspektrálního snímače a panchromatické kamery. PRISMA má jednak ověřit fungování této nové technologie, ale bude mít i praktické využití. Nasbíraná data bude možné použít k širokému spektru úkolů. Od monitoringu životního prostředí, přes správu zdrojů, identifikace a klasifikace plodin, až po boj se znečištěním.

Zdroje informací:
https://directory.eoportal.org/
http://www.asi.it/
https://web.archive.org/
https://en.wikipedia.org/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://directory.eoportal.org/documents/163813/4348513/Prismahyp_Auto11.jpeg
https://directory.eoportal.org/documents/163813/4348513/Prismahyp_Auto10.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomas Mik
Tomas Mik
6 let před

Kdy bude zazech prvniho Raptoru?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Tomas Mik

Pokud myslíte samotný Raptor, tak ten se zažehl už před několika týdny. Zážeh Raptoru na Starship Hopperu bude možná už dnes – viz krátká zpráva.

Tomas Mik
Tomas Mik
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dekuji za odpoved.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Tomas Mik

Není zač.

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Tomas Mik

Nic mi do toho není, ale na zážeh Raptoru bych se ptal spíš pod článkem o Starship Hopperu a ne pod článkem o Veze a PRISMA 🙂

Ondrej
Ondrej
6 let před

Tak uz za chvili

František
František
6 let před

Ta francouzština by se měla zakázat 🙂

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  František

Navrhujete italštinu nebo němčinu? 🙂 Náhodou, sice jsem nerozuměl, ale je to vždy příjemné zpestření. Podobně jako japonské starty, kde bych tedy vyrazil hudební podkres.

Karel Kocourek
Karel Kocourek
6 let před
Odpověď  František

Není to složité, chce to umět číslovky 1-10, „alymáž“ je zážeh a „dekoláž“ je start, „separasion“ oddělení stupně (to je skoro jako anglicky, pak vždycky říkají typ stupně), taky tam zaznělo „pilotáž“, to je řízení 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.